Jump to content
nikel1992

Parere Masini

Recommended Posts

Daca stii unde sa dai 2-300 de euro in Germania o sa ti se dea o masina ok.

Bisnitari sunt si vor fi peste tot, ideea este ca mai degraba cumperi de la un dealer decat de la un privat din o suta de motive, unul dintre ele pentru ca este o firma, un renume, un sediu fix si nu vor sa aiba renume prost. Daca cumperi de la privat, ii faci renume prost, care-i problema? Mai vinde o alta masina peste 10 ani.

De la privat sau autohaus gasesti masini bune nemti nu se risca (bineinteles ca sunt oii negere)pentru ca le este frica si respecta legea deci nu ca la noi la ei la fiecare revizie tehnica masina este trecuta electronic in km si la fie care reparatie in garaj este iara trecuta in km (ce ia reparat si citi km are) dac masina este vinduta pentru export nu sunt obligati da dea detalii mari despre masina.

Oameni care vand privat masina asta nu inseamna ca vrea sa te fure de exemplu eu am un fiesta si vreau sa il vand cu 3000€ ma duc la garaj si muistul imi spune pai nu pot sa o vand cum vrei tu masina are numai valoarea asta plus comisionul meu cu 1.900€ o pot vinde si pina la 3000€ baga el in buzunar si normal ca incerc singur sa o vind pe mobile sau altundeva .

Majoritatea au cartea tehnica cu km si tot citi proprietari si asa mai departe..... eu am cautat la toate neamurile si cunostintele din ro si la privati totdeauna am gasit masini bune cu fratele ala mare cu ala am cautat numai camioane mari Scania si Volvo la privati totdeauna am gasit ceva bun cei cu autohaus si ei au masini bune dar au preturile mai mari....

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Da, de acord cu tine. Experienta proprie tinde sa iti dau dreptate. Eu am cumparat de la privat si nu am nici o problema cu masina, insa pe la amici nu s-a intamplat asta. Acum depinde, orice padure are uscaciuni. Totul este la noroc, chiar si in Germania.

Link to comment
Share on other sites

Da asa este eu cind cumpar o masina pentru cineva sun la telefon si cer copie dupa "auto brief" pe fax ma uit pe ea si ori sun la imatriculare sau la informatie (am numele pe brief si orasul) si intreb nr de telefon de la fostul propietar ba cand ai avuto tu masina citi km avea, sau pe cartea techinca suni la garajul care a fost ultima data si intrebi.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Si mai e si alta chestie. Conteaza foarte mult daca te duci in Germania sa cumperi o masina sa ai un neamt cu tine. Alta e cand pocesti tu 2-3 cuvinte cu un neamt, alta e cand ai un amic neamt care vorbeste pentru tine, o ruda eventual.

Link to comment
Share on other sites

Si mai e si alta chestie. Conteaza foarte mult daca te duci in Germania sa cumperi o masina sa ai un neamt cu tine. Alta e cand pocesti tu 2-3 cuvinte cu un neamt, alta e cand ai un amic neamt care vorbeste pentru tine, o ruda eventual.

Da conteaza mult treaba asta sa stii germana si sa ai timp sa nu te grabesti cand cumperi, daca nu ai pe nimeni in Germania nu poti sa te duci si sa astepti in hotel pana gasesti ceva pe net sau in ziar..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...