Jump to content
R4zvan

Scuter 124cc

Recommended Posts

Salut

Poate nu is singurul care intreaba daca poti conduce un scuter de 124cc si 9,50kW cu categoria "B"

Din cate am citit pe alte formuri cica se poate.Anu trecut am intrebat un militian si a zis ca nu,trebuie A ca se incadreaza in aceasta categorie si ca deja e motocicleta.

Astazi am intrebat un alt militian ce freca menta pe o banca daca se poate conduce,el a zis ca ca da si ca sa schimbat legea din ianuarie anu asta si acu poti conduce scutere cu maxim pana in 125cc si 11kW.

Eu acu va intreb si pe voi..se poate?A mai fost cineva in dificultatea asta?

Link to comment
Share on other sites

Salut

Poate nu is singurul care intreaba daca poti conduce un scuter de 124cc si 9,50kW cu categoria "B"

Din cate am citit pe alte formuri cica se poate.Anu trecut am intrebat un militian si a zis ca nu,trebuie A ca se incadreaza in aceasta categorie si ca deja e motocicleta.

Astazi am intrebat un alt militian ce freca menta pe o banca daca se poate conduce,el a zis ca ca da si ca sa schimbat legea din ianuarie anu asta si acu poti conduce scutere cu maxim pana in 125cc si 11kW.

Eu acu va intreb si pe voi..se poate?A mai fost cineva in dificultatea asta?

Salut,

Scuterele de 49 cm cubi poti fi conduse cu permis subcategoria AM sau cu B (ori orice ala categorie). Scuterul de 124 cc poti fi conduse DOAR cu A sau A1, insa legea e putin trasa de par

A1:

Motociclete cu cilindree maxim? de 125 cm3, cu puterea maxim? de 11 Kw. ?i cu raport putere/greutate de cel mult 0,1 Kw/kg;

Tricicluri cu motor cu puterea maxim? de 15 Kw;

g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.(a) Categoria A1:

- motociclete cu cilindree maxim? de 125 centimetri cubi, cu puterea maxim? de 11 kW ?i cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;

- tricicluri cu motor cu puterea maxim? de 15 kW;

Cam lasa loc de interpretari

"permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"

Cu A conduci subcategoriile A, A1, A2, AM (scuter 49)

Cu B conduci subcategoria B1 cat si AM (scuter 49)

Deci nu se poate. Poti conduce un ATV de 125 fara grija, dar nu ceva pe doua roti cu 125cc. E o varza totala cu legile.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Probabil mai sigur e sa intreb pe unu de la rutiera.Daca e sa intreb pe la scolile de soferi..zice ca trebuie permis numai ca sa dai bani si toate celelante..

Eu am intrebat astazi unu din asta care plimba batu pe strazi si el a zis ca se poate merge cu categoria B cu scutere pana in 125cc..ramane de vorbit cu unu de la rutiera..o sa revin cu un edit dupa ce vorbesc.

Ms aelius

Link to comment
Share on other sites

Am primit intr-un sfarsit mail de la ei si a zis ca..

Urmare scrisorii dumneavoastr? adresat? institu?iei noastre ?i înregistrat? cu num?rulde mai sus la data de 17.03.2014, v? comunic?m c? analizând caracteristicile tehnice ale autovehiculului despre care ne relata?i a rezultat c? face parte din categoria „A1”. În acest context v? comunic?m c? autovehiculele din categoria „A1” nu pot ficonduse de c?tre de?in?torii unui permis de conducere valabil pentru categoria „B”. Cu stim?,

Nasol cu chestia asta..l-am adus acasa degeaba ;/

Ms @tex

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...