Jump to content
D4Rk M3sSIah

cum deskizi o arhiva parolata

Recommended Posts

Folosesti un program care sa ii sparga parola. Incerci cu un dictionar bun....daca este ceea ce banuiesc eu ( o arhiva luata de pe torrente) ...atunci s-ar putea sa iti fie parola chiar in numele fisierului. Daca totusi nu e in numele fisierului dar este un fisier luat de pe torrente avand continut ce se gaseste in general pe torrente ...atunci incearca sa vezi de cine e facuta arhiva, cauta parca pe forum la mininova.org ...era un topic in care se postau toate parolele ce sunt gasite de useri despre torrente.

Daca totusi m-am inselat atunci da mai multe detalii ....despre ce arhiva ai si ce anume crezi ca este in ea, de unde ai luat etc ...poate gaseste alticeneva o metoda de a deschide arhiva

Link to comment
Share on other sites

deci este format rar.

am un bruteforcer pt rar dar merge foarte foarte lent, aproximativ 27 de parole pe secunda.

daca nu ti se pare rar considera faptul ca un bruteforce pe md5 merge cu o viteza de 4mil de parole pe sec.

daca era zip puteai sa faci un trick si sa scoti fisierele din zip fara sa fie nevoie sa aflii parola.

asa nu stiu cum sa te ajut.

Link to comment
Share on other sites

hai sa stabilim un limbaj de baza, ca sa ne putem intelege.

vrajeala... nu stiu ce e :D

stie sa faca bruteforce, sau bruteforce cu dictionar.

ca sa intelegi faza, cu dictionarul meu care are vreo 7mil de parole, ti-ar lua 3 zile non-stop ca sa incerci bruteforce pe acea arhiva.

si tot e posibil sa nu o gaseasca.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam ca sa fie un mic programel hack, care intra in arhiva si o "sparge" fara sa trebuiasca sa bag o parola ...

de asta te intrebam, pentru ca daca era zip, puteai sa faci ceva asemanator.

repet, cand ceri ajutor, ofera cat mai multe informatii legate de problema ta. daca se stia de la inceput ca este .rar era mult mai simplu, nu ?

:)

Link to comment
Share on other sites

Ok ai zis ca prietenul tau nu mai stie parola...dar intreaba-l poate iti poate da detalii de genul: sunt numai litere, sunt numai cifre, cifre si litere, litere mari si litere mici ...etc ....in felul asta reduci destul de mult timpul de bruteforce. Daca iti spune ca este un cuvant din dictionar, atunci cauta un dictionar de perole .....da-mi mai multe detalii si poate te pot ajuta

Eventual daca nu este prea important fisierul tau ...ataseaza-l.

Link to comment
Share on other sites

cum am spus, pentru rar nu se poate aplica aceasta metoda.

din cate stiu eu pt rar exista doar bruteforce dar este extrem de lent.

heh...inseamna ca nu stii prea bine pentru ca nu ai cautat unde trebuie, rusii fac programe de spart parole, si nu numai ca le fac...dar le fac si de calitate...un program de password recovery pentru winrar testa cateva sute de mii de parole pe secunda :P

Link to comment
Share on other sites

Si eu as avea nevoie de un program de spart arhive rar dar din ce am vazut pe net nu prea e rost

eu zic sa nu-ti bati capul ca nu are rost. pot sa-ti dau un dictionar maricel, de vreo 7mil de cuvinte, care contine si cuvinte in romana si sa-ti lasi calculatorul peste noapte sa faca bruteforce, poate prinde ceva.

Link to comment
Share on other sites

Si eu as avea nevoie de un program de spart arhive rar dar din ce am vazut pe net nu prea e rost

eu zic sa nu-ti bati capul ca nu are rost. pot sa-ti dau un dictionar maricel, de vreo 7mil de cuvinte, care contine si cuvinte in romana si sa-ti lasi calculatorul peste noapte sa faca bruteforce, poate prinde ceva.

Asa mergi la ghici .Am avut unele arhive cu parola litera-numar de 10-11 caractere...Nu cred ca mai ai ce sa faci la o asemena parola..sau daca ai ..stai mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...