Jump to content
MARIUSCS

Configuratie calculator

Recommended Posts

Am un calculator cu urmatoarele: View image: Snapshot 2014 05 04 164855

Am instalat recent Linux Mint 14 la recomandarea lui @Castiel. Sitemul de operare cere urmatoarele: https://www.linux.com/learn/answers/view/1227-min-sys-requirement-for-mint-14

Ruleaza destul de bine, doar ca de exemplu cand dau click pe meniu, se deschide abia dupa 3-4 secunde. Treaba asta cred ca e cauzata de rami, am 512 dar recomandat e 1gb.

Nu sunt foarte pretentios, vreau doar sa fac ca acest sistem de operare sa ruleze bine, adica sa nu sacadeze si sa deschida meniul si folderele instant, nu dupa cateva secunde. Nu prea le am eu cu pisele astea de calculator, stiu ca trebuie sa fie un echilibru intre ele, deasta va si cer sfatul. Vreau sa imi mai adaug 1 gb ram si eventual sa iau un procesor umpic mai bun, dar nu am nici un habar dupa ce cuvinte cheie sa caut si pana unde ma pot intinde.

Asa arata ramii: View image: 20140505 094746, si toate componentele: View image: 20140505 095121

La recomandarea voastra sunt dispus sa iau si alte piese, dar vreau doar strictul necesar pentru a face sistemul asta de operare sa ruleze bine, nu-mi trebuie cine stie ce piese pentru nu stiu ce joc, aplicatii sau sisteme de operare mai complexe.

Vreau sa imi lasati niste link-uri (mercador, okazii, tocmai etc..) cu piesele pe care mi le recomandati.

Si mai am o intrebare, in imaginea cu toate piesele, sunt trei sloturi de culoare alba, asemanatoare cu cele pentru ram dar mai mici, pentru ce sunt?

Link to comment
Share on other sites

Downloadeaza CPU-Z CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting

Acolo, te uiti in tab-ul mainboard ce model de placa de baza ai, apoi verifici pe site-ul producatorului placii de baza, specificatiile acesteia, si memoriile cu care lucreaza.Deasemenea, vezi si ce procesoare suporta, fa-ti bine calculele, dar ar fi mult mai bine sa schimbi tot ansamblu, placa de baza+procesor+ram, daca nu cu ceva de generatie mai noua, m?car cu ceva core2duo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...