Jump to content
TokyoMode

Abonament Cosmote

Recommended Posts

Am auzit k multi au facut chestia cu abonamentu la Cosmote ... Sa iti faci abonament platesti in avans un telefon si dupa numai platesti abonamentu .. Eu nu am nimic pe numele meu .. niciun bun trecut pe numele meu ... si mi-au zis ca sa vin cu buletinu si o factura platita ... Mai merge treaba sau te dau in judecata ?

Link to comment
Share on other sites

iti suspenda abonamentul dupa 2 saptamani de la data scadenta si incepe sa ti se acumuleze datorii. Intr-un final, dar asta dupa mult timp, vei primi o instiintare ca esti acuzat in instanta de neplata. Mare lucru nu iti face, dar apoi cand vrei sa faci un credit la banca, un alt abonament la orice alta firma de telefonie mobila, cand vrei sa vinzi o masina sau o propietate, te vei lovi de chestia asta. Acum nu ai nimic pe numele tau (probabil ca nici ani multi nu prea ai), dar nu cred ca vrei sa ramai asa toata viata :))

art. 2517 din Codul Civil, spune ca termenul de prescriptie este de 3 ani - chiar zilele astea m-am lovit de o situatie asemanatoare, cu o factura de 48.800 Ron la Enel a unui prieten. A fost contestata, si a scazut suma la 24.000 ron deoarece "contravaloarea energiei electrice consumate si nefacturate este suportata de client pentru maxim 3 ani". In alte cuvinte, daca nu te da in judecata in 3 ani, ai scapat. Dar mai rar sa te uite :)) Vei primi somatii timp de 3 ani la rand, te vor da in judecata intr-un final si apoi te vor obliga sa platesti + dobanzi, pt ca vor castiga daca nu te vei prezenta la proces.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, din cazul unui prieten, nu a mai platit abonamentul si nu a avut probleme cu justitia/bancile sau mai stiu eu ce, doar ca cei din familia sa, TOTI, nu mai aveau dreptul sa isi faca abonament la compania respectiva. Cred ca Vodafone era.

Link to comment
Share on other sites

Asta e un caz fericit, @Nytro, dar daca pe viitor se gandesc "marile" companii ale Romaniei sa isi share-uiasca blacklists? Mai ales ca probabil el e tanar, nu stie ce iepuri o sa ii iasa in cale si ce ocazii ar putea pierde in viitor pentru ca are o bulina neagra deasupra capului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...