Jump to content
saca8aug

Intrebare: Internet telefon prin ruter ?

Recommended Posts

La ce tip de router te referi? Ofera mai multe detalii, ce vreai sa faci, ce dispozitive ai.

este un Router wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WR841ND (http://www.emag.ro/router-wireless-n-300mbps-tp-link-tl-wr841nd/pd/EMC92BBBM/.

Internetul de acasa intra in acest router... eu doresc sa-l pot configura astfel incat cand doresc sa folosesc internetul pe telefon sa nu-mi mai faca legatura cu netul de pe cartela vodafone (acces point: live.vodafone.ro) ci sa-mi faca legatura cu un IP (o adresa ce o setez in router-ul de acasa).

Pratic ar fi net epe gratis si nu prea, in sensul ca nu vreau sa incarc cartela pentru a folosii decat traficul de internet (mda.... telefonul este dual sim: cartela mea prepaid si abonamentul de serviciu, adica vb de pe abonamentul de la munca si net am dupa cartela prepaid dar necesita incarcare pentru acest serviciu). Asadar doresc sa aflu o modalitate de a avea net pe telefonul personal din internetul de la provider, mai exact daca pot creea un acces point in router iar telefonul sa se conecteze la router prin acel acces point sa beneficiez de internet chiar daca sunt la 50 km distanta de casa.

cam asta este ideea, imi poate spune cineva cum pot face acest lucru.

PS: cred ca sunt doritori de a afla/folosi acest trick, dar nush daca este valabil sau daca se poate face (nu ma pricep dar cred ca este posibil. si de ce sa nu folosim netul broadband si pe telefon daca tot platim sa avem acces acasa pe device-urile proprii)

Cu respect Ionut,

Link to comment
Share on other sites

este un Router wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WR841ND (Router wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WR841ND - eMAG.ro.

Internetul de acasa intra in acest router... eu doresc sa-l pot configura astfel incat cand doresc sa folosesc internetul pe telefon sa nu-mi mai faca legatura cu netul de pe cartela vodafone (acces point: live.vodafone.ro) ci sa-mi faca legatura cu un IP (o adresa ce o setez in router-ul de acasa).

Pratic ar fi net epe gratis si nu prea, in sensul ca nu vreau sa incarc cartela pentru a folosii decat traficul de internet (mda.... telefonul este dual sim: cartela mea prepaid si abonamentul de serviciu, adica vb de pe abonamentul de la munca si net am dupa cartela prepaid dar necesita incarcare pentru acest serviciu). Asadar doresc sa aflu o modalitate de a avea net pe telefonul personal din internetul de la provider, mai exact daca pot creea un acces point in router iar telefonul sa se conecteze la router prin acel acces point sa beneficiez de internet chiar daca sunt la 50 km distanta de casa.

cam asta este ideea, imi poate spune cineva cum pot face acest lucru.

PS: cred ca sunt doritori de a afla/folosi acest trick, dar nush daca este valabil sau daca se poate face (nu ma pricep dar cred ca este posibil. si de ce sa nu folosim netul broadband si pe telefon daca tot platim sa avem acces acasa pe device-urile proprii)

Cu respect Ionut,

Incearca http://www.vpnoverdns.com/.Poti sa-ti instalezi OpenVPN pe router si cred ca ai acces si la reteaua interna, sunt retele mobile care nu contorizeaza traficul facut prin VPN.Esti limitat de providerul de telefonie mobila cand vine vorba de viteza internetului.

Link to comment
Share on other sites

Atita timp cit providerul de tel. mobila tarifica orice tip de trafic, uita de

ci sa-mi faca legatura cu un IP (o adresa ce o setez in router-ul de acasa).

p-u ca conectarea se va efectua dupa modelul: Ionut's tel. --> provider--> Ionut's HomeRouter --> google.com

Unica solutie este de a te conecta direct la HomeRouter. Asta o poti face cit wifi cit si 3g. Evident ai nevoie de dispozitive ca router, antene (in caz ca vrei sa acoperi raza de 50 km). Daca se merita "p0rnografia" asta hotaresti tu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...