Jump to content
kelevra

Algoritm + Welcome post

Recommended Posts

Salut! Asta e primul meu post pe RST Forum. Sunt noob. Chiar daca nu o spuneam va dadeati voi seama. Nu am legatura cu hackingul. Sunt aici ca sa invat. Anyway, am doar cateva cunostinte in C++. Banuiesc ca ma vor ajuta. Momentan sunt la stadiul de rezolvat algoritmi. Sper sa-mi fie de folos in viitor pe probleme de retele & stuff.

Si acum ajung si la subiectul postului. Ma chinui de ceva timp cu un algoritm. Spune asa:

Se da un teanc cu n elemente. Teancul va fi partitionat in mai multe teancuri dupa cum urmeaza: alegem un teanc ce contine cel putin 2 elemente in plus fata de cel din dreapta sa si mutam un element din acest teanc pe cel din dreapta. Cand nu se poate efectua o astfel de mutare consideram, consideram ca am obtinut configuratia finala.

---

Asta ar fi :) Sper ca ma puteti ajuta.

Please don't flame. Daca posturile de genu asta nu'si au locul aici totusi sa-mi ziceti :) N-are rost sa ma fac de ras, nu? :D

Link to comment
Share on other sites

din ce spui tu nu sunt clare datele de intrare. si nici macar nu e clar ce se cere.

Textul problemei e de la un concurs pe internet. Iti garantez ca daca nu a stiut sa faca problema asta, habar nu are sa o reformuleze.

Si eu particip la concursul asta, la aceeasi categorie de varsta, si azi m-am inscris. Problema asta am facut-o in 10 minute, e incredibil de simpla.

Dude, o sa iti pun eu rezolvarea, dar pe 9 octombrie, cand sa termina faza asta a concursului :P.

Bafta :P!

Link to comment
Share on other sites

vere.....eu zic asa din principiu....

mai bine inveti si tu sa faci un XSS, un CSRF......un buffer overflow, un format string.....si eventual sa gasesti noi tehnici ptr a aplica aceste vulnerabilitati daca tot vrei sa-ti pui mintea la contributie.....problemele de genu asta mie mi se pare useless.....parerea mea! Oricum asta nu inseamna ca nu apreciez pe cei care le rezolva....doar ca sunt moduri mai utile de a-ti petrece timpul:)

Link to comment
Share on other sites

din ce spui tu nu sunt clare datele de intrare. si nici macar nu e clar ce se cere.

Textul problemei e de la un concurs pe internet. Iti garantez ca daca nu a stiut sa faca problema asta, habar nu are sa o reformuleze.

Si eu particip la concursul asta, la aceeasi categorie de varsta, si azi m-am inscris. Problema asta am facut-o in 10 minute, e incredibil de simpla.

Dude, o sa iti pun eu rezolvarea, dar pe 9 octombrie, cand sa termina faza asta a concursului :P.

Bafta :P!

si tie iti merge rezolvarea pt 2.000.000.000 in 0.1 secunde ?

Link to comment
Share on other sites

@phreak: N-am incercat s-o fac cu vectori pana acum. Prefer fetele, cum zice escalation :)

Dar anyway, merge sa rezolvi problema si cu vectori. In free pascal nu depaseste nicio limita...

N maxim e 2 000 000 000, si iti tb un vector cu 50k elemente, if my math is correct. Si nu sare nici din timp...

Link to comment
Share on other sites

@phreak: N-am incercat s-o fac cu vectori pana acum. Prefer fetele, cum zice escalation :)

Dar anyway, merge sa rezolvi problema si cu vectori. In free pascal nu depaseste nicio limita...

N maxim e 2 000 000 000, si iti tb un vector cu 50k elemente, if my math is correct. Si nu sare nici din timp...

si tu vrei sa faci operatiile pe vectoru ala cum au facut ei in explicatie la exemplu? :))

solutia e foarte simpla .. eu generez sirul direct

Link to comment
Share on other sites

defapt nu prea poti sa verifici daca e chiar 0.1 pentru ca asta e valabil pentru calculatorul pe care fac ei testele da nha eu zic ca generarea directa e cea mai buna varianta pentru ca in timp ce generezi scrii...

generarea directa este cel mai simplu de implementat.

ca sa rezolvi aceasta problema ai nevoie si de generarea directa pentru a-ti verifica testele pentru valori mari.

dar rezolvarea nu se face prin generare directa, ci prin generalizarea unei solutii.

Link to comment
Share on other sites

Sunt un idiot.

Facusem ambele probleme (la prima, de fapt, mai aveam ceva mic de modificat, ca sa mearga si pe numere mai mici). Mai aveam doar de trimis solutiile :).

Credeam ca maine se termina concursul. Si am uitat sa le trimit :|. Oricum, urati-mi succes la urmatoarele etape :P.

Link to comment
Share on other sites

poi solutia e un sir de numere, eu il generez fara a efectua vreo schimbare asupra numerelor, adica (daca ai citit problema) eu nu incep de la un numar si adaug la altul 1 si tot asa.. este o regula de generare al sirului final , daca o gasesti ai rezolvat problema

da, phreak ai dreptate.

ce complexitate ti-a iesit ?

Link to comment
Share on other sites

@ kelevra : conteaza rezultatele...

Am lasat pe ultimul moment si am descoperit ca am o problema la calculator... nu-mi merge c++ :| nu-mi scrie in fisierul de iesire .. am reinstalat c++ si am sters problema cu perechile iar problema cu teancurile mi-a mers la scoala, se baza si pe ideea comisiei deci buna era , dar nuj ce eroare a dat la ei :-??... postez programele cand ajung acasa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...