Jump to content
x.o

Teapa pe eBay de 1 milion de euro

Recommended Posts

Peste un milion de euro furati de pe site-ul de licitatii online eBay: acesta este bilantul reusit de doua grupari formate din pusti cu varste cuprinse intre 16 si 23 de ani.

Luni dimineata, mascatii de la BCCO Pitesti au demarat operatiunea “Univers I” si au dat buzna in 38 de locatii din orasele Pitesti si Ramnicu Valcea, retinand 14 tineri implicati in escrocherii pe scara larga pe eBay.

Modul de actiune al celor doua grupuri era simplu dar eficient: pustii patrundeau fara drept in diferite sisteme informatice, dupa care orga?nizau licitatii fictive pe eBay, “vanzandu-le” diversilor straini amatori de chilipiruri produse cum ar fi telefoane mobile sau camere video de ultima generatie, la preturi fara concurenta. Evident, dupa ce cumparatorul facea plata, vanzatorul disparea fara urma.

In acest fel, membrii celor doua retele au strans peste un milion de euro, pe care i-au investit in apartamente si masini de lux. Cele 38 de descinderi au dus la identificarea a 6 BMW-uri seria 5 si a unui Volkswagen Passat care fusesera cumparate recent cu banii obtinuti in acest mod. La perchezitii au mai fost gasiti 14.890 de lei, 46.850 de euro si 2.100 de lire sterline.

Oare cati meseriasi mai is in Valcea ?

Link to comment
Share on other sites

ia baga aici niste nume si porecle poate ii stiu..:)..k si io sunt din valcea:P

Soare si Jimmy de la Cina din Ostroveni. Sunt mai mici ca mine cu 3-4 ani, dar au pe la 25-26 de ani in orice caz. Restul erau din Pitesti.

Si sa nu uitam, "capul retelei este un pitestean care conducea reteaua din UK". Stupid retards, daca si sagetile au ajuns sa fie capi ....

Link to comment
Share on other sites

stitzi ... aceste tipuri de forumuri sunt filate de foarta multa lume ... ceea ce discutati voi in public ar trebui sa fie privat ... va miratzi de ce se fac arestarile astea apoi ... noah asa sunt valcenii slobozi la gura :)

Link to comment
Share on other sites

stitzi ... aceste tipuri de forumuri sunt filate de foarta multa lume ... ceea ce discutati voi in public ar trebui sa fie privat ... va miratzi de ce se fac arestarile astea apoi ... noah asa sunt valcenii slobozi la gura :)

Unde sunt eu acum, eventual FBI-ul sa imi bata la usa. Si m-am inregistrat chiar cu numele meu, sau cu IP-ul real etc....

Mi-as face mai mari probleme de filaj pe forumurile pe care sunt membru vechi, gen talk cash, thieft services, fostele scandinaviancarding, darkmarket sau cardersmarket. Dar aici, pentru un cookie de yahoo si un arp poisoning, ce sa-mi fileze?

Link to comment
Share on other sites

in primu' rand bravo lor..se pare ca lacomia i-a bagat la racoare si pe astia si in galati sunt de astia...nu mai au mult

simt o picatura de invidie in tonul tau ...

si nu zi hop pana nu sari gardu (nu zi ca i'a bagat la racoare pana nu vezi sentintza ;)

heh ... mai avetzi de trait si de expermentat ...

baka.

Link to comment
Share on other sites

cum adik fostul darkmarket ? darkmarket inca exista sub numele asta :)

Toate mai exista sub numele original, insa nu se stie precis cine le controleaza, toata lumea spune ca sunt ale SS-ului. Eu nu mai scriu si nu mai pun intrebari pe acolo, ca nu stii cu cine ai de a face. Important e sa mai auzi chestii noi, ca le poti pune cap la cap pana la urma.

Acum un an si ceva, Iceman, administratorul cardersmarket, a reusit sa sparga toate forumurile astea si sa fure bazele de date si sa le uneasca ajungand sa faca 6000 de useri pe cardersmarket, peste noapte. S-a dovedit ulterior ca Iceman fusese prins si colabora cu SS, de aici si posibilitatea de a captura celelalte forumuri. La fel, Gollumfun, un alt administrator si membru fondatpr al primei echipe de scammeri, Shadowcrew, colabora cu SS-ul si intindea capcane pentru cei de pe forumuri. Ce e cel mai interesant, e ca desi statea intr-o camera cu o plasma de 42 de inci pe care se proiecta tot ce facea pe calculator, pazit de agenti SS, a reusit sa faca o frauda la IRS cu returnari de taxe la persoane decedate. Si asta pe o lunga perioada de timp, daca nu il puneau la poligraf dintr-un motiv aiurea, nu descopereau ca inca mai fraudeaza. Deci devenise ceva patologic, daca nici cand te-au prins nu te potolesti.

Sunt articole destule pe net, cine e chiar interesat, i le pot da sa le citeasca.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...