Jump to content
Nytro

Master "security" Bucuresti

Recommended Posts

Salut,

Ma intereseaza daca dintre voi sunt persoane la un master de securitate IT din Bucuresti.

Am auzit ca ar cateva variante:

1. Politehnica: SRIC ( Securitatea Retelelor Informatice Complexe ): http://acs.pub.ro/doc/planuri%20master/ro/2011/SRIC.pdf sau MPI ( Managementul si Protectia Informatiei ): http://acs.pub.ro/doc/planuri%20master/ro/2011/MPI.pdf

2. Academia Tehnica Militara: Securitatea Tehnologiei Informatiei: MTA - Master InfoSec

3. Academia de Studii Economice: ISM (IT&C Security Master): ISM - IT&C Security Master - Informatics Security Master

4. Serviciul Roman de Informatii: Intelligence si securitate nationala (cred)

Masterul de la SRI mi-a fost recomandat de doua persoane (una de la masterul MPI de la Poli si alta care nu s-a inscris la master), ca cica ar fi cel mai concret si mai bun. In primul rand, nu am gasit ce materii se fac acolo. Apoi, am gasit niste conditii jegoase: "Pe întreaga desf??urare a programului, cursan?ii vor avea statut de angaja?i ai Serviciului Român de Informa?ii, cu toate drepturile ?i obliga?iile ce decurg din acesta" , "sunt dispu?i ca, dup? finalizarea programului universitar de master la care au fost declara?i „Admis”, s? desf??oare activit??i în orice zon? a teritoriului na?ional, potrivit intereselor ?i nevoilor institu?iei", "accept?, în situa?ia în care vor fi declara?i „Admis”, interzicerea ori restrângerea exercit?rii unor drepturi ?i libert??i cet??ene?ti prev?zute de legisla?ia în vigoare", "accept? efectuarea de verific?ri asupra activit??ii ?i comportamentuluilor" etc. Sa fim seriosi. :))

Apoi, eu ma gandesc sa dau la Poli, iar ASE-ul sa fie varianta de rezerva, in caz ca nu intru la celelalte.

Mai exact, am auzit cele mai bune lucruri despre SRIC dar si MPI pare acceptabil: mai putin tehnic, dar poate util, mai business asa, nu stiu.

Legat de ATM, nu prea sunt sigur, imi e frica sa nu ma trezesc cu niste conditii nesimtite, ca trebuie sa lucrez pentru ei sau mai stiu eu ce. Oricum, am vazut ca trebuie sa faci ceva "practica", care e posibil sa fie cam echivalentul a "lucrezi gratis pentru ei" pentru cateva luni si asta nu ma tenteaza.

Iar ASE-ul e versiunea mai light, dupa cum stim cu totii acolo e plin de femei si as merge de placere la cursuri, problema e ca nu as invata mare lucru. Dar na, pot sa invat si in timpul liber ce ma intereseaza. Ar fi cel mai simplu de obtinut diploma, dar nu ar fi la fel de recunoscuta ca cea de la Poli.

Asadar alegerea mea ar fi SRIC. Voi ce parere aveti?

Daca sunt persoane care cunosc mai multe detalii, m-ar interesat:

1. Cand sunt cursurile? Weekend, seara, sau si in timpul zilei?

2. Cat de mult conteaza prezenta? Pentru ca nu o sa pot ajunge prea des pe acolo.

3. Cat de mare e stresul cu proiectele? Trebuie sa faci proiecte la care sa lucrezi secole, sau ceva mai lejer?

4. Cat de ok sunt materiile care se fac? Cum sunt predate? Bataie de joc?

5. Care dintre ele sunt la buget si care la taxa? Nu e foarte important, dar ar fi mai ok la buget, desi nu ma astept sa prind.

6. Cum e "mediul" acolo, cum sunt studentii, cum sunt cursurile etc?

Nu stiu, mi-ar fi de ajutor orice informatie. Bine, cam greu sa imi schimb opinia cu SRIC, dar deocamdata e prima varianta. A doua e ASE, ca sa fie.

Voi ce ziceti?

Va rog sa nu comentati daca nu aveti nicio legatura cu subiectul.

Thanks.

Edit: Daca dau la ASE si daca intru, nu cred ca mai pot da la Poli. Deci cel mai probabil voi da doar la Poli, SRIC si MPI. Si astia de la ASE, daca esti admin, te pun sa platesti rapid taxa pe primu semestru.

Edited by Nytro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu unul am terminat la UPT. Desi programa nu era axata in jurul securitatii IT, ci mai mult in jurul ingineriei electrice, pot sa iti spun ca este relativ mult de lucru. Situatia este similara si la UPB; practic la orice institutie politehnica de stat din Romania. Nivelul de cunostiinte acumulate nu este unul deosebit, materialul care se preda este de regula invechit, fiind predat de profesori care nu l-au reactualizat de ani de zile. Proiectele sunt acceptabile daca ai colegi de echipa pasionati si cat de cat competenti. Insa, m-am confruntat si cu situatii in care trebuia sa realizez de unul singur munca a patru oameni. Prezentele sunt obligatorii sau nu in functie de profesori. Am avut cateva cazuri in care profesorul nu te primea in examen daca nu ai fost prezent la cel putin 60% dintre cursuri.

Acum sunt intr-un program de master orientat pe securitatea IT. Profesorii sunt lipsiti de orice aptitudini practice, totul fiind explicat la nivel teoretic. Masterul acesta il parcurg pentru a obtine o certificare prin care pot obtine un loc de munca in acest domeniu pe cai legale(nimeni nu angajeaza un absolvent din Romania, in domeniul securitatii, fara o certificare/diploma recunoscuta pe plan international).

In locul tau as alege optiunea cu gradul minim de dificultate dintre cele enuntate. Se pare ca aceasta este ASE.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Va apelez si eu pentru ca as vrea sa ma specializez (De la 0 din pacate) in acest domeniu. Ce cursuri sau ce studii de masterat ati recomanda, care sa si conteze la o eventuala angajare?

Ce posturi/pozitii ati recomanda de angajare si care ar fi perspectivele? :) Scuze daca reinvii acest topic, dar nu pare atat de vechi.

Cursul de la ASE pare cel mai ok, dar nu inteleg de pe site sau sunt foarte obosit acum cand si daca se mai pot face inscrieri anul acesta (08.2015).

Totodata, vreau sa va intreb si de certficarile de securita COMPTIA A+ ? cum vi se par si daca credeti ca pot exista ceva sanse de angajare in domeniu daca ma apuc de acest curs? :)

Multumesc tuturor pentru orice raspuns!

Edited by M3rlinboy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...