Jump to content
unix.vali

OpenSource si Free Software nu este pentru toti

Recommended Posts

Sunt foarte indignat de cei care cer mai multe cd-uri decat au nevoie (cele cu ubuntu), avand in vedere ca downloadul este mult mai rapid si mai ieftin decat comandarea unui cd. Mi-ar fi rusine in locul vostru sa folosesc linux sau free & open-source software stiind ca nu sunt decat un leech si ca nu fac nimic pentru comunitate. Iar linux inseamna comunitate. Respectul nu este o atitudine obligatorie, dar daca l-ati avea ati primi si mai mult. As putea sa continui cu "flama" :) si mai mult, dar sunt constient ca va avea efect 0% asupra celor vizati. Veti spune ce rau obiectiv mi-ati facut mie sau companiei Canonical de ma aprind asa ?! Ma aprind pentru ca atitudinea voastra este extrem de urata, v-as putea compara cu niste celule canceroase care nu aduc nimic bun comunitatii, din contra. Incercati sa reflectati la asta macar 5 secunde.

Link to comment
Share on other sites

Acelasi lucru l-am spus si eu aici. Ai totala dreptate ... oricum, multi habar nu au cum se instaleaza un Linux odata ce l-ai downloadat (si nici nu se chinuie sa caute :|) , dovada faptul ca pe mai toate forumurile de IT sunt posturi pe aceasta tema.

Bafta, si sa speram ca lucrurile lo sa se schimbe (in bine) ...

Link to comment
Share on other sites

anul trecut cand am comandat cd cu ubuntu, am vazut ca minimul era de 5 cd-uri (parca). deci nu puteam sa primesc doar unul.

ce am facut cu celelalte 4 si cu stickerele primite ? le-am dat prietenilor.

in scurt timp toti au incercat ubuntu. unii chiar si-au lipit stickerul pe pc.

din punctul meu de vedere a fost chiar buna chestia pentru ubuntu.

mai multi oameni l-au putut incerca. desi au avut frica aceea de linux, aveau deja cd-ul in mana. nu-i costa prea mult daca il si incercau.

initial gandeau: "De ce sa-mi downloadez Ubuntu? Oricum nu stiu sa folosesc linux." si ideea ramanea asa.

cand au avut cd-ul in brate, au zis: "Ok, let's give it a try!"

asa ca lasa frustrarile deoparte.

(tw8 nu te simti atacat, vorbesc cu unix.vali)

Link to comment
Share on other sites

Moubik, ce spui de ideea de a face 2 noi topicuri in forum. Unul in care sa explicam diverse tool-uri sa spunem din backtrack (partea blackhat) si inca un post whitehat cu sa spunem un openbsd sau anonym.os (openBsd based) care are traficul criptat, serviciile bine securizate. Ma pricep deocamdata mai mult la partea a doua, pentru prima chestie :) ... mi-ar placea niste ajutor de la voi

Happy Learning !

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am comandat CD-urile cu Ubuntu. L-am luat de pe un mirror de-al lor. L-as comanda pentru un singur lucru. STICKERELE cu Ubuntu Linux sunt prea tari. Am un laptop negru si ar merge super tare lipit pe el...in loc de Designed for Microsoft care l-am sters in prima zi cand am luat laptop-ul.

Si mie mi se pare aiurea sa comanzi aiurea CD-urile de la ei. E una din povestile cu Abuz De "Putere" si romanu' nu se simte bine daca nu "fura" el ceva de undeva. Eu ma bucur oricum nespus de mult pentru ca Linux evolueaza. Am mers pe o cursa transatlantica recent si m-am urcat mai devreme in avion. am vazut cand au bootat computerele pe bord si ce credeti ca rulau...Fedora Linux.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am comandat CD-urile cu Ubuntu. L-am luat de pe un mirror de-al lor. L-as comanda pentru un singur lucru. STICKERELE cu Ubuntu Linux sunt prea tari. Am un laptop negru si ar merge super tare lipit pe el...in loc de Designed for Microsoft care l-am sters in prima zi cand am luat laptop-ul.

Si mie mi se pare aiurea sa comanzi aiurea CD-urile de la ei. E una din povestile cu Abuz De "Putere" si romanu' nu se simte bine daca nu "fura" el ceva de undeva. Eu ma bucur oricum nespus de mult pentru ca Linux evolueaza. Am mers pe o cursa transatlantica recent si m-am urcat mai devreme in avion. am vazut cand au bootat computerele pe bord si ce credeti ca rulau...Fedora Linux.

Oare de ce?;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...