Jump to content
AsalT

Nume domeniu din 2 sau mai multe cuvinte - cu cratima sau fara

Recommended Posts

Dupa cateva cautari pe net, dupa ce am dat de pareri pro si contra, va intreb pe voi.

Ce ati prefera, un nume de domeniu format din 2 sau mai multe cuvinte, cu cratima sau nu?

Care sunt avantajele si dezavantajele amandurora parti?

Va intreb pentru ca in exterior sunt o gramada de pareri, si nu stii care-i cea mai buna.

P.S: Asta e mai mult o curiozitate, si de ce nu, poate pe viitor o sa-mi foloseasca, si mie si de ce nu, altora.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Numele de domenii cu dash in ele automat sunt marcate ca avand un nivel de trust 'low', si de asemenea nu urca foarte sus in Google deoarece algoritmul SERP al Google nu le permite asta. Deci, orice ai face, nu folosi hyphens in numele domeniului sau in <title> . Niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Numele de domenii cu dash in ele automat sunt marcate ca avand un nivel de trust 'low', si de asemenea nu urca foarte sus in Google deoarece algoritmul SERP al Google nu le permite asta. Deci, orice ai face, nu folosi hyphens in numele domeniului sau in <title> . Niciodata.

Am o curiozitate, daca un nume de domeniu nu e disponibil, folosirea unui acronim, dauneaza? Vorbind de trafic, popularitate, rankarea in google s.a.m.d.

Un exemplu: playstationgames.tld > psgames.tld

Link to comment
Share on other sites

Definitiv fara cratima, cel putin din punctul meu de vedere mi se pare ca atunci cand vad un domeniu cu cratima un domeniu de mana a 2-a stiind ca versiunea fara cratima a fost inregistrata mai devreme si are servicii mai de calitate.

Plus ca aspectul general al domeniului e urat .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...