Jump to content
ovidelu47

Utilitare SEO

Recommended Posts

Salut! De-a lungul timpului pe internet diverse utilitare SEO si care mi s-au parut mai utile le-am trecut ca semne de carte. Astazi am mai efectuat niste cautari pe marele Google si m-am gandit ca poate pot ajuta si pe altii postandu-le aici.

Simulator al unui motor de cautare: este util ca sa vedeti cam ce cuvinte cheie vede un webcrawler (cum ar fi cel de la google) cand ajunge pe o pagina de Internet. Este util pentru optimizarea paginilor cu cuvinte cheie.

Generator de backlinks: este util pentru ca va face o lista cu site-uri care accepta sa puneti backlinks si care se incadreaza la o lista de cuvinte cheie. E util ca un punct de inceput de promovare pentru un site nou.

Utilitar care spune cat de vechi este un site pe internet. Este util pentru studiere concurentei, stiiundu-se faptul ca site-urile vechi sunt mai placute pentru google decat cele noi.

Utilitar care spune in ce tara este gazduit un site. Este util pentru ca un domeniu .ro apare mai bine in rezultatele google.ro atunci cand este hostat in Romania. (iar tara poate fi determinata pe baza adresei IP a serverului)

Statistici despre un domeniu. Spune tot felul de informatii interesante despre un domeniu anume.

Testeaza viteza de incarcare a paginii web si ofera statistici despre paginile ce ingreuneaza viteza de incarcare.

Sursa domeniului tau. Ofera informatii utile asupra domeniului unui site web.

Programe Utile pentru SEO si scripturi diverse.

YouTube Keyword Tool este un instrument absolut senzational pentru keyword research, pentru orice fel de continut, nu doar pentru cel video.

Robots.txt Generator. Este un utilitar care usureaza mult munca de generare a acestui fisier.

Robots.txt Checker este un instrument SEO care ajuta la validarea fisierului robots.txt din punct de vedere semantic.

Xenu’s Link Sleuth este un utilitar care permite despistarea link-urilor defecte aflate pe un website.

Title and Optimization Tool este un instrument care permite cercetarea textului din interiorul tag-urilor title and description pe site-urile principalilor competitor dintr-un anumit domeniu.

Image SEO tool este un utilitar care atentioneaza asupra problemelor aparute la nivel de nume, atribut ALT si dimensiuea a imaginilor dintr-un website.

Generator de XML Sitemap este asistentul perfect pentru crearea fisierului Sitemap, important pentru SEO.

XML Sitemap Inspector este un instrument care ajuta la depistarea si repararea erorilor din fisierul XML Sitemap.

In momentul in care am sa mai gasesc instrumente, utilitare SEO ce pot ajuta utilizatorii, am sa le postez in acest topic.

Sursa acestui topic este arenaweb.ro autorul este Ronny .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...