Jump to content
twaste

Parkour

Recommended Posts

frateeeeeeeee ... ceatzi patzit ? vatzi stricat ? :)) incepetzi sa va certatzi ? mah , pt. mine parkour e un sport , o arta !! o arta a descoperiri , sa descoperi lucruri noi si ADRENALINA LA MAXIM !! ;) nos , pk[parkour] nu inseamna cat de sus sari , sau de la ce inaltzime te arunci ... !

Link to comment
Share on other sites

# <div class='quotetop'>QUOTE("twaste")</div>

:)) lol ce stie lumea de parkour ,  

eddie 47  : in parkour nu exista crew, clan etc

Omule...Iti zic eu ca EXISTA crew-uri de PK.Nu o mai fa pe atotstiutorul pt ca, pana si David Belle a facut parte din Yamakasi[pe care ulterior l-a parasit].Asa ca, ciocu' mic si joc de glezne! ;)

# <div class='quotetop'>QUOTE("twaste")</div>

koltzu   : in parkour nu exista competitii , parkour e un mod de viata ;)

Aici ai si tu dreptate.

PS: Free-running-ul nu este competitie INTRE SKATERI !

Link to comment
Share on other sites

Omule...Iti zic eu ca EXISTA crew-uri de PK.Nu o mai fa pe atotstiutorul pt ca, pana si David Belle a facut parte din Yamakasi[pe care ulterior l-a parasit].Asa ca, ciocu' mic si joc de glezne! ;)

Nu stau sa ma cert cu tine :) .

Crezi cum vrei u .

Link to comment
Share on other sites

da mah , unmpli un caet cu ce nu fac bine , dar daca fac de juma de am e ceva , ei au frica aia de inceput de aia nu fac corect , de exemplu aia fac roll la orice faza .... ! eu cred ca rollu se face de la o anumita inaltzime , distantza , satzi amortizeze fortza cu care cazi ... ! si decat sa faci 100 de "scheme" gresit mai bine faci 10 da bune ! bafta baietzi , ma duk la pk :) ca mio venit "pofta" !!

Link to comment
Share on other sites

<div class='quotetop'>QUOTE("YceFire")</div>

:@ cred ca o sa ma apuc si eu de PK (daca o sa am cu cine :@  ), am vazut ca este si PK Suceava19.gif  

PS:Daca este careva din sv dati un pm :D

Iti dau eu un pm mai incolo cu un id de la baietii din suceava :P

Adevarat razvan , dar o sa realizeze ei mai tarz ca , nu sunt bune saritutrile de la inaltime , care nici nu fac parte din sport :D , adik cand o sa isi rupa cea :P .

Asa miam dat si eu seama >

A da chiar u de unde esti razvane si de cat timp faci ?

Link to comment
Share on other sites

<div class='quotetop'>QUOTE("twaste")</div>

Uite vezi u care nu esti practicant ii vezi buni , dar noi care practicam ...

de ex eu pot sa iti umplu un caiet cu ce nu fac ei bine :P , mai cauta si o sa vezi cine sunt cei mai buni din ro :P

Twaste...Iarta-ma ca-ti spun, da' tu ori esti prost, ori orb [ca sa nu zic chior] ori amandoua :o :o...Deci:

1. SUNT practicant

2. PK Bucuresti e de de tot cacatu'

3. Am zis 'PRINTRE' cei mai buni

4. Fiecare are o conceptie diferita despre Parkour

5. Tu, bunule, mai documenteaza-te despre clanuri ;)

6. Umpli un caiet ?! Doh, nimeni nu e perfect!! Nici macar tu, urmatorule David Belle, Preamarita Luminatie intr-ale Parkour-ului care esti

Amen :@

<div class='quotetop'>QUOTE("Razvan")</div>

de exemplu aia fac roll la orice faza .... ! eu cred ca rollu se face de la o anumita inaltzime , distantza , satzi amortizeze fortza cu care cazi ... !

Wa, Gicule, roll faci cand simti nevoie ca tre' sa faci ca sa nu te tasezi, sa-ti rupi ceva in tine...Poate ei is mai firavi, na! Probleme ?

Link to comment
Share on other sites

:)) 1 . nu ma refeream ca bucurestiu e cel mai tare .

2 . nu sunt nici prost nici orb .

3 . acuma u bunule daca esti asa de bun , zimi si mie cu ce difera arta miscarii de parkour sau nu difera .

4 . zimi si mie din ce oras esti

5. nu te mai da asa bun , eu miam rupt mana in sportu asta , mam documentat .... mai mult ca tine .asa ca daca mai imi zici faza aia cu clanuri , o sa iti dau un pm cu linku in care David Belle zice ca nu ... adik mai intra si u pe parkour.net

PACE SI SPER CA NU O IEI IN NUME DE RAU

Link to comment
Share on other sites

<div class='quotetop'>QUOTE("twaste")</div>

:)) 1 . nu ma refeream ca bucurestiu e cel mai tare .

2 . nu sunt nici prost nici orb .

3 . acuma u bunule daca esti asa de bun , zimi si mie cu ce difera arta miscarii de parkour sau nu difera .

4 . zimi si mie din ce oras esti

5. nu te mai da asa bun , eu miam rupt mana in sportu asta , mam documentat .... mai mult ca tine .asa ca daca mai imi zici faza aia cu clanuri , o sa iti dau un pm cu linku in care David Belle zice ca nu ... adik mai intra si u pe parkour.net

PACE SI SPER CA NU O IEI IN NUME DE RAU

Bun...Deci, sa zic si eu cu numar de ordine:

1. Parkour provine de la "parcours"

2. N-am zis ca-s bun

3.Galati

4.Nu m-am dat bun...Eu am inca mana in ghips de la PK[stanga]...Maine [13.07.2006] o scot, nu cred ca te-ai documentat mai mult ca mine [nu ai de unde sti ABSOLUT deloc.

5. Nu-mi zi mie de parkour.net ca David Belle a fost in Yamakasi[clan pe care l-a parasit ulterior]

PS: Prin clan se intelege grup de mai multe persoane practicante de parkour care se intrunesc cu un anumit scop, acesta fiind antrenamentul si perfectionarea.

PSS: Eu nu IAU nimic in nume de rau :)

Link to comment
Share on other sites

"nu ma loa'n nume de rau ca te iau in bratze" :)) Parazitzii !

deocamdata , nu am avut "probleme" cu excepzia uneia [in prima zi io smeker sam sarit dintr-un copac si nu's ce so frecat la picior infine , asta ma tzinut vo 2 saptamani pe "tusa" si acuma , am calcat ieri stramb ... ma doare glezna da dupa incalzire nu mai simt :D ... !! si bataturile de la maini ... alea nu se pun :> ... sper sa nu am probleme ... !! man , sincer sa fiu , ma disper deja , nimic nou in orasu asta de kakat ... ! incerc sa'i lamurecs pe baietzi sa merem in alte orase , dar nu prea vor , le e teama de bataie :P:) da ii conving pana la urma , in cea ce e de clanuri ... eu spun asa , -nu sunt clanuri , ci grupuri de practicantzi a aceluias sport- ;) in rest , sari sari sari ! ;)B)

Link to comment
Share on other sites

Razvan a scris: "nu sunt clanuri , ci grupuri de practicantzi a aceluias sport-"

Asta am zis si eu: "PS: Prin clan se intelege grup de mai multe persoane practicante de parkour care se intrunesc cu un anumit scop, acesta fiind antrenamentul si perfectionarea."

Buna interventia din melodia lu' Cheloo. Nu uitati ca incalzirea in prealabil mareste performantele cu in cca 80% ! Nu sariti peste antrenament [unele team-uri care s-au afirmat pe plan mondial fac incalzire de chiar si 2 ore.Pt bataturi...Try to use mittens [traducere: incearca sa folosesti manusi dinalea fara degete].

Dupa ce imi scot mana din ghips, fac si eu cu baietii mei o deplasare in braila poate facem un meeting cu teamu' lu' kamykaze...

Link to comment
Share on other sites

da mah dale draq de clanuri ... !deja ma sectaiz cu porcaria ast a... ce conteaza daca sunt sau nu ? si bafta n "competitzie" :) da ai grija cu mana aia , nu prea "recomad" sa faci acuma chiar a doua zi dupa ce tzio scotzi , mai stau 1 sapt macar , ..._->Revenire<-_...

Link to comment
Share on other sites

Man...Crede-ma ca am experienta.Stiu cat tre' sa stau+ ca imi zice tata doctoru' ce si cum ca e de treaba. Si nici nu cred ca am zis ca ma apuc imediat...Nu e nici o competitie, fiecare incearca sa avanseze cat mai mult in antrenamente si sa se perfectioneze. Din cauza asta, se declanseaza un "razboi" pe plan psihologic daca ma intelegi...Nu e o competitie in adevaratul sens al cuvantului...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...