Jump to content
narcis1014

PROBLEME C++(urgent)

Recommended Posts

Salut. Sunt nou aici si nou in de'ale c++-ului. Deci credeti ca ma puteti ajuta urgent cu urmatoarele probleme?

1.Scrieti un program care sa inlocuiasca un element al sirului cu media aritmetica a celorlalte n-1 elemente. Se da un sir de nr intregi.

2. Se considera fisierul nr.in care contine pe prima linie un nr natural n si pe a doua linie un nr de n nr naturale. Toate diferite de zero. Scrieti un program care afiseaza in fisierul perfect.ou pe prima linie nr perfecte din sir iar pe a doua linie numarul de numere perfecte gasit.

Daca se poate urgent si astazi. Daca as putea sa va rasplatesc v-as rasplati. Eu sunt destul de priceput in Photoshop deci poate facem un "troc". Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

O sa-ti spun cum sa gandesti (n-ar fi corect sa iti scriem noi codul) la problema 1:

In primul rand, ati invatat despre vectori? Daca da, citesti sirul si-l "salvezi" intr-un [vector v]. Citesti numarul [x] si faci un [for] cu limita pana la [n], in care aduni toate numerele din [v] cu exceptia lui [x]. In acelasi timp, folosesti un [int f] ca sa numeri de cate ori ruleaza [if]-ul in care verifici daca numarul curent este diferit de [x]. Dupa ce se termina [for]-ul, afli media aritmetica a sumei numerelor din sir diferite de [x]. Mai faci un [for] in care afisezi numerele din sir pe rand, verificand de fiecare data daca sunt diferite de [x]. Daca ajungi la [x], in loc sa-l afisezi pe el, afisezi media aritmetica. Taa-daaa!

Fara vectori e cam greu de facut, e tarziu si nu am timp sa mai scriu.

Edited by SneakyDog
Am gresit ceva.
Link to comment
Share on other sites

MrGRj pai ma gandeam sa scriu treaba asta: #include<fstream.h>

void main()

{

int n,nr,g=0,s,d,i;

cout<<"n=";cin>>n;

fstream f("perfecte.out",ios::out);

for(i=1;i<=n;i++)

{

s=0;

cin>>nr;

for(d=1;d<=nr/2;d++)

if(nr%d==0) s=s+d;

if(s==nr)

{

f<<nr<<" ";

g=1;

}

}

if(g==0) f<<"nu am gasit numere";

f.close();

}

dar baiu e ca nu prea indeplineste cerinta exercitiului. Eu sincer sunt cam slab la info dar ma pricep foarte bine la TIC...

As vrea sa fiu mai bun la info...stau si ma uit si refac exercitii si tot nimic..:(..faza e ca atunci cand vad codul il inteleg...si mi ciuda pe treaba asta

Link to comment
Share on other sites

MrGRj pai ma gandeam sa scriu treaba asta: #include<fstream.h>

void main()

{

int n,nr,g=0,s,d,i;

cout<<"n=";cin>>n;

fstream f("perfecte.out",ios::out);

for(i=1;i<=n;i++)

{

s=0;

cin>>nr;

for(d=1;d<=nr/2;d++)

if(nr%d==0) s=s+d;

if(s==nr)

{

f<<nr<<" ";

g=1;

}

}

if(g==0) f<<"nu am gasit numere";

f.close();

}

dar baiu e ca nu prea indeplineste cerinta exercitiului. Eu sincer sunt cam slab la info dar ma pricep foarte bine la TIC...

As vrea sa fiu mai bun la info...stau si ma uit si refac exercitii si tot nimic..:(..faza e ca atunci cand vad codul il inteleg...si mi ciuda pe treaba asta

Te contrazici într-un mod lamentabil.

Cum po?i spune „atunci cand vad codul il inteleg..” când nu e?ti în stare s? rezolvi un exerci?iu u?or? Dac? ai fi în?eles ce face fiecare linie de acolo, ai fi fost capabil s? rezolvi aproape orice problem? de algoritmic? de joas? spe?? (cum sunt ?i cele enumerate de tine). Poate doar ai impresia c?-l în?elegi, este o diferen?? destul de mare.

Nu spun asta cu r?utate îns? atunci când te supraevaluezi trebuie s? fie cineva care te aduce la realitate.

Dac? pân? la ora 23:00 nu încerci s? rezolvi primul exerci?iu în pseudocod, po?i s?-?i iei adio de la ajutorul nostru.

Spor la gândit.

Link to comment
Share on other sites

Salutare am o mica problema si cred ca rezolvarea este usoara si nu o nimeresc corect. Codul este in dev c++ si este in felul urmator :

#include<windows.h>

int main(){

char* a =time();

int b=".txt";

c = a+b;

//asi dori ca variabila (a) sa fie alaturata variabilei (B) astfel incat rezultatul sa fie valoarea lui a +b exemplu 13453.txt

am incercat mai multe metode exemplu: cout << a << << b << ; a + b ; "".a.""+"".b.""; "".a."".b.""; total gresite

Rezultatul celor 2 variabile trebuie introduse intr-o paranteza in interiorul unei funtie if( c == "12345.txt"){

cout << "true";

}else{

cout << "false";

}

}

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Wait, what ?

Ce am inteles eu: Salutare am si eu .... bla bla...linii random de cod.....bla bla...niste bataie de joc...bla bla. Ajutor.

Care e enuntul problemei ? Vrei sa salvezi un fisier cu numele a doua variabile ?

time() ce vrea sa fie ? Data la care s-a salvat fisierul ?

.txt ce vrea sa fie ? Extensia ?

In ce limbaj vrei asta ?

//LE: Ai aici functia de preluare a datii.

! Extensia .txt se poate adauga in functia strftime().


#include <time.h"
#include <string>

#define MAX_DATE 12

std::string get_date(void)
{
time_t now;
char the_date[MAX_DATE];

the_date[0] = '\0';

now = time(NULL);

if (now != -1)
{
strftime(the_date, MAX_DATE, "%d_%m_%Y", gmtime(&now));
}

return std::string(the_date);
}

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Salut

Tocmai am gasit rezolvarea problemei variabila trebuie setata de tip string iar alaturarea dintre cele 2 valorii se face in felul urmator c = a+""+".txt";

Codul complet:


#include <windows.h>
#include <string>
#include <iostream>
#include <windows.h>
#include<iostream>
#include<Winuser.h>
#include <fstream>
#include <wininet.h>
#include <time.h>
#include <tchar.h>
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <conio.h>
#include <string.h>
using namespace std;


int main(int argc, char** argv) {

string first_name = "John";
string surname = "Titor";
string full_name = first_name + "" + surname+".txt"; //rezolvare mica problema
cout << full_name;
if(full_name == "JohnTitor.txt"){
cout << "Adevarat";
}else{
cout << "False";
}
system("PAUSE");
}

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...