Jump to content
youand1

decodari

Recommended Posts

stiu de programelul care iti decodeaza telefonul pe baza de IMEI, dar din pacate nu mai e valabil decat pentru "mortaciuni" de telefoane. Astea mai noi se decodeaza cu echipament special (SmartKey sau altele asemanatoare) care fac bypass peste setarile telefonului din fabrica, deblocand firmware-ul. Codurile sunt valabile doar pentru telefoanele mai vechi. Ultimul telefon pe care l-am decodat dupa IMEI a fost un 1100. Dupa asta, nu cred ca mai poti decoda unul mai nou.

Daca intr-adevar posezi un astfel de echipament si esti dispus sa ajuti lumea buna de pe acest forum, pe gratis chiar, cand pe net se cere in jur de 50-100 euro (majoritatea scam-uri, dar unele merg), atunci ai din partea mea tot respectul si "chapeau bas!".

@unsouless:

a50 se poate decoda cu un program care decripteaza algoritmul dupa care a fost codat telefonul tau. trebuie sa intoduci reteaua, tara si codul IMEI. Nu mai tin minte exact numele programului, dar e sigur pe net. L-am folosit si eu acum vreo cativa ani si merge.

N.B.: nu introduci IMEI-ul in telefon, ca nu faci nicio branza asa... trebuie sa il introduci in program alaturi de reteaua pe care e codat telul si tara si iti da un alt cod.

Edit: A50 nu se decodeaza cu acelasi program si dupa acelasi algoritm cu Nokia. Trebuie sa gasesti prog specializat ptr Siemens.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...