Jump to content
D--ABLO

Strigatul de autor in cazul elicopterului prabusit- facatura sau nu

Recommended Posts

A inceput o adevarata polemica in ceea ce priveste veridicitatea filmarilor aparute imediat dupa accidentul elicopterului Smurd pe lacul Siutghiol.

O prima ipoteza ar fi ca filmarea este adevarata iar acest fapt este sustinut chiar si de martori.

O a doua ipoteza este ca pe 9 iulie 2011 s-a intamplat un accident cu un hidroavion pe lacul Siutghiol, caz in care victimele au fost salvate iar imaginile filmate atunci ar fi fost postate ca intamplate acum.

Ca dovada a celei de-a doua ipoteze stau 3 filmari ( aici ,

si
) realizate in locuri diferite, in perioade diferite ale anului (apus de soare in timpul verii), in momente diferite ale zilei ( se vede clar ca in unele este zi iar in unele este seara) dar pe care se aude aceeasi persoana avand acelasi dialog cu victima... Cum a fost posibil ca acea persoana sa se auda la fel pe 3 fimari diferite?

Chiar nu stiu ce sa cred... Ori autoritatile au fost varza si nu s-au invatat minte si asteapta sa moara o gramada de oameni ca sa se puna pe achizitia de echipamente performate de salvare si efectuarea de antrenamente ori televiziunile incearca o infecta manipulare...

O alta chestie pe care o stiu si pe care am retinut-o dupa multe documentare vizionate despre Titanic este ca in urma unui accident in apa, iar apa este foarte rece (2 grade in cazul de fata) si mai ales dc esti ranit, nu ai energia fizica sa strigi asa tare dupa ajutor. Ti se inclesteaza gura de frig si in maxim 7 minute intrii in soc hipotermic.

Daca am gresit topicul sau este o discutie inoportuna va rog sa stergeti postul. Ideea e ca sunt satul de atata manipulare si voiam sa aud o stire adevarata despre nefericitul accident. Dc nu o fac televiziunile o fac autoritatile si invers....

Edited by D][ABLO
Link to comment
Share on other sites

[ABLO;595193']Erau oameni care salvau alte vieti. Poate fi oricine in situatia nefericita de a avea nevoie de ajutorul lor. Macar pentru respectul cuvenit celor de la Smurd sa stim ce s-a intamplat acum...

Cine pula mea ii pune sa tot zboare cu elicopterul aiurea? Poate ai vazut stirile ca recent au murit 4 soldati intr-un accident de genul asta cu un elicopter, deci unul din cei morti era de aici de la mine, frateso a zis ca nu aveau nici o misiune sau antrenament au iesit cu elicopterul doar de dragul de a zbura.

Link to comment
Share on other sites

Martorii nu sunt decat cei care se aud pe inregistrari. Cica doar ei erau acolo si ar fi vazut ce s-a intamplat. Pescarii nu spun nimic referitor la vreun strigat de ajutor. Ulterior au fost si altii dar au aparut dupa ce au venit primele ambulante. Totul mi se pare tesut cu ata alba. Pe o inregistrare se vede clar ca este elicopter si ei vorbesc de hidroavion. Trebuie sa ai orbul gainii ca sa nu-ti dai seama...

Eu am cautat inregistrari de la incidentul cu hidroavionul de pe lacul Siutghiol din 09 iulie 2011 dar toate, cu exceptia catorva irelevante (

si aici), au intrat in pamant.
Link to comment
Share on other sites

se incearca musamalizarea cazului si anume:

-se incearca declararea echipajului elicopterului decedat in momentul prabusirii sau la cateva minute maxim dupa pentru a nu accepta incopententa autoritatiilor

-se incearca musamalizarea pozelor si filmarilor martorilor pentru a ascunde vina echipelor de salvare.

cum am zis si in alte sectiuni romania este condusa de securitate ( de serviciile secrete in context europeean).

romanii au votat schimbare si se vede acest lucru securitatea are puterea !

sunt si o sa mai vina multi agenti inregistrati pe acest forum care o sa incerce sa ma contrazica sau comenteze in ras vorbele mele, dar le urez ce le urez la toti securistilor si militienilor: nu uita eu stiu unde e mata ! ai 200€ militiene pe saptamana asa ca taci ::))

ei vor posta aici ca au patit si ei acest lucru ca exista un precedent si ca ESTE ASA CUM ZIC EI asa poti sa iti dai seama de securisti incearca doctrina ieftina first, dupa merg la un nivel superior ca sa isi atinga scopul.

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

Referitor la apa rece si la documentarul cu Titanic :)) Am patit acum 4 sau 5 ani sa cad intr-un lac din cauza unor imbranceli cu colegii in decembrie cand era un viscol de toata frumusetea .Prima senzatie care am avut-o a fost sa tip dupa ajutor dar nu am putut ,pur si simplu m-am speriat ingrozitor de tare ,am "inghetat " practic ,nu mai ziceam nimic ,nu eram in stare nici macar sa dau din maini ,am avut noroc ca erau tovarasii langa mine si m-au tras afara ca "crepam " acolo.

In perioada aia faceam parte si din lotul national de karate(pe stil shotokan ) si din lotul de "ciung-fu" ,si mereu ne faceau bai cu gheata ,chipurile pentru intarire ,deci eram cat de cat obisnuit cu frigul,dar cand am cazut in apa aia ,mi-a "inghetat" instant inima,asea ca nu stiu cat de antrenat trebuie sa fii ca sa poti sa urlii cand te afli intr-o apa atat de rece.

Edited by SerbanChz
Link to comment
Share on other sites

Subiectul este unul foarte, foarte complex.

Cred ca principala greseala pe care autoritatile au facut-o este faptul ca nu au anuntat Agentia Romana de Salvare a Vietii Omenesti pe Mare (ce dispun de o barca de salvare cu motor aflata pe lac la momentul respectiv) mai ales ca incidentul in cauza era pe lac.

O autospeciala ce pleaca de la ISU Dobrogea nu are cum sa ajunga in mai putin de 10 minute pana la respectivul loc. Pe inregistrarea unei camere de supraveghere arata ca autospeciala ce avea barca de salvare a ajuns dupa 20 de minute, iar o persoana intra in soc hipotermic in cateva minute tinand cont ca temperatura apei era de 2 grade.

Avem grave probleme in a raspunde unor situatii de urgenta.

Link to comment
Share on other sites

1 asfintitul

-.in iulie soarele apune la ora 21+,(hidroavionul a picat la ora 20)

-.in dec. soarele apune la ora16.10~ (elicopterul a casut la aceeasi ora)

2. vegetatia

-.in iulie este in plina dezvoltare(bogata cu multe frunze)

-.in imagini este rarefiata (uscata)

concluzia mea este ca imaginile sunt din iarna.

despre sonor insa nu imi dau seama daca e autentic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...