Jump to content
amprenta

Dezbatere despre religie

Recommended Posts

Dumnezeu , IIsus , Allah , Buddha niste nume date de om unor fiinte "superioare" care se presupune ca au creat lumea si care ne vegheaza / ghideaza viata .

De ce e nevoie de religie ?

Pai parerea mea e ca astfel poti conduce masele , poti aduna mai multi oameni sub aceelasi "conducator" care fiind nemuritor si omniprezent are un avantaj in fata unui muritor care poate fi inlocuit oricand .

Pe vremea cand oameni credeau in dragoni zburatori , zei , si nu-si puteau explica nici macar fenomenele naturale , puteau fi usor prostiti de "profeti" care sa-i faca sa adere la credinta lor .

De ce a rezistat atat ? Pai e cam ca frica de intuneric , avand impresia ca cineva acolo "sus " te urmareste continuu , vei incerca sa nu faci miscari gresite .

Pe ce ne bazam noi ?

O carte numita Biblia ( si o sa ma refer aici mai mult la Noul Testament ) care de-a lungul a 2000 ani a fost cenzurata de regi si oameni ai bisericii care s-au asigurat sa elimine tot ce il facea pe Iisus prea uman .De exemplu prima cenzura s-a facut prin anul 100 si ceva ,deorece se scria ca Iisus rade , un gest mult prea omenesc .

Apoi ,ea a fost scrisa la zeci de ani dupa ce s-au intamplat lucrurile, unii "autori" nefiind apostoli lui Iisus de exemplu Ioan care a scris Apocalipsa .

Pe vremea aceea sa fi un trimis al Domnului sa vindeci ,exorcizezi oameni era un lucru obisnuit si chiar si in Bibile se vorbeste de cel putin 2 astfel de profeti despre unul se spune chiar si ca putea levita . Legat de Maria Magdalena si de posibilii urmasi a lui Iisus nu o sa vorbesc ca nu ma intereseaza aspectul acesta ,desi atunci in zona in care traia el sa nu ai o nevasta era un pic ciudat ,existau triburi de celibatari dar erau foarte retrasi.

Deci despre faptele descrise in biblie nu putem sti exact daca sunt reale , pentru ca fiecare cand a scris a fost subiectiv ,inflorind pe ici pe colo.

Ce m-a apucat ?

Pai simplu in vacanta de iarna ma trezeste mama pe la 8 (ora mea fiind 11-12) :o , hai ca vine popa cu Botezu (dumnezai si cristosi si sfintii si alte fete bisericesti ) .

Si am stat asa si am meditat in ziua aia . La ce imi trebuie religie ? De ce trebuie sa fiu condus de niste traditii si obiceiuri pe care tot oameni le-au inventat (Dumnezu n-o zis sa vina sa spoiasca peretii si sa ia bani de la oameni ,sau sa vopsesti oua si alte chestii) . Nu manca carne , nu fa aia aialaltata , mergi la biserica unde o sa stai intre batrane care barfesc pe a lu Nelu` , a lu Vasile . Daca stam sa ne uitam, ortodocsi is cam 300-500 milioane in toata lumea deci o minoritate , de ce sa cred ca asta e credinta buna ?

In generala ,o profesoara care era dedicata total credintei adica purta tot timpu batic , din 2 cuvinte unu era de dumnezeu , si care ne spunea ca prezervativul e un lucru` rau si chiar nesigur ca daca exista o gaura microscopica si scapa un "baietel" prin ea . Total neinformata fata ..da nu intru in detalli ca nu asta vroiam sa zic . Ea zicea ca orto care inseamna drept ,deci credinta dreapta , asta ne spune ca e religie buna si adevarata . Pai bun femeie si eu daca imi infiintez o secta si i spun Credinta Adevarata a lui Dumnezeu inseamna ca e asa e ? da ii un caz pierdut si ideile nu i le mai scoate nimeni din cap.

A nu mai crede in Dumnezeu sau alte religii , nu ma face un satanist sau altceva , pentru ca nu sunt de acord cu baieti din ziua de azi care neaparat trebuie sa duca o viata satanista ,sacrificare de pisici , stat in cimitir la 12 noaptea sa faci damage-uri pe acolo , pana cand portaru le face o farsa si ii asteapta cu niste baietii cu bate , de nu mai stiau "satanisti " nostri pe unde sa fuga curgand cacatu pe ei de spaima . Ca te imbraci in haine mai de roackeri cu scheleti si diavoli pe ea asta-i alta treaba sa zicem ca asa e moda .Da ce ai cu saracele matze ? si insist pe matze ca asta se practica pe la mine pe aici .

Deci in concluzie sa zicem ca tind spre ateism , vreau sa traiesc liber fara sa-mi fie frica ca pe lumea aialalta ma vor asteapta flacari si cazane,fara obiceiuri tampite ,

fara reguli care oricum nu le respecti, sa fi un "fals crestin" Doamne ajuta ,doamne da-mi ,doamne iarta , da io tot fac pacatele alea , ce rost are /

Stiu ca post-u asta nu-si are locu aici chiar daca e Offtopic , ( offtopic offtopic da sa aiba macar ceva legatura cu domeniu IT) da ma intereseaza si parerea celorlalti despre acest subiect .

Link to comment
Share on other sites

De ce e nevoie de religie ?

Omul simte nevoia sa fie ajutat...Cand toti iti intorc spatele te indrepti spre divinitate...ca sa nu te impusti...

Pai parerea mea e ca astfel poti conduce masele , poti aduna mai multi oameni sub aceelasi "conducator" care fiind nemuritor si omniprezent are un avantaj in fata unui muritor care poate fi inlocuit oricand .

Ai dreptate...si eu unu nu cred in Bibile sau Biserica....Cred in Dumnezeul meu...asa cum il vad eu..nu cum mi'l spun altii...

De ce a rezistat atat ?

Pentru ca nimeni nu poate sa vina de pe lumea ailalta sati spuna daca Dumnezeu exista sau nu...simplu...

Pai simplu in vacanta de iarna ma trezeste mama pe la 8 (ora mea fiind 11-12) :o , hai ca vine popa cu Botezu (dumnezai si cristosi si sfintii si alte fete bisericesti )

Aici iti dau dinnou dreptate...Inca odata mentionez ca eu cred in Dumnezeu al meu...Si ma indoiesc ca daca popa vine simi stropeste peretii si ma pune sa pup o cruce o sa pice bani din cer...

Link to comment
Share on other sites

faza cu te-a trezit maica-ta ca vine popa ... eu zic ca n-are rost sa te impotrivesti la faze d-astea ca o sa ai certuri in familie( cel mai probabil, sau o sa-ti dezamagesti mama etc . ), asta e se mai intampla o data pe an. Si eu sunt ateu dar nu ma iau de crestini, incec sa le explic ca ei n-au citit biblia ca ei nu-l iubesc mai mult pe Iisus decat pe proprii parinti, dar nu-i dispretuiesc . Ne zicea la religie ca intotdeauna apelam la D-zeu cand avem probleme ... adevarat majoritatea fac acest lucru dar nu fac rugaciuni, nu merg la biserica etc . Deci pentru ei D-zeu e doar ala la care te duci cand ai probleme , in rest is ocupati. Ne mai zicea ca luam ce vrem noi din Biblie , ce nu-ti place nu faci, adica 90 % din biblie nu faci ca nu vrei si mai ramai cu Dumnezeu e alaturi de tine si te iubeste ( care te face fericit , ca esti credincios ce naiba ). Si cine a simtit prezenta lui D-zeu , sa creada cu adevarat , sa-i fie frica cand se duce la curve ca o sa fie pedepsit? aia-s calugari dar si aia se mai duc asa , din cand in cand. Eu incerc sa-mi controlez actiunile nu pentru ca mi-e frica de D-zeu ci pentru ca unele din actiunile care as vrea sa le fac pe moment e posibil sa nu ma ajute asa de mult pe viitor. Parerea mea e ca trebuie sa fii atent la consecintele pe care le poti suporta nu din partea lui D-zeu ci din partea altora care stii ca exista .

Link to comment
Share on other sites

nu sunt religios. totusi cred ca religia este buna.

este o metoda buna de manipulare a maselor si ce daca ?

oamenii au nevoie sa creada in ceva. sa creada daca vor.

nici nu trebuie oprita religia.

gandeste-te la omul care vrea sa te injunghie ca sa-ti ia banii, dar brusc isi aduce aminte ca face un pacat. poate ca il opreste religia, poate ca il opreste legea, poate ca il opreste o piatra de care se impiedica...

Link to comment
Share on other sites

Pt fraieri ? Pai uite ca eu n-am nimic de pierdut ca stau sa zic o rugaciune inainte de somn sau inainte de vreun examen. Daca manipularea aia de care vorbeste lumea inseamna 2 ore pe saptamana la Biserica, stai linistit ca nu am mers de ani buni. Manipulare s

Link to comment
Share on other sites

Fratie Gascan , gresesti tovarase gascane chiar ai de pierdut , in timpul ala ai putea face altceva inloc sa spui rugaciuni , de exemplu ai putea sa citesti povesti cu Gasca fermecata.

Mai e nevoie si de de astia ca tine.Mare-i curtea Domnului! :lol:

Multumesc ca ma apreciezi la adevarata mea valoare , daca nu te superi imi poti spune Domule Gascan Ratat cel Fermectat ?

Link to comment
Share on other sites

si daca convingerile mele se dovedesc false n-am pierdut nimic in viata, in schimb restul... :))

Lasitatea de care vorbeam... Uite un om care crede in Dumnezeu de frica. Nu cumva sa ajunga in Iad daca nu crede; in realitate stie probabil ca Dumnezeu nu exista dar nu-si asuma riscul de a gandi logic din cauza unui mit.

Link to comment
Share on other sites

si daca convingerile mele se dovedesc false n-am pierdut nimic in viata, in schimb restul... :))

Lasitatea de care vorbeam... Uite un om care crede in Dumnezeu de frica. Nu cumva sa ajunga in Iad daca nu crede; in realitate stie probabil ca Dumnezeu nu exista dar nu-si asuma riscul de a gandi logic din cauza unui mit.

Bravo tovarase Gascane Nabukadnezar meriti o avansare in comitetul Judetean al Gascanilor romani ! Felicitari , ai reusit sa il prinzi pe tovarasul Gascan int cu morcovul in anus.

Link to comment
Share on other sites

eu...

cred in Dumnezeu

cred in Iisus,si il recunosc ca Fiu al lui Dumnezeu care a venit si a murit pentru pacatele noastre pe Cruce iar apoi a inviat

nu am mai trecut de mult timp pe la biserica...

nelamuriri:

care e treaba cu asa zisii stigmatizati(persoane carora le apar ranile pe care le-a avut Iisus in timpul crucificarii,mentionez ca sunt persoane foarte religioase) ?

ce ziceti de posedati ? hmm..oare de ce dupa ce sunt exorcizati au o alta stare,una normala.de ce cat timp sunt posedati au puteri fizice mult mai mari decat ar avea in mod normal ? de ce incep sa vorbeasca limbi ciudate avand voci foarte groase ?

Ioana d'Arc...o impostoare care a fost mana in mana cu Dumnezeu ?

Focul sfant din Israel,din mormantul lui Iisus,fals ?

Icoanele care lacrimeaza,false si ele ?

rog sa imi raspunda persoanele necredincioase de mai sus

cica la sfarsit vom ramane 144.000 de oameni

ps: cautati pe youtube exorcizari

Link to comment
Share on other sites

Aceste stari psihice pe care le ating persoanele sunt cauzate din diferite motive cum ar fi :

- locuiesc in zone cu anomalii magnetice ( care iti creeaza iluzii , iti deregleaza mintea , te fac sa innebunest )

- s-au nascut bolnave

- sau e vreo boala psihica nedescoperita inca .. insa ce zici tu e total fals cu Biserica ... preoti etc.

Link to comment
Share on other sites

eu...

cred in Dumnezeu

cred in Iisus,si il recunosc ca Fiu al lui Dumnezeu care a venit si a murit pentru pacatele noastre pe Cruce iar apoi a inviat

nu am mai trecut de mult timp pe la biserica...

nelamuriri:

care e treaba cu asa zisii stigmatizati(persoane carora le apar ranile pe care le-a avut Iisus in timpul crucificarii,mentionez ca sunt persoane foarte religioase) ?

ce ziceti de posedati ? hmm..oare de ce dupa ce sunt exorcizati au o alta stare,una normala.de ce cat timp sunt posedati au puteri fizice mult mai mari decat ar avea in mod normal ? de ce incep sa vorbeasca limbi ciudate avand voci foarte groase ?

Ioana d'Arc...o impostoare care a fost mana in mana cu Dumnezeu ?

Focul sfant din Israel,din mormantul lui Iisus,fals ?

Icoanele care lacrimeaza,false si ele ?

rog sa imi raspunda persoanele necredincioase de mai sus

cica la sfarsit vom ramane 144.000 de oameni

ps: cautati pe youtube exorcizari

moaaama ce te-au ofticat astia :lol:

Link to comment
Share on other sites

(go_sword cred ca pentru un om religios avatarul tau e cam pacatos :P)

In lumea asta se intampla multe lucruri aparent ciudate si "out of this world" iar in lipsa de alta explicatie se gaseste repede una divina care multumeste prin aparenta plauzibilitate. Exact din acest motiv a aparut si continua sa existe religia in toate formele ei: pentru a da o explicatie lucrurilor pentru care stiinta nu are un raspuns.

De multe ori oamenii de stiinta gasesc solutii logice la aceste fenomene insa nu am vazut pana acum ca religia sa contrazica un fapt dovedit stiintific.

Oamenii sunt la fel de influentabili si creduli acum ca si acum 2000 e ani. Daca te-ai fi dus cu cateva sute de ani inainte cu un telefon mobil,care acum ni se pare o banalitate, oamenii aia ar fi crezut ca esti un diavol si probabil te-ar fi ars pe rug :). Poate peste cateva sute de ani o sa vina unul mai inteligent si o sa zica :"prostilor. oamenii aia nu sunt posedati ci au cutare boala cauzata de cutare bacterie".

Si sa nu vorbesc de "stigmatizati" care aveau ranile ba la incheietura ba in palma in functie de cum se credea pe vremea aceea, pana acum nu a fost nicioda inregistrat acest fenomen in timp ce se desfasura...bullshit

Link to comment
Share on other sites

Tu... ala... geamu... Daca dau un search si ma uit la toate posturile tale imi dau seama ca ai un IQ sub 80. Du-te turbo, ratonule. Eu daca n-am avut ceva util de zis, m-am abtinut.

Nabukadnezar, te pot ataca cu aceeasi arma, zicand ca ti-e frica sa crezi in Dumnezeu, ca nu cumva altii sa te considere ingust la minte. Cum ne credeti voi astia... ateii... pe noi.

go_sword... alta era treaba cu cei 144000 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

care e treaba cu asa zisii stigmatizati(persoane carora le apar ranile pe care le-a avut Iisus in timpul crucificarii,mentionez ca sunt persoane foarte religioase) ?

ce ziceti de posedati ? hmm..oare de ce dupa ce sunt exorcizati au o alta stare,una normala.de ce cat timp sunt posedati au puteri fizice mult mai mari decat ar avea in mod normal ? de ce incep sa vorbeasca limbi ciudate avand voci foarte groase ?

Ioana d'Arc...o impostoare care a fost mana in mana cu Dumnezeu ?

Focul sfant din Israel,din mormantul lui Iisus,fals ?

Icoanele care lacrimeaza,false si ele ?

rog sa imi raspunda persoanele necredincioase de mai sus

Creierul uman este incredibil de puternic. O stare avansata de meditatie poate creea stigmatizari, levitatie, moarte clinica etc. Stigmatizarile apar si la oameni care nu sunt de religie crestina deci iese din schema legatura cu D-zeu.

Pentru posedati pot exista mai multe explicatii.

1. Pot exista entitati printre noi ce uneori creeaza acel efect numit de oameni posedare. Inca nu cunoastem secretele universului ca sa putem sa stim cu siguranta daca exista sau nu alte entitati sau lumi paralele.

2. Pot fi afectiuni psihice.

3. Tinand cont de faptul ca in natura nimic nu se pierde, poti spune si ca sunt sanse mari ca reincarnarea sa existe. Ipotetic vorbind, daca sufletele se reincarneaza automat exista si franturi din experientele trecute ce pot iesi la suprafata in anumite conditii. Probabil poti gasi in diferite articole o sumedenie de explicatii pentru aceste fenomene. Creierul inca are foarte multe secrete ascunse.

Pentru exorcizari raspunsul poate fi foarte simplu: efectul placebo

Nu stiu la ce te referi cand zici focul sfant din Israel . Daca te referi la faza cu lumanarile ce se aprind singure in mormantul lui Iisus, crede-ma ca nu are nimeni cum sa dovedeasca. Este interzis sa faci poze sau sa filmezi intregul proces desfasurat in noaptea de Pasti in interiorul mormantului si singurele persoane care intra in mormant in acea noapte sunt doar inaltii prelati de la Vatican.

Ioana d'Arc nu a facut nimic special fata de ce au facut multi alti oameni din zilele noastre.

Icoanele ce lacrimeaza nu ar trebui sa aiba vreo legatura cu D-zeu. Una din cele 10 porunci spune sa nu faci chip cioplit domnului. Icoanele sunt si vor fi un pacat daca tinem cont de cele 10 porunci.

Singurul fenomen care m-a pus pe ganduri si nici nu cred ca poate cineva sa-l explice sau sa il defineasca ca iluzie colectiva datorita numarului de martori (cam 70.000) a fost aparitia Fecioarei Maria din Fatima. Detalii succinte: http://en.wikipedia.org/wiki/Our_Lady_of_Fatima .

Later edit: Ca sa vezi. Fenomenul de la Fatima a fost catalogat drept aparitie UFO. Extraterestrii ne mananca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...