Jump to content
amprenta

Dezbatere despre religie

Recommended Posts

Icoanele ce lacrimeaza nu ar trebui sa aiba vreo legatura cu D-zeu. Una din cele 10 porunci spune sa nu faci chip cioplit domnului. Icoanele sunt si vor fi un pacat daca tinem cont de cele 10 porunci.

am intrebat un preot de chestia asta si mi-a spus ca icoanele sunt sfintite...ca ele il reprezinta pe dumnezeu. de unde stie el?

si mai am alt preot...vecin....care isi bate nevasta si striga dupa mine pe strada ca sunt bagabont ca tata :shock:

Link to comment
Share on other sites

Icoanele ce lacrimeaza nu ar trebui sa aiba vreo legatura cu D-zeu. Una din cele 10 porunci spune sa nu faci chip cioplit domnului. Icoanele sunt si vor fi un pacat daca tinem cont de cele 10 porunci.

am intrebat un preot de chestia asta si mi-a spus ca icoanele sunt sfintite...ca ele il reprezinta pe dumnezeu. de unde stie el?

si mai am alt preot...vecin....care isi bate nevasta si striga dupa mine pe strada ca sunt bagabont ca tata :shock:

eu cred in dumnezeu...sa zicem din 2 motive

1. ca lumea asta toata a aparut de undeva...nush...ceva a creat-o, cineva

2. sper in reincarnare...nu vreau sa ma duc definitiv cand mi-o veni vremea...cred ca asta vine din cauza fricii de a nu muri...dar nu conteaza

faza cu preotii, icoanele...statuile, si toate porcariile astea nu le inghit,

cum sa te inchini la icoane daca e una din porunci sa nu o faci ?

multi preoti nu merita statutul de preot...sunt oameni care au ales chestia asta din cauza saraciei

cum sa te duci la biserica ca sa te inchini ? acasa strica ? parca te-ai duce la discoteca...sau ceva de genul....care e rostul acestei adunari ? "unde-s multi puterea creste" probabil se aplica aici

si multe altele, dar nu imi vin acum in minte...astept posturi

Link to comment
Share on other sites

Biserica inca din trecut a reprezentat a treia mare putere din stat dupa Parlament si Armata. Preotul inca din trecut era al treilea om din sat dupa primar si notar ... prostii inca continua sa creada in Dumnezeu , fricosii continua sa creada in Dumnezeu DAR Dumnezeu va da la buci.

Ultima data cand m-am rugat la Dumnezeu avea chip de Gascan si avea tulee pe spate si pe penis.

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu icoanele si crucea:

Sfanta Cruce are mai multe sensuri:

1)Este semn al crestinilor

Sf Pavel: "iar mie sa nu-mi fie a-mi lauda decat in Crucea Domnului Iisus Hristos"

2)Crucea este semnul Fiului lui Dumnezeu:

"Atunci(adica la sf lumii)se va arata pe cer semnul Fiului Omului"

Inchinarea la cruce nu este idolatrie pt ca nu cinstim materia din care e facuta ci cinstim crucea ca semn al Fiului lui dumnezeu.

Crucea crestina trebuie sa il aiba pe Domnul Iisus pe ea pt ca astfel isi primeste puterea de la Dumnezeu.

3)Este Altarul pe care s-a jertfit Domnul Iisus

4)Crucea este puterea lui Dumnezeu:

"Caci cuvantul Crucii nebunie este pentru cei ce pier;iar pt noi,cei ce ne mantuim este puterea lui Dumnezeu.

"De vei marturisi cu gura ta ca Domnul este Iisus si vei crede in inima ta ca Dumnezeu i-a inviat pe cei morti,te vei mantui"

Inca din Vechiul Testament Dumnezeu i-a poruncit lui Moise sa impodobeasca cortul sau cu chipuri de ingeri,la fel si lui Solomon cand a construit templul - l-a pictat cu chipuri de heruvimi

Icoanele au aparut pentru a ne aduce aminte de El si de a dobandi invataturi.

SlicK,avatarul meu nu e pacatos.dupa cum ai observat gagica reprezinta realitatea - esti ispitit,dar iei tzeapa in final...

Nemessis-Ioana d'Arc dupa cum stii,a eliberat Franta de englezi,burgunzi fiind indrumata de Dumnezeu.ea a facut previziuni care s-au adeverit :wink:

da-mi te rog un exemplu de om care sa fi facut de curand ce a facut ea.

Spui ca icoanele ce lacrimeaza nu ar trebui sa aiba legatura cu Dumnezeu.sunt de acord cu tine daca imi explici de ce numai numai la icoane s-a intamplat acest fenomen.de ce nu s-a intamplat la un tablou cu mine cand eram la gradinitza ?

aparitia Sfintei Fecioare Maria este inca o dovada clara a existentei divinitatilor crestine.a fost catalogat ca aparitie ufo pt ca cei care dau asemenea teorii sunt categoric atei,ca majoritatea oamenilor de stiinta

Efectul placebo nu da bolnavilor puteri supra-omenesti si nici nu afecteaza alte obiecte din jur(levitatii,trepidatii etc)

TERMOpanu iti prezic un viitor "fierbinte"...bafta

Link to comment
Share on other sites

Gascane deschide ochii !

Apropo m-a bufnit rasu` cand am vazut la TV ca un sat intreg e speriat de o fantoma =))) iar dupa cateva zile apare la stiri fantoma care de fapt era un copil ce si-a speriat bunicul ... AHAHAHAHAHAHaha !!!!!

Cine dreaqu e mai prost ca un crestin daca nu un crestin credul si prost ?!

Si asta e numai un exemplu , cum un copil isi bate joc de intreg satu iar prostii cred !!!

Asta e religia perfecta !

Link to comment
Share on other sites

Bai oameni de stiinta daca nu exista Dumnezeu,fenomenele ciudate care se intampla de ce se intampla?Daca atunci cand ai o problema grava(un exemplu: ai hepatita) si te rogi la Dumnezeu dupa o perioada te faci bine?..

Toti sunt credinciosi si necredinciosi.Insa la un mare necaz un necredincios incepe sa se roage la Dumnezeu iar daca nu-l ajuta si incepe sa injure,dracuie,blesteme etc. ,pe cand un credincios se roaga iar daca nu e ajutat stie ca Dumnezeu il ajuta la momentul oportun.

Chiar am citit undeva: Daca ar murii o persoana,ajungand in Rai,iar Dumnezeu acorda inca o sansa reinviindu-l(omul promitandu-i ca-l va crede lumea daca va reinvia)nimeni nu-l va crede doar credinciosii.

Daca cei posedati au probleme psihice cum ziceti voi explicati-mi si mie cum face Criss Angel filmele alea pe Youtube?? Sa mergi pe apa,sa zbori prin aer,sa treci prin zid...doar nu o fii e magician :-j vorbe de copii mici astea ma.

Sau DACA mergeti sau ati mers vreodata la Biserica pt. a va impartasii si/poate spovedii,dupa aceea parca va simtit mai usori...

De unde stim noi ca fumatorii nu pot renunta la tigari???Daca nu incearca nu vor stii niciodata.De fapt omul poate face orice cu vointa.Cuvintele nu pot/e greu/nu am cum sa incerc inseamna de fapt "nu vreau"...

Link to comment
Share on other sites

Bai oameni de stiinta daca nu exista Dumnezeu,fenomenele ciudate care se intampla de ce se intampla?Daca atunci cand ai o problema grava(un exemplu: ai hepatita) si te rogi la Dumnezeu dupa o perioada te faci bine?..

Toti sunt credinciosi si necredinciosi.Insa la un mare necaz un necredincios incepe sa se roage la Dumnezeu iar daca nu-l ajuta si incepe sa injure,dracuie,blesteme etc. ,pe cand un credincios se roaga iar daca nu e ajutat stie ca Dumnezeu il ajuta la momentul oportun.

Chiar am citit undeva: Daca ar murii o persoana,ajungand in Rai,iar Dumnezeu acorda inca o sansa reinviindu-l(omul promitandu-i ca-l va crede lumea daca va reinvia)nimeni nu-l va crede doar credinciosii.

Daca cei posedati au probleme psihice cum ziceti voi explicati-mi si mie cum face Criss Angel filmele alea pe Youtube?? Sa mergi pe apa,sa zbori prin aer,sa treci prin zid...doar nu o fii e magician :-j vorbe de copii mici astea ma.

Sau DACA mergeti sau ati mers vreodata la Biserica pt. a va impartasii si/poate spovedii,dupa aceea parca va simtit mai usori...

De unde stim noi ca fumatorii nu pot renunta la tigari???Daca nu incearca nu vor stii niciodata.De fapt omul poate face orice cu vointa.Cuvintele nu pot/e greu/nu am cum sa incerc inseamna de fapt "nu vreau"...

1.Daca ai hepatita si te rogi la Dumnezeu te rogi degeaba , aici nu intervine nici un Dumnezeu ; daca ai fi vazut documentarul The Secret ai fi inteles ca , creierul are puterea de creare a propriului univers in concluzie daca creierul isi imagineaza ca se va face bine atunci corpul va reactiona pozitiv.

Daca oamenii nu ar mai avea stare de lene , creierul uman ar putea oferii niste puteri pe care nici in vise nu ti le imaginezi. O bijuterie mai mare decat creierul uman nu exista !

Imi pare rau pentru tine ca refuzi sa te documentezi sa dai din coate , sa cauti pe google raspunsuri si ramai la fictivul Dumnezeu.

2.Dupa cum am zis oamenii se roaga degeaba la Dumnezeu , chiar daca unul e religios iar altul e necredincios amandoi au sanse egale singura diferenta care este intre un credincios si un necredincios dupa cum am mai zis este forta creierului.O gandire pozitiva a creierului atrage dupa sine si un rezultat pozitiv ;)

3.La trei nu iti raspuns pentru ca nu exista Rai si Iad , de fapt notiunea de Rai si Iad dateaza din timpul lui Horus care simboliza Ziua [ era zeul soarelui ] si fratele acestuia care reprezenta Noaptea [ Iad-ul ] , notiunea de binele invinge raul provine din faptul ca Soarele [ Horus ] rasarea in fiecare zi si invingea raul [ noaptea ]

Daca nu ma insel Religia este construita dupa astronomie , chiar si venirea lui Iisus anul 0 reprezinta perioada pestelui din cele 12 zodii , perioada pestelui dateaza din anul 0 [ cand se zice ca a venit Iisus ] pana in 2150.

4.Vai esti asa de copilaros , tu chiar il crezi pe Criss Angel ? Exista chiar si in public demonstrazii din care rezulta ca Angel e magician , doh de asta mie mila de voi astia credinciosii , sunteti atat de creduli saracii :)

5.Am fost la Biserica , am fost credincios si nu am simtit nimic ;) , chiar m-am si impartasit acum 3 ani.

Stare de puritate pe care o simti dupa ce te imparatesti ghici cine e ?

Este starea pozitiva pe care ti`o da creierul tau ;) dupa cum am mai zis tu te duci la Biserica si crezi ca vei fi pur dupa iar pentru ca , crezi in asta creirul iti da efectul :) CREIERUL E CEA MAI MARE BIJUTERIE !

Eu iti recomand sa deschizi ochii si sa lasi religia. Din punctul meu de vedere religia/crestinismul e un fel de Windows :) iar atheismul/gandirea pura este un fel de Linux . Open source POWER :D

Gascane numai inceptul din biblie si din geneza daca il citesti iti dai seama ca toata povestea e vrajeala si ca sa nu imi zici dupa ca aberez am sa iti prezint si argumente ! [ asta e doar o mica parte ca daca vin cu toate dovezile care ataca biblia in 2 ani numai termin ]

Deci in Biblie se spune ca primii oameni au fost Adam si Eva insa nu se precizeaza daca a mai existat alta rasa.

Daca Adam si Eva au fost singurii oameni atunci rezulta ca rasa umana s-a inmultit prin incest insa daca luam in considerare problema si o studiem cu ajutorul biologiei ajungem la concluzia ca acest lucru nu a fost posibil deoarece genele de caracter nu permiteau incrucisare iar copii lui Cain si Abel ar fi iesit mutanti/malformati ;)

In concluzie Adam si Eva nu au fost singurii oameni de pe Pamant :)

Un al doilea argument care sustine concluzia este ca Cain dupa ce si-a omorat fratele si-a construit o cetate :)

Abureala nu ? Nu mai luam in considerare faptul ca Abel or Cain [ nu ii stiu ] au calatorit dintr`o parte in alta .. si a ridicat cetate .. in plm vere de unde atatea resurse si tehnologie ca sa calatoreasca ? :)

Noi stim ca primii oameni stateau in pesteri in plm mancau radacini de copaci si ia uite ce ne zice Biblia scumpa ca smecheru ala si-a tras cetate :)

Mai avea sa zica in Biblie ca smecheru de Abel/Cain [ plm ] dupa ce s au insurat au primit cadou de la taso un mertzan decapotabil :).

Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu The Secret...ne-a adus profu de fizica(membru misa)filmul la scoala

ma mir ca mai preda...prin cate scandaluri a trecut din cauza ca practica yoga...a fost acuzat de pedofilie si multe altele care au legatura cu sexualitatea.cica in loc de fizica le preda elevilor educatie sexuala - geez

incerca sa ne convinga ca meditatia care o fac ei la intrunirile lor e benefica,nega si urinoterapia si faptul ca se fac orgii sexuale in cadrul organizatiei lor.

ne-a adus odata laptopul la sc ca sa ii dea niste elevi clipuri comice,vazusem pe desktop o gramada de poze,documente cu "maestrul Grig","sfaturi utile de la guru" and shitz like these...

The Secret cam contrazice religia dar nu zic ca tot ce a fost redat acolo e miciuna

Link to comment
Share on other sites

eu...

cred in Dumnezeu

cred in Iisus,si il recunosc ca Fiu al lui Dumnezeu care a venit si a murit pentru pacatele noastre pe Cruce iar apoi a inviat

nu am mai trecut de mult timp pe la biserica...

nelamuriri:

care e treaba cu asa zisii stigmatizati(persoane carora le apar ranile pe care le-a avut Iisus in timpul crucificarii,mentionez ca sunt persoane foarte religioase) ?

ce ziceti de posedati ? hmm..oare de ce dupa ce sunt exorcizati au o alta stare,una normala.de ce cat timp sunt posedati au puteri fizice mult mai mari decat ar avea in mod normal ? de ce incep sa vorbeasca limbi ciudate avand voci foarte groase ?

Ioana d'Arc...o impostoare care a fost mana in mana cu Dumnezeu ?

Focul sfant din Israel,din mormantul lui Iisus,fals ?

Icoanele care lacrimeaza,false si ele ?

rog sa imi raspunda persoanele necredincioase de mai sus

cica la sfarsit vom ramane 144.000 de oameni

ps: cautati pe youtube exorcizari

Posedatii sunt de fapt bolnavi mintal / schizofrenici...

Satan loves people who worship him.

Ave Satan!

Link to comment
Share on other sites

Un alt argument prin care se vede clar ca Biblia e vrajeala e acesta.

In Biblie scrie ca dumnezeu a facut lumea in 7 zile...plante animale chestii trestii si apoi omul

atunci de ce dinozaurii au aparut cu milioane de ani inainte de oameni? :wink: :wink: :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

doamne ce oameni ..sincer n-ama pucat sa citesc tot ce-ati postat dar cred ca pot sa-ti raspund la intrebare:

Man ..eu am citit si am vazut foarte multe documentare despre masonerie ,religie etc. sincer sunt putin confuz momentan dar tot tind in a crede ca religia este adevarata.daca ati vazut documentarul acela postat mai sus spune ca dinozaurii si ceilalti zei care se aseamana cu Iisus au fost creati de satana ca noi sa ne-ndoim de existenta adevaratului Iisus.Acest lucru ar putea fia devarat,deoarece Satana a venit pe pamant inaintea lui Iisus (faza cand a intrat in porci si etc) ..Lumea asta-i mai dura decat pare,decii ii greu sa-ti dai seama ce-i adevarat.Daca religia a fost creeata doar sa ne influentele,de ce masonii incearca foarte mult sa ne converteasca la alte secte ? Chiar si patriarhul Romaniei a fost ucis de Masoni, pe bacnota de un 2 sunt 6 simboluri masonice, in codul de bara de la toate produsele alimentare exista numa 666 , Textul de ep bacnota de un dolar a fost schimbat adaugandui-se si textul " Noua Ordine Mondiala ..Banciile Finantiaza toate tzariile aflate in razboi etc.. cautati pe net si-o sa vedeti chestii foarte interesante ... :shock: :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

atunci de ce dinozaurii au aparut cu milioane de ani inainte de oameni? :wink: :wink: :wink: :wink:

In caz ca nu stiai prima data au fost oamenii dupa care a fost "Marele Potop" de pe vremea lui Noe,iar apoii generatiile au luat-o de la capat.Orice tip de dezvoltare si organism a fost la inceput inclusiv dinozaurii care dezvoltandu-se au ajuns la soparle avansate si mai tarziua poate chiar in oameni.

Bun.Daca "Pamantul a fost creeat de stiinta(cu toate organismele...)" atunci sistemul solar din ce s-a format?Din "Big Bang" dar acest mare si cunoscut fenomem al universului cine l-a produs????

Sa va vad :roll:

Link to comment
Share on other sites

ce mai spuneti de cei posedati de care stim cu totii ca exista? :D cei exorcitati? well? parerea mea e ca stiinta nu poate studia unele fenomene datorita limitarii la care gandim, de ce nu ne putem explica infinitul? suntem muritori iar stiinta nu relea totul! Dumnezeu exista pentru cei care cred in el

Citez:

" Mai bine cred in D`zeu toata viata si la sfarsitul vietii sa nu cred, decat sa nu cred in D`zeu toata viata iar la sfarsit sa cred " Va las pe voi sa va dati seama ce inseamna acest citat

Peace!

Link to comment
Share on other sites

dap ..ai dreptate .. Bing Bangul ala-i o prostie .. totusi exista cateva teorii ciudate. De xemplu corpul omenesc are peste 70 % apa , iar pamantul are suprafata tot peste 70 % apa. Moleculele din jurl atomilor se invart precum planeta pamant in jurus soarelui..nuj daca-s la nimereala astea :shock:

Link to comment
Share on other sites

Teoria conform careia fiecare are un tata mai concret Dumnezeu e tatal universului cade deoarece atunci ar insemna ca si Dumnezeu are un tata ... iar povestea continua la nesfarsit in concluzie cea mai rationala varianta este cea a big bangului.

Apropo si a pus cineva intrebarea ca Dumnezeu e ateu ? :)

Cum coae sa fi asa ratat sa crezi ca Dumnezeu a creat pamantul iar omul e creat dupa chipul si asemanarea lui ... pai in plm de treaba daca iei in calcul cate miliarde de planete si galaxii si forme de viata sunt in universul asta iti da o probabilitate de 1 la n numar.

Pentru unii e prea greu sa intelegea un singur lucru ca Dumnezeu nu exista .. continuati in plm sa credeti in prostii.

Iar 99 % dintre voi credinciosilor credeti doar de frica !

Link to comment
Share on other sites

man .. cine a spus ca Dumnezeu ar trebuii s afie Creat ..Noi am fost creati si ni se pare firesc ac toate sa fie create :) .. sincer eu cred ca exista Dumnezeu si nu doar din cate-am citit ..cand am fost mai mic m-i sa intamplat ceva ciudat cat de cat ..(nu vreau sa spun ce pt. ca vetzi crede ca mint doar sa ma credeti) .. + bunica-meai Pocaita (loll nu mananca nici carne de porc) si are peste 80 de ani si sincer,uneori ii mai in vlaga ca mine :shock:

+ de ce ne obliga masonii sa trecem la religia lor adca toata-i o minciuna + vad ca nu se-ntreaba nimeni de ce in atentatul de la World Trade Center nu a murit nici un Evreu :)

Link to comment
Share on other sites

Ce nu mai inteleg e povestea cu diavolul .

Diavolul este un inger decazut , deci o creatie a lui Dumnezeu . Atunci cum se face ca Dumnezu nu-l "nimiceste " odata si scapam de tot Raul existent pe lume . Sau Diavolul a ajuns mai puternic ca el ? .

E o problema de echilibru Rau/Bine aici , ca sa justifici raul trebuie sa ai un "vinovat" .

Apoi se vorbeste de liberul-arbitru care ni-l ofera Dumnezeu .

Pai mie porunci ca "sa nu ai alti dumnezei in afara de mine "sau expresii ca crede si nu cerceta sau evenimentele din trecut cu molimele trimise asupra Egiptului ,potop, sodoma ,gomora din astea Dumnezeu mi se pare destul de autoritar . Ori faci ce zic eu ori te ard , daca nu in viata asta sigur in celaltata :)

De cate ori a-ti zis doamne ajuta sa iasa asa , si o iesit in maxim 5-10 % din cazui si astea din cauza puterii de sugestie .

Partea cu viata de apoi , vine de la stramosii nostri care isi doreau nemurirea astfel zicand ca treci intr-o alta viata cand mori iti asiguri o anumita nemurire .

Nu-i denigrez pe cei credinciosi , nu dau foc la biserici , nu ma rad de altii ci pur si simplu eu numai cred pana nu se demonstreaza existenta unei astfel de fiinte .( nu zic pana nu vad acel lucru , pentru ca si campul magnetic nu-l pot vedea dar ii pot demonstra existenta ) .

In schimb mi-a placut ce-a zis Kyonis ca e nevoie de religie pentru a apela la cineva in momente de disperare , dar de ce nu cu ceva care poti vedea ,simti, Univers , planete , Luceafarul , sticla de vin ...etc

Link to comment
Share on other sites

ceva sfant nu poate fi demonstrat ci doar simtit. Te-ai gandit vreodata de ce ai tot timpul tendinta de a face mai usor rau decat bine ? :X Daca lumea n-ar mai crede in Dumnezeu aceata tentatie ar fi mult mai mare si ne-am distruge.Cineva mai sus a spus ceva legat de extracteresti,dar a uitat sau n-a stiut ca Papa Ioan paul al 2 a spus ceva de genu "Pericolul nu vine de pe pamant si mai exista si alte civilizatii,dar sa nu ne temem ca sunt tot fii Domnului". Nuj la ce se referea dar abea astept s avad daca Nostradamus a avut dreptate in legatura cu distrugerea pamantului de catre un Asteroid .

va rog s acititi postul urmator si s ava uitati la clipul video :

Link to comment
Share on other sites

Pe masura ce ne apropiem de anul 2012, vor avea loc mai multe schimbari la nivelul planetei, care vor provoca modificari radicale si bruste de clima si vor duce la anarhie, se arata intr-un raport al Pentagonului

Timpul va ajunge la zero, clima se va schimba dramatic, iar ADN-ul uman va fi reprogramat. Pe masura ce ne apropiem de anul 2012, vor avea loc mai multe schimbari la nivelul planetei, care vor provoca modificari radicale si bruste de clima si vor duce la anarhie, se arata intr-un raport al Pentagonului. Teoria este sustinuta de mayasi, care prevad ca „sfarsitul timpului“ va avea loc pe 21 decembrie 2012. Calendarul Maya se incheie brusc la aceasta data, cu toate ca, in trecut, mayasii, care erau foarte avansati in astronomie, calculasera date cosmice pana la milioane de ani.

Schimbare radicala de clima in Europa

Previziunile sunt sumbre pentru perioada premergatoare anului 2012. Dupa 2010, Europa va suporta o schimbare radicala de clima si se estimeaza ca milioane de oameni vor muri din cauza foametei si a razboiului. Pana in 2007, se anunta furtuni violente care vor distruge bariera de coasta a Olandei, determinand pierderea unor vaste teritorii. India, Africa de Sud si Indonezia vor fi distruse de revolte si conflicte interne, iar granarele lumii vor fi golite de seceta.

Un climat siberian va pune stapanire pe Marea Britanie si tarile vecine, se arata in raportul Pentagonului, care prezice faptul ca schimbarea climei va fi o amenintare chiar mai mare decat cea terorista: verile vor fi din ce in ce mai calde, provocand o si mai rapida topire a ghetarilor, cu consecinte grave asupra climei; la extrem, se poate ajunge la ierni cu temperaturi foarte scazute, similare Siberiei, in tarile limitrofe Atlanticului de Nord.

Nu va fi sfarsitul lumii

La nivel planetar, avem de-a face cu o inversiune a polilor magnetici, fenomen care se petrece o data la 13.000 de ani, deci de doua ori intr-un mare ciclu cosmic de 26.000 de ani. De asemenea, asistam la o crestere a rezonantei magnetice a Pamantului, care a inceput din 1980. Prin urmare, in anul 2012, timpul va atinge valoarea zero. In prezent, ziua are de fapt doar 16 ore, in loc de 24, din cauza faptului ca rezonanta are 12 cicli pe secunda, fata de 7,83 cicli pe secunda. Tot in 2012, planul sistemului nostru solar se va alinia peste planul Galaxiei, Calea Lactee.

Potrivit mayasilor, anul 2012 nu va fi sfarsitul lumii, ci momentul cand adevarul ne va fi revelat. Toate aceste schimbari dramatice vor avea efecte serioase si asupra ADN-ului uman, care va fi suferit o reprogramare si va fi imbunatatit, avand 12 spirale in loc de doua. Oamenii vor depasi tehnologia, asa cum e cunoscuta azi si va avea loc o trecere rapida prin dimensiunea a patra si intrarea in cea de-a cincea.

Sursa: Click!, 13 Mai 2006

Autor: Gilda Diaconu

VIDEO - Si sa nu uit. Da WTC a fost detonat ;)

Link to comment
Share on other sites

Ce nu mai inteleg e povestea cu diavolul .

Diavolul este un inger decazut , deci o creatie a lui Dumnezeu . Atunci cum se face ca Dumnezu nu-l "nimiceste " odata si scapam de tot Raul existent pe lume . Sau Diavolul a ajuns mai puternic ca el ? .

E o problema de echilibru Rau/Bine aici , ca sa justifici raul trebuie sa ai un "vinovat" .

Apoi se vorbeste de liberul-arbitru care ni-l ofera Dumnezeu .

Pai mie porunci ca "sa nu ai alti dumnezei in afara de mine "sau expresii ca crede si nu cerceta sau evenimentele din trecut cu molimele trimise asupra Egiptului ,potop, sodoma ,gomora din astea Dumnezeu mi se pare destul de autoritar . Ori faci ce zic eu ori te ard , daca nu in viata asta sigur in celaltata :)

De cate ori a-ti zis doamne ajuta sa iasa asa , si o iesit in maxim 5-10 % din cazui si astea din cauza puterii de sugestie .

Partea cu viata de apoi , vine de la stramosii nostri care isi doreau nemurirea astfel zicand ca treci intr-o alta viata cand mori iti asiguri o anumita nemurire .

Nu-i denigrez pe cei credinciosi , nu dau foc la biserici , nu ma rad de altii ci pur si simplu eu numai cred pana nu se demonstreaza existenta unei astfel de fiinte .( nu zic pana nu vad acel lucru , pentru ca si campul magnetic nu-l pot vedea dar ii pot demonstra existenta ) .

In schimb mi-a placut ce-a zis Kyonis ca e nevoie de religie pentru a apela la cineva in momente de disperare , dar de ce nu cu ceva care poti vedea ,simti, Univers , planete , Luceafarul , sticla de vin ...etc

Dumnezeu cand a creeat omul l-a inzestrat cu rationament.Din moment ce i-a oferit o gandire proprie,i-a oferit si sansa de a alege.De aceea exista Rai si Iad pt. ca Dumnezeul ii arata omului drumul cel bun,in cele din urma il lasa sa-si aleaga singur drumul dorit.

Daca exorcizarea nu-i o chestie,atunci cand moare un calugar sau cineva care a avut o viata curata,plina de fapte bune,de ce are o mireasma placuta?Si in timp nu PUTREZESTE???De ce altele la dezhumare(sau cum se zice) sunt gasiti umflati,intorsi sau in cine stie ce pozitii fata de cele in care au fost innormantati???

Kimnoryze te rog da-mi id-ul tau prin PM ca sunt dornic sa-ti ascult intamplarea :)

O intamplare reala:

Un tanar(25 de ani) "ateu"(necredincios) ca si voi mergea in noapte de Sanziene la Discoteca.In viata lui nu se inchinase,rugase,mersese la Biserica sau orice altceva tine de Biserica.Deodata in spate a inceput sa auda pasi de copite de cal si a inceput sa mareasca pasul.Cu cat marea pasul cu atat pasii de cal se auzeau din ce in ce mai tare,iar deodata s-a intors si-a vazut un cal mare negru si cu ochii rosi,scotand flacari pe nas.Vazand aceasta a fugit pana in fata bisericii,a sarit gardul,s-a pus cu spatele pe usa bisericii,si-a facut semnul Sfintei Cruci si apoi a inceput sa se roage.Odata cu Sfinta Cruce acel cal a disparut.Cum va explicati asta???

Stiu ca nu veti crede insa chiar e o intamplare reala.Si sunt multe alte intamplari poate le voi posta odata pe toate...insa in seara asta sunt cam obosit..

PS:Credeti ca acea povestioara e o aberatie?Ei bine nu si doar cei credinciosi il vor crede.Stiinta nu-i nimic altceva doar ca ei cerceteaza pt. a primii niste bani.Pe Discovery si National Geographic am vazut OAMENI DE STIINTA care afirmau ca faptele descrise in Biblie,in tot ceea ce s-a gasit,a II-a venire a Mantuitorului pe Pamant este adevarat si ca stiinta incepe sa fie contrazisa de religie,stiinta pierzand teren :wink:

Link to comment
Share on other sites

Lasati povestile , daca nu ati vazut cu ochii vostri nu are rost sa comentati ;)

Ce ziceti daca oamenii de stiinta vor reusii sa descifreze misterul salamandrelor si vor reusii sa faca oamenii sa isi poate regenera membrele si unele organe ?

Si ce ziceti daca corpul uman va devenii nemuritor ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...