Jump to content
wirtz

Copiii-bufniţă ai erei digitale, generaţia care nu mai doarme noaptea.

Recommended Posts

Copiii-bufni?? ai erei digitale, genera?ia care nu mai doarme noaptea. Ce urm?ri are obiceiul lor

Mereu conecta?i la tablete ?i telefoane, copiii ?i adolescen?ii de ast?zi abia dac? mai prind câteva ore de somn pe noapte, comportament care vine „la pachet“ cu multe probleme de s?n?tate ?i cu rezultate ?colare slabe. Dependen?a de noile tehnologii este mai puternic? decât oricând, iar fetele sunt mai vulnerabile, spun psihologii.

Genera?ia de copii ?i de adolescen?i de ast?zi doarme cele mai pu?ine ore pe noapte, iar motivul este c? nu se pot desprinde de telefoane ?i tablete. „Copiii-bufni??“, cum a fost numi?i de psihologi tinerii conecta?i la tehnologii pân? târziu în noapte, prind, în medie, ?apte ore ?i jum?tate de somn, în condi?iile în care la vârsta lor au nevoie de opt-zece ore de somn pe noapte, aten?ioneaz? speciali?tii.

Noile tehnologii au dat peste cap mai mult decât oricând programul de somn al tinerilor. Ei au acces acum la re?ele de socializare ?i la jocuri la orice or? din zi ?i din noapte. În România, 8 din 10 copii au cont pe o re?ea de socializare, de?i accesul le este, teoretic interzis, potrivit unui studiu. Mai mult, copiii din ?ara noastr? se num?r? printre cei care primesc cel mai devreme un telefon mobil: media de vârst? este de 9 ani, arat? statisticile. În 2014, 26% din copiii români de?ineau un smartphone, iar 10% aveau o tablet?.

Lucrurile nu sunt cu mult diferite nici în rândul adolescen?ilor. Ei au chiar mai multe gadgeturi decât angaja?ii sau antreprenorii, ar?ta un studiu realizat de Mercury Research la sfâr?itul anului 2013.

“În ultimul timp, copiii care au un program dezordonat din cauza folosirii tabletei sau telefonului sunt din ce în ce mai numero?i. De asemenea, vârsta la care copilul începe s? nu mai respecte un orar prestabilit, s? încalce orele de somn ?i disciplina orelor de studiu ?i joac? începe s? scad? alarmant.” Keren Rosner, psiholog din Bucure?ti

Adolescen?ii-vampir care nu dorm niciodat?

Nu mai pu?in de 65% din copiii din ziua de azi dorm mai pu?in decât ar trebui, iar mul?i dintre ace?tia au ajuns s? sufere de insomnii, potrivit unui studiu realizat de Sleep Foundation, din Marea Britanie. Pân? ajung la vârsta adolescen?ei, obiceiul acestor copii devine atât de obi?nuit, încât au primit propriul nume: „vampiri“, dup? modelul adolescen?ilor-vampiri care nu dorm niciodat? din pelicula ?i cartea „Amurg“ (engl. – „Twilight“).

Adriana S. (49 de ani), din Bucure?ti, este una dintre mamele care simt c? nu mai au niciun control asupra programului de somn al adolescen?ilor lor. Deseori, ea î?i surprinde fiul, Tiberiu (14 ani) înc? treaz la ore târzii din noapte ?i nicio metod? pe care ea a încercat-o nu l-au convins pe adolescent s? mearg? mai devreme la culcare. „Am încercat cu amenin??ri, cu recompense, i-am luat ?i telefonul o s?pt?mân?, dar de fiecare dat? revine la programul lui de «pas?re de noapte» ?i simt c? nu mai pot face nimic în sensul acesta. De câ?iva ani, între noi este un r?zboi tocmai din aceast? cauz? ?i cred c? a devenit o b?t?lie pierdurt? pentru mine. Îmi pare r?u c? i-am luat telefon ?i tablet?, dar nu cred c? a? fi avut o via?? mai lini?tit? cu el dac? a? fi refuzat, în condi?iile în care to?i ceilal?i copii de vârsta lui au a?a ceva“, se plânge Adriana. Fetele sunt chiar mai vulnerabile decât b?ie?ii în fa?a noilor tehnologii, pentru c? nevoia lor de a sta conectate la Facebook, Instagram ?i la alte re?ele este compulsiv?, spun speciali?tii.

Pentru tineri, statul pân? la ore târzii este chiar un obicei „cool“, cu care se laud? pe re?elele de socializare. La o simpl? c?utare, vom g?si nenum?rate selfie-uri cu ei în camere semi-întunecate, având ochii ro?ii de la lipsa de somn, dar l?udându-se c? nu dorm toat? noaptea.

Danah Boyd, un sociolog britanic ?i autoarea unei c?r?i despre adolescen?i ?i dependen?a de internet, crede c? ace?ti tineri prefer? s? sufere de oboseal? cronic? decât s? renun?e la „timpul lor“ de peste noapte. Acestea sunt singurele momente din zi pe care adolescen?ii le consider? intime ?i în care pot purta conversa?ii feri?i de privirile curioase ?i critice ale adul?ilor.

Cu ce riscuri vine „la pachet“ somnul pu?in

Somnul pu?in î?i las? amprenta asupra s?n?t??ii, comportamentului ?i performan?elor ?colare ale copiilor ?i adolescen?ilor. Creierul lor nu este pe deplin format la aceste vârste ?i „au nevoie de somn odihnitor ?i suficient pentru a se dezvolta armonios din punct de vedere fizic ?i psihic. Somnul din prima etapa a nop?ii, pân? la ora 12.00, este considerat cel mai benefic pentru creier. Când copilul se priveaz? frecvent de acest remediu, calitatea vie?ii lui va avea de suferit pe termen scurt, dar ?i pe viitor“, mai spune psihologul Keren Rosner.

Lipsa de somn vine „la pachet” cu un risc mai mare de depresie ?i de suicid, potrivit unui studiu realizat de Columbia University Medical Center din New York, în rândul a peste 15.000 de tineri cu vârste cuprinse între 12 ?i 18 ani. De asemenea, num?rul mai mic de ore de somn predispune la obezitate, iar adolescen?ii care nu dorm suficient sunt mai furio?i ?i mai recalcitran?i cu p?rin?ii ?i cadrele didactice. În plus, „li se va aplatiza voin?a, nu va mai sim?i bucuria de a face lucruri specifice vârstei ?i se va izola“, atrage aten?ia psihologul.

?i performan?ele ?colare ale copiilor ?i adolescen?ilor au de suferit, pentru c? lipsa de somn afecteaz? memoria ?i concentrarea în timpul zilei. „Sunt convins? s? fiul meu ar putea fi mai mult decât mediocru la ?coal? dac? s-ar odihni mai mult“, crede Adriana, mama adolescentului Tiberiu, din Bucure?ti.

Ce pot face p?rin?ii

Adul?ii nu pot sta nep?s?tori în fa?a un astfel de comportament care afecteaz? via?a copiilor, dar implicarea lor este o problem? delicat?. „Trebuie s? se implice mai ferm pentru a le ordona via?a, dar nu într-un mod tiranic, nici agresiv, ci prietene?te ?i implicat activ. Decât s? se ajung? la dependen??, mai eficient este ca p?rintele s?-?i supravegheze copilul ?i s? nu permit? s? se ajung? la un asemenea punct critic. Nu este un semn bun când copilul este lini?tit ?i nu te deranjeaz?, fiindc? st? ore în ?ir izolat în camera lui, cu tableta.

Iar??i, nu este o solu?ie ca p?rintele doar s? se plâng? de faptul c? nu ?tie cum s? ac?ioneze, eventual doar s? îl certe pe copil ?i s? nu intervin? când copilul st? pân? spre diminea?? la calculator. El ar trebui s?-i ofere alternative copilului, nu doar s?-i interzic? s? petreac? mult timp cu calculatorul sau telefonul“, recomand? psihologul Keren Rosner, care mai puncteaz? s? p?rintele ar trebui s? fie un exemplu pentru copil ?i s? aib? un comportament în concordan?? cu discursul s?u.

Autor: Oana Antonescu

Sursa: Adevarul.ro

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Este dreptul fiecaruia sa-si traiasca viata cum mortii lui vrea. Aici ma refer la adolescenti sau macar la cei cu varsta peste 14 ani. Pana in 14 ani parintii ar trebui sa aiba un rol decizional. De la 14 ani in sus e decizia fiecaruia ce face cu viata lui. Eu sunt nascut in 92 si sunt oarecum norcos. Prima data am pus mana pe un calculator in 2003 cand inca ma jucam in fata blocului.

In fata blocului meu nu este moment sa nu vad cel putin 2-3 copii care sa nu se joace pe telefon sau tableta. Dar ghici ce. Mi se rupe. Cu cat sunt mai multi retardati pe lume cu atat am mai multe sanse sa reusesc.

PS: Cel mai trist lucru este ca ei imi vor plati mie pensia.

Si nu, noi nu putem sa le aratam ce este bine si ce nu. Trebuie sa traiasca pe pielea lor ce inseamna sa-ti futi copilaria pe un joc. Inca nu avem astfel de modele negative. Tehnologia inca nu a futut copilarii pentru ca ei inca sunt copii. Prietena mamei mele are un copil de 16 ani si mi-a zis ca vrea si el sa faca aceasi facultate ca a a mea(Calculatoare) ca sa nu il mai bata ma-sa la cap de ce sta pe calculator, sa aiba timp sa se joace, ca oricum nu stie ea ce face acolo. Deci pregatiti-va pentru urmatorul val de informaticieni.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Ba, if you look at the bigger picture, nu e chiar ok ca fiecare sa-si traiasca viata asa cum vrea. Daca ar trai toti in niste celule, da poate. Dar gandeste-te ca omul ala o sa fie poate angajat peste niste ani. Si o sa-ti dea fail in companie la niste tranzactii pentru ca nu are un program de somn ok. Sau o sa lucreze la stat si n-o sa dea randament si se pisa pe tine de cetatean platitor de taxe. Feels right? Not for me. Exemple pot fi o gramada.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Ba, if you look at the bigger picture, nu e chiar ok ca fiecare sa-si traiasca viata asa cum vrea. Daca ar trai toti in niste celule, da poate. Dar gandeste-te ca omul ala o sa fie poate angajat peste niste ani. Si o sa-ti dea fail in companie la niste tranzactii pentru ca nu are un program de somn ok. Sau o sa lucreze la stat si n-o sa dea randament si se pisa pe tine de cetatean platitor de taxe. Feels right? Not for me. Exemple pot fi o gramada.

Chestia cu somnul este irelevanta. Poate ai dreptate, dar in alte exemple. Eu intr-un timp jucam foarte, foarte mult poker. Castigam mai mult decat castig acum la servici dar ajunsesem sa dorm 3 ore pe noapte si nu aveam nici un viitor. Somnul s-a remediat in 2-3 luni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...