Jump to content
DiabloTM

Recomandare limbaj de programare pentru un viitor student la mate-info

Recommended Posts

Iti zic eu, ca din C++ si programare web faci o caruta de bani. Nu te lua dupa X si Y, asculta ce iti zicem noi aici.

da .. pai pe partea de web m-as axa cat mai mult.

idem Rickets. , Daca vrei programare (in sensul "real" al cuvantului)

Daca vrei web development : PHP, Javascript ( nu confunda cu Java, cred ca stii deja asta ) , HTML(+5),CSS.

bafta

da stiu diferenta dintre javascript si java si m-ar tenta mai mult de web development.

Link to comment
Share on other sites

detaliaza in pe ce domeniu vrei sa te axezi, web developer or programator? pentru developer invata ce au zis baieti mai sus (javascript, css, html, php) iar daca vrei programator incerca sa intelegi bine c++ si sa te bazezi doar pe acest limbaj pentru al stapanii cat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

detaliaza in pe ce domeniu vrei sa te axezi, web developer or programator? pentru developer invata ce au zis baieti mai sus (javascript, css, html, php) iar daca vrei programator incerca sa intelegi bine c++ si sa te bazezi doar pe acest limbaj pentru al stapanii cat mai bine.

da .. o sa trag tare pentru partea de web tot ce tine de el. php html javascript css

Pentru facultate nu trebuie sa stii nimic, acolo o iei de la zero oricum. E foarte bine daca stii dinainte ce se preda, dar ai sa te plictisesti cand se reiau toate.

In alta ordine de idei, daca-ti zicem noi ce sa faceti, cum mai descoperi ce-ti place? Ideea e sa te angajati dupa facultate, sau sa lucrrezi freelancer, din ce-ti place. De la C++ la PHP e cale lunga, fac parte din medii diferite, chiar daca se aseamana ca si componente, oarecum. Nimeni nu invata PHP ca sa faca desktop programming, ori il inveti pentru Web, ori nu-l inveti deloc, de asta zic ca de la C++ (desktop) la PHP (Web) e o diferenta mare.

am zis mai sus ca m-as axa pe partea de web si acum m-am lamurit , chiar nu am nevoie atat de mult de c++

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am si eu nevoie de un sfat. Sunt in clasa 11-a mate-info , vreau sa urmez facultatea de matematica-informatica si nu prea stiu ce limbaj de programare sa invat bine. Sunt la inceput cu php-ul si javascript. Ce imi recomandati?

Salut. Lucrez in domeniu in afara tarii si am intervievat si recrutat oameni in domeniu. Recomandarea mea este sa te tii de php si javascript insa sa te orientezi pe Java in general iar orice aditional gen css si sql nu strica deloc.

Uite spre exemplu niste job-uri in UK pentru cei care cunosc Java:

Senior Java Developer - Unique Start Up! (26806012) - reed.co.uk

Java Developer Senior Core Java / Multithreading - Betting (26838720) - reed.co.uk

Senior Java Developer - Big Data Analytics! (26806022) - reed.co.uk

Java Platform Administrator (26855763) - reed.co.uk

Salariile, in comparatie cu ce se ofera pentru un (Senior) PHP Developer sunt mult mai mari spre exemplu.

Insa de invatat limbaje de programare depinde si intelectul tau, posibilitatile tale financiare (de training, experimentare, etc), oportunitatile ce ti se ofera in viata, cat esti de deschis si abil in networking (ma refer aici la a face si mentine relatii) si nu in ultimul rand ce te pasioneaza, caci nu e deloc placut sa lucrezi doar pentru bani si te simti mizerabil. Stiu oameni care s-au axat pe ASP insa de nevoie.. Daca ai creierul necesar pentru asa ceva (gandire logica), recomand sa iti faci un plan de bataie, sa iti setezi target-uri cat mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Lucrez in domeniu in afara tarii si am intervievat si recrutat oameni in domeniu. Recomandarea mea este sa te tii de php si javascript insa sa te orientezi pe Java in general iar orice aditional gen css si sql nu strica deloc.

Uite spre exemplu niste job-uri in UK pentru cei care cunosc Java:

Senior Java Developer - Unique Start Up! (26806012) - reed.co.uk

Java Developer Senior Core Java / Multithreading - Betting (26838720) - reed.co.uk

Senior Java Developer - Big Data Analytics! (26806022) - reed.co.uk

Java Platform Administrator (26855763) - reed.co.uk

Salariile, in comparatie cu ce se ofera pentru un (Senior) PHP Developer sunt mult mai mari spre exemplu.

Insa de invatat limbaje de programare depinde si intelectul tau, posibilitatile tale financiare (de training, experimentare, etc), oportunitatile ce ti se ofera in viata, cat esti de deschis si abil in networking (ma refer aici la a face si mentine relatii) si nu in ultimul rand ce te pasioneaza, caci nu e deloc placut sa lucrezi doar pentru bani si te simti mizerabil. Stiu oameni care s-au axat pe ASP insa de nevoie.. Daca ai creierul necesar pentru asa ceva (gandire logica), recomand sa iti faci un plan de bataie, sa iti setezi target-uri cat mai sus.

multumesc pentru sfat , pana acum m-am axat doar pe php , nu sunt expert , inca invat .

Link to comment
Share on other sites

Nu te mai gandi la statuturi de genul: incepator, mediu, avansat, expert. Nu te ajuta cu nimic. Tu acorda-ti timp de studiu si ai sa te descurci din ce in ce mai bine. Nu toti invatam la fel, iar statuturile alea se acorda, in mod eronat, pe timp, nu pe cunostinte. Cand cineva te angajeaza, te angajeaza, de exemplu, incepator / entry level daca ai < 3 ani experienta, desi in aia 3 ani poate ai citit si implementat 2 luni, sau poate ai facut-o zilnic. Totul e relativ.

P.S. Daca vrei sa evoluezi cat mai repede, considera-te mereu la nivel de incepator, pentru ca atunci asimilezi cele mai multe cunostinte.

am inteles.. multumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am si eu nevoie de un sfat. Sunt in clasa 11-a mate-info , vreau sa urmez facultatea de matematica-informatica si nu prea stiu ce limbaj de programare sa invat bine. Sunt la inceput cu php-ul si javascript. Ce imi recomandati?

invata pentru inceput design patterns si coding standards, apoi algoritmi si tehnici de implementare, daca stii astea dupa aia iti va fi usor sa inveti orice limbaj clasic pentru ca va trebui sa inveti doar sintaxa limbajului ca restul se aseamana :)

majoritatea se blocheaza la implementarea algoritmulor si concepera unui flux de lucru nu la limbajul in sine...

Link to comment
Share on other sites

invata pentru inceput design patterns si coding standards, apoi algoritmi si tehnici de implementare, daca stii astea dupa aia iti va fi usor sa inveti orice limbaj clasic pentru ca va trebui sa inveti doar sintaxa limbajului ca restul se aseamana :)

majoritatea se blocheaza la implementarea algoritmulor si concepera unui flux de lucru nu la limbajul in sine...

multumesc pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...