Jump to content
LeOCruX

concurs fizica

Recommended Posts

maine ( 22nd march :D ) am un concurs la fizica (Stefan Procopiu) si m'am uitat pe site si nu stiu catva prbl poate ma ajutati

P.S. am postat asa tarziu pt ca l'am astptat pe Vladiii sa intre pe mess dar nu stie nici el, si nu am vrut sa se intample ca pe hackpedia data trecuta cand am mai intrebat de o prbl la fizica. in fine prbl arata cam asa

1.Densitatea alcoolului medicinal (alcool etilic amestecat cu apã) este de 0,83 g/cm3. Ce concentraþie are alcoolul medicinal (mililitri de alcool etilic în 100 ml de soluþie)? ?apã=1 g/cm3, ?alcool etilic=0,79 g/cm3.

2.De un resort de oþel se agaþã un cârlig cu discuri crestate. În tabel sunt indicate masa discurilor, m ºi lungimile corespunzãtoare ale resortului, L. Sã se stabileascã relaþia dintre forþa deformatoare ºi alungirea resortului (proporþionalitate directã sau inversã, altele). Tabelul la urmatorul edit

3.Cu cât este mai mare greutatea cuprului decât cea a zincului utilizate într-un aliaj cu densitatea de 8.000 kg/m3 ºi volumul de 200 cm3, dacã ?Cu=8,9 g/cm3 ºi ?Zn=7,1 g/cm3? Cât devine densitatea aliajului, dacã masa de zinc folositã ar fi de trei ori mai mare decât masa de cupru utilizatã în cazul precedent?

p.s. la a ii-a prbl am facut ceva dar nu sunt sigur.... revin cu edit

m| 10 | 20 | 30 | 40 | 50 (g)

L | 5.5| 6.1 | 6.6 | 7.0 | 7.5 cm

F/L = k

F = mg = ( prima "varianta" ) 0.01 * 9.8 = 0.098

k= 0.098/0.055 = 1.7(81)

....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...