Jump to content
p3tru

How to create a Ios&Android App

Recommended Posts

Pentru Android am gasit appmakr[.]com

Ceea ce vreau este sa introduc in ios store si android store o aplicatie care odata downloadata si deschisa sa iti dea un redirect direct catre un site :)

Clientul meu are un site de nunti (exemplu), si vrea ca sa poata downloada lumea aplicatia care sa-i duca direct pe site odata deschisa, simplu.

Astept orice sfat. Multumesc +rep

Link to comment
Share on other sites

appmakr.com e destul de scump si nu are sens sa te complici.

Tot ce trebuie sa faci e sa iti creezi o aplicatie nativa pentru fiecare platforma in care sa ai un control de tip webview. Iti poti incarca site-ul dorit in acel webview si, cu cateva setari, site-ul va aparea in aplicatia ta asa cum apare in browser. (se subintelege ca ai nevoie de net pentru a folosi aplicatia).

Daca inca mai ai nevoie, da-mi un semn in week-end si te ajut (moka) cu aplicatia pt Android.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Damn, desigur, apreciez foarte mult ajutorul tau in weekend, credeam ca e ceva mai simplistic dar din cate mi-ai explicat rapid se pare ca sunt mai multi pasi, nu am ajuns inca la aplicatii android sau ios, credeam ca gasesc ceva mocaiala pe net un programel online sa pot crea ceea ce am nevoie, ne auzim in weekend, merci.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Iti ia mai mult sa setezi acel app maker decat sa faci tu. In maxim o ora il poti face si singur.

java - Opening a webpage in an Android App - Stack Overflow

Citeste primul raspuns.

Pui un webview in layout:


<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<WebView xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
android:id="@+id/webview"
android:layout_width="fill_parent"
android:layout_height="fill_parent"
/>

Setezi in android.manifest ca vrei ca aplicatia ta sa aiba permisiuni de internet:


<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" />

Si in codul asociat activitatii principale deschizi pagina dorita in acel webview:

WebView myWebView = (WebView) findViewById(R.id.webview);

myWebView.loadUrl("http://www.example.com");

Asta-i tot. (pentru android)

pentru iOS e similar.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

In principal am gasit mai multe variante, cea mai simpla si cea mai buna pentru nobi ca mine este de a utilizat varianta appmakr sau mobincube, calculand taxele android sau ios anuale // 30 $ + 50 $ = 80 // dintre care appmakr iti cere fix 108 pe an, se adauga munca lor de 28 usd :)

In schimb mobincube iti ofera totul pe tava gratuit, tu platesti, iti faci la ei aplicatia si e simplu.

Pentru un simplu webview este oke.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...