Jump to content
Hertz

Hacking de milioane de dolari din conturi

Recommended Posts

O grupare internationala de hackeri a furat milioane de dolari din conturi bancare.

Un adolescent neo-zeelandez,acuzat de conducerea gruparii,a fost condamnat,ieri,scrie The Guardian.Owen Thor Walker(18 ani) a pledat vinovat luni in fata a sase capete de acuzare legate de folosirea computerelor in scopuri ilegale.

Politia crede ca Walker este liderul unui grup de hackeri care a preluat controlul a 1,3 milioane de computere din intreaga lume,fara ca proprietarii acestora sa stie.Hackerii trimi,de obicei,virusi si programe Trojan infectate,care le permit sa acceseze computerul victimei.Legate intr-o retea de internet,computerele infiltrate sunt folosite pentru a sparge conturi bancare,pentru a fura detalii privind cardurile de credit sau pentru a bombarda utilizatorii cu mesaje spam.

Politita banuieste ca Walker a conceput programe care depasesc capacitatile unui soft normal antivirus.

Sursa-Timpul :lol:

Link to comment
Share on other sites

a preluat controlul a 1,3 milioane de computere din intreaga lume,fara ca proprietarii acestora sa stie

OMG ! o_0

Destept baiatul ! Da cum doamne sa iei controlul al 1,3 milioane de PC-uri ?

Nu a fost doar un baiat ci o grupare intreaga de "hecari"

Link to comment
Share on other sites

pai de start + run + mstsc ati auzit ? sigur ca da ei sunt si scanere bai istetzilor care scaneaza respectiv sparg usere si parole de remote desktop control pai si intrii in calc la sucker ii plantezi un trojan si daca zbiara antivirusu te caci pe el si-l opresti si dupaia iesi linistit el spun el unde el este trojanu asa el fiind programat sa iti stearga urmele si automat sa te reprimeasca in calcu respectiv fara nici o poblema creand user pass s-au o conexiune directa pe un anumit protocol ;) deci carei jmecheria sa preiei controlul a 1.5 milioane de calculatoare?? scaneaza 3 ani in fiecare calc care il prinzi plantezi trojanu respectiv asazisu nedetectabil :)) si gata ba calcu ala e proprietatea ta s-au vnc oricum nu ma laud dar am peste 800 de servere de vnc adica peste 800 de calculatoare la care am control total si nu sunt disperat si nici nu scanez ;) asa ca si chestia asta ma lasa rece

Link to comment
Share on other sites

LOL Inca unu care se crede "hecar". De obicei nu fac off-topic sau flame dar tu ma scoti din sarite...

Hai ca esti tare, stii ma macar cu ce se mananca protocolul RDP? auzi la el "conexiune directa pe un anumit protocol" =)) Ai idee cum functioneaza exploitul de Real VNC datorita caruia ai tu "800 de servere", ai auzit macar de challenge si challenge response? Te-ai gandit macar ca in 3 ani scanezi toate ip'urile IPv4 de 50 de ori la rand?

Nu te mai da rotund cu ce ai mai prins tu de la baietii mai mari ca nu te vad bine.

Si cand te mai duci la scoala, asa intre 2 rooturi nasa.gov, mai treci si pe la ora de Romana ca vorbesti de parca ai trait sub o piatra si ai invatat sa vorbesti de la televizor.

Link to comment
Share on other sites

:idea: Mda... vad ca lumea inca e grea de cap .. din secunda 2 in care s-au inventat calculatoarele au aparut si primele remote-uri ... si .. mi se pare normal sa faci un ban "cinstit" din calculatorul altuia .. ca sa fi oarecum mai ferit de "autoritati" .. iar .. daca e o echipa inchegata bine .. fiecare foloseste cate remote-uri are nevoie .. fie ele si un milion la numar .. WOW .. cat de greu e ... mai bine stati pe net cu folos.. nu doar pt laude .. sunt sute de metode sa faci un ban .. iar remote-ul e varianta 1 sa te feresti si sa mergi in continuare .. Bafta celor care fac bani .. Profit de ocazie si salut Web-Masterii acestui site pt initiativa . Bye :arrow:

Link to comment
Share on other sites

Guest Kenpachi

nu e atat de greu pe cat pare treaba cu infectatul ... folosind o versiune foarte veche de mpack am infecatat peste 300 de pc'uri intr'o seara doar printr'un test ... daca as avea cunostintele necesare unor astfel de exploituri si le'as combina cu cunostintele mele de acum probabil ca as ajunge la acel nr de pc'uri in maxim 6 luni.

Link to comment
Share on other sites

zarakai man...posteaza mpack-ul aici...am obs. ca multi lau cerut...si eu lam cautat...dar tot linkuri moarte...:)...

cine poate sa imi faca rost de un remote sau un vnc functionbail cu pass...in afara de 2003...o sa ii donez cateva 2 vpn-uri pe relakks...val. pana in 25.04.2008

si inca ceva dc sa scos rubrica trade? :X aveam cateva chestii de pus...sau cumparat

Link to comment
Share on other sites

acuma cititnd pe aici ma intrebam ..?.. chiar se poate sa te conectezi la unu in calc prin vnc fara ca acesta sa iti dea accept?? eu m-am conectat cu vnc insa cu acceptul proprietarului....

BINEINTELES ca se poate :P

cum? lui trebe sa ii apara o fereasta de "accept" sau "cancel" ,nu? ce metode subtile aplici prin vnc fara sa stie el ca esti la el in comp? nu imi suna prea logic si prin faptul ca trebe sa fii prea prost sa vezi cum ti se misca mausul fara ca tu sa il misti... si asta e prea evident... si imediat poate inchide vnc-ul sau calcu (daca e mai incepator) , sau te conectezi la el doar cand el e plecat de langa calc?? :)) (asta nu ai cum sa sti decat daca i webcamu aprins..)

sau stai numai sa vezi ce face pe calc? sa te uiti la filmele care se uita el? asta e plictisitor...

edit: corectat... ps: numai ptr asta ai postat? sa am corectezi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...