Jump to content
Danielle

Classifieds script..

Recommended Posts

Guest Kenpachi


File : config.inc.php

Lines :
303 require_once("{$path_escape}ipblock.inc.php");
304 require_once("{$path_escape}common.inc.php");
305 require_once("{$path_escape}calendar.cls.php");

Vuln : Remote File Inclusion

LE : alooo ce cauti la xss cu treaba asta ? .... trecem la stuff

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ..am crezut ca este script si pot ca sa il postez acolo..

stie cineva cum se poate instala un asemenea program ..?

destul de simplu, unele au install.php sau setup.php unde pur si simplu urmezi pasii. la altele, citesti frumos readme.txt, creezi baza de date si apoi rulezi scriptul .sql pentru a o incarca cu tabelele respective, modifici in config.php si adaugi datele tale: user/pass/db/path... ce mai trebuie, apoi rulezi. in functie de erori si warnings iti dai seama ce ar mai trebui facut. mai simplu nu stiu daca iti pot explica :o cel mai bine sa incerci tu pana reusesti ;)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc DarkKing..

nu prea am inteles mare lucru dar ar fii superb daca mi-ai putea da un exemplu ..

Multumesc..

de exemplu la script-ul postat de tine, ai directorul setup. faci upload la script (tot ce e in arhiva), apoi rulezi: http://adresa.com/setup/

unele au director install, unele nu au index.php in directoarele de instalare ci install.php sau setup.php. trebuie sa verifici.

asta e metoda simpla.

daca nu are installer, atunci faci upload la script si citesti ce scrie in readme, pentru ca trebuie sa-ti dea informatii despre metoda de instalare (pasii mai exact)

Luam acelasi script ca exemplu, ai fisierul: config.inc.php

// MySQL connection settings
$db_host = "localhost";
$db_user = "root";
$db_pass = "";
$db_name = "clf";

Completezi cu informatiile tale, dupa ce ai facut baza de date, si ai adaugat un user la ea. Nu folosi userul de administrare pentru bazele de date, ci creeaza altul nou, cu permisiuni mai putine.

Mai jos, ai:

// Name of the site
$site_name = "XZero Classifieds";

// Site email address
$site_email = "webmaster@localhost";

// The URL of the script (without trailing slashes)
$script_url = "http://www.yourdomain.com";

La fel, editezi in functie de infromatiile domeniului/site-ului tau.

Sunt cazuri in care ai un dump mysql a bazei de date (fisier .sql). Daca este pe linux, atunci intri in consola MySQL si:

mysql --host=adresa_ta --user=suer_db --password=parola_db -vvf MySQL_nume_db < nume_fisier.sql

daca esti pe windows, atunci phpmyadmin :P selectezi baza de date, te duci la tab-ul sql, ai un browse unde selectezi fisierul si ii dai go :P

Edit: Uneori o sa trebuiasca sa setezi permisiuni pe anumite directoare. Cauta pe internet despre permisiuni directoare/fisier sub linux.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...