Jump to content
Amberdark

BrainHack Challenge Series

Recommended Posts

As vrea sa introduc un concurs nou.

Am sa postez cate 5 challenguri din diferite domenii / saptamana,

FIECARE UTILIZATOR ARE DREPTUL LA 1 RASPUNS LA TOATE CHALLENGURILE / ZI va rog nu postatzi raspunsurile pe forum, fiecare dintre cele 5 challenguri vor avea un punctaj diferit dar DOAR primul user care rezolva challengul va lua punctajul, dupa un anumit timp (nu voi spune exact k sa fie mai interesant concursul) 1-2 luni cel care are punctajul cel mai mare va fi premiat, primul premiu va fi un domeniu .com

Intrebarile NU sunt originale, dar concursul este asa ca nu imi saritzi in cap.. raspunsurile corecte vor fi postate la sfarsitul fiecarei saptamani, asta in caz ca cineva raspunde corect :lol: daca nu, voi pastra intrebarea pentru o alta saptamana / luna

Challenge 1: SOLVED (punctaj 663)

Challenge 2: Exploit (punctaj 1604)

In acest challenge trebuie sa treci de filtre, ceea ce face mai greu ca sa faci exploitul.

Ce url ai folosi ca parametru daca ar fi un script

"exploitit.php" in folderul "/user/www/challenges/" dintr-un webserver linux si tu vrei sa deschizi"/user/www/index.php".

in caz ca "exploitit.php"arata asa:

...

$url = str_replace("../","",$_GET['url']);

$hfile = fopen("/user/www/challenges/$url", "r");

if(!$hfile){

echo "Can't open file!";

exit;

}

while (!feof($hfile)){

$line = fgets ($hfile, 1024);

echo $line;

}

...

sau in caz ca"exploitit.php" arata asa:

...

if((strpos($_GET['url'],"../") === false)

AND (strpos($_GET['url'],"://") === false))){

$hfile = fopen("$url", "r");

if(!$hfile){

echo "Can't open file!";

exit;

}

while (!feof($hfile)){

$line = fgets ($hfile, 1024);

echo $line;

}

}else{

echo "Your url got blocked by the filter!";

}

...

pentru a primi punctajul de la acest challenge trebuie sa dai raspunsul pentru amandoua cazurile

Challenge 3: SOLVED (punctaj 1531)

Challenge 4: SOLVED (punctaj 917)

Challenge 5: SOLVED (punctaj 1289)

Va urez Success! trimitetzi-mi raspunsul printr-un PM, intrebarile urmatoare vin pe data de 20 Aprilie la orele 20:00 :D

nu am putut posta linkurile decat asa.. voi incerca sa remediez problema pe data viitoare

Link to comment
Share on other sites

El o incercat sa faca ceva da nu prea o reusit . :)

Ai folosit program gen web downloader pentru a "lua" challenge-uri de pe alte site-uri pentru ca alea de obicei iti fac un folder cu numepagina_files .

Da sti cand copiezi surse mai trebuie sa si modifici una alta .

de ex form action="/challenges/exploit_long/index.php" ,aici ori adaugi si domeniu initial de unde ai luat ori daca ai pus pagina vulnerabila pe domeniu tau , completezi cu domeniu tau.

Daca nu e asa , si e doar din graba ,pentru ca ai testat tot pe serveru tau si mergea pentru ca fisierele erau acolo , imi recunosc gresala si te rog sa modifici . :)

* pana atunci incercati si https://kinqpinz.info/wargames/

Sunt destul de usoare unele , altele is grele pentru ca sunt atat de usoare :)

Link to comment
Share on other sites

incerc sa fac si eu ceva interesant.. si ofer si premii dar am nevoie si de supportul vostru nu numai de plangeri, multzumesk celor care au observat problema de la challengul de exploit si am sa il fac bine pana saptamana viitoare cand va fi repostat.. am sa pun si challenguri mai grele.. nu doar chestii de copii cum vi se par la unii dintre voi va promit :) pana atunci.. success cu cele 5 :) astept raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...