Jump to content
wirtz

Impozitare / ANAF

Recommended Posts

Salut,

Am o nedumerire. Cei ce detin siteuri/bloguri personale, nefiind PFA-uri, trebuie sa plateasca taxe la ANAF? ex: cei ce castiga din google adsense.

Totodata ma mai intereseaza si daca trebuie sa platesti taxe la stat in caz ca lucrezi ca freelancer si iei bani pe paypal din afara si iti intra in contul din Romania.

Eu spre exemplu, nefiind firma, profitshare-ul imi retine taxe.

P.S.: in contractul cu profitshare scrie clar ca sunt platite taxe si la casa de santate iar eu am verificat si nu-s asigurat.

nu ma pricep la astea... poate se gaseste careva sa-mi explice si mie. multumesc.

exemplu:

Comisioane ?i Bonusuri: 1.900,00 Lei

CASS 105,00 Lei

Impozit pe venit final 304,00 Lei

Impozite ?i contribu?ii cu re?inere la surs?: 409,00 Lei

Suma net?: 1.491,00 Lei

Edited by wirtz
Link to comment
Share on other sites

Din cate imi amintesc, nu. Este un articol, venituri din alte surse sau asa ceva, unde nu scrie nimic de online. Acum ca tu incasezi de la o persoana juridica din Romania niste bani s-ar putea sa fie alta mancare de peste si sa se incadreze prin alta categorie. Arunca-ti un ochi pe aici, este codul fiscal actualizat pentru persoane fizice - http://static.cfnet.ro/media/2015/03/PrlegeCodfiscal_TitlulIV_27032015.pdf?7d8a74

Link to comment
Share on other sites

SC-urile, pentru serviciile prestate de PF-uri prin contracte de comisionat/prestari servicii, sunt obligate sa retina contravaloarea impozitelor percepute de ANAF direct la sursa (aka iti trimite 800 lei in loc de 1000).

Era si varianta in care se putea sa nu faca asta si sa lase PF sa-si plateasca singuri taxele, dar am impresia ca nu mai este legala treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...