Jump to content
yoyo2008

o mica problema

Recommended Posts

nu cumva asta e o problema fara rezolvare? Nu se poate face ultima conectie, mi s-a propus mai demult problema dar nu am gasit cum s-ar demonstra ca nu are rezolvare. In plan cel putin.

Ma refer fara sa unesc u+a+m, doar conectii intre fiecare fara intersectie

Link to comment
Share on other sites

Folosim o adaptare a teoremei lui Euler in spatiu:

m-n+l=2 (unde m=numarul de puncte din plan, n=numarul de arce care nu se intersecteaza, l=numarul de regiuni in care este impartit planul)(fiecare arc uneste 2 puncte oarecare si nu trece prin alte puncte).

noi avem 6 puncte (3 rezervoare, 3 motoare), deci m=6.

avem 9 arce (b1m1, m1m2, m2m3, m3b3, b3b2, b2b1, b1m2, m2b2, b2m3), deci numarul de regiuni este: 6-9+l=2 => l=5 regiuni (imaginati-va aceeasi chestie in spatiu, adica un poliedru cu 6 varfuri).

Fiecare regiune este determinata de cel putin 4 arce (ex: b1b2, b2b3, b3m3, m3b1). deci vor trebui (5*4)/2=10 drumuri (deoarece, spre exemplu, arcul m1m2=arcul m2m1).

cum noi avem doar 9 drumuri disponibile, iar pentru a rezolva problema e nevoie de cel putin 10 => imposibil !

*problema este clasica, numai ca in loc de rezervoare si motoare erau vecini si fantani.

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca problema nu este bine descrisa..ma-m gandit la acest lucru ca sa le suprapun sau sa le fac in rezolvare 3d dar se pare ca din descrierea problemei este in plan flat..dar chiar si in plan flat exista o rezolvare dar nu stiu acea teorema de matematica care iti da rezolvarea ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...