Jump to content

Recommended Posts

eu am instalat pe langa nenorocitul de vista k a venit cu licenta... si Mandriva(fostul Mandrake) editia din martie 2008... am auzit multe chestii interesante despre mandriva, cum ca ar fi impreuna cu RedHat varianta de Linux care se intelege cel mai bine cu Windows Vista la dual-boot...

acum ceva timp, un amic mi-a recomandat ubuntu k e pe platforma debian, ca ai control total asupra partitiei de Windows (nu doar citire ca la Mandriva) si altele... pe net am mai cautat si eu si nu am gasit niciun fel de comparatie intre cele doua. daca stie cineva mai multe detalii despre deosebirile dintre cele doua variante, va rog sa ma ajutati. chiar nu as vrea sa dld ubuntu (la ce viteza de-mi vine greata am) si apoi sa imi dau seama ca e mai nasol ca Mandriva.

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

eu am instalat pe langa nenorocitul de vista k a venit cu licenta... si Mandriva(fostul Mandrake) editia din martie 2008... am auzit multe chestii interesante despre mandriva, cum ca ar fi impreuna cu RedHat varianta de Linux care se intelege cel mai bine cu Windows Vista la dual-boot...

acum ceva timp, un amic mi-a recomandat ubuntu k e pe platforma debian, ca ai control total asupra partitiei de Windows (nu doar citire ca la Mandriva) si altele... pe net am mai cautat si eu si nu am gasit niciun fel de comparatie intre cele doua. daca stie cineva mai multe detalii despre deosebirile dintre cele doua variante, va rog sa ma ajutati. chiar nu as vrea sa dld ubuntu (la ce viteza de-mi vine greata am) si apoi sa imi dau seama ca e mai nasol ca Mandriva.

multumesc anticipat

Sa o luam usor :

1.De fapt LINUX se numeste kernelul iar packetele care vin impreuna cu kernelul dau nastere unei distributii , in concluzie intre Mandriva si Ubuntu in mare is doar diferente de packete.

2.Pentru dual boot se foloseste GRUB care merge pefect pe orice distributie

3.Din aproximativ 15 distributii pe care le`am testat , iti recomand Ubuntu datorita suportului foarte bun si a pasiunii pe care o au oamenii de lucreaza la distributie.

Ultima distributie care m`a dezamagit a fot Fedora 8 care avea probleme cu Java si necesita rularea catorva aplicatii in mod silent .. anyway try ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

@~Xenoger

Mie pe 350 MHZ, si 512 mb ram, mi se "misca" mai bine windows xp decat ubuntu,am incercat cu live cd,o sa incerc pe laptop sa vad cum merge acolo.

ubuntu live cd se misca infect fata de unbuntu instalat :)... oricum si procesorul te cam tine pe loc, ar trebui ceva mai multi mHz

eu nu am reusit sa instalez beryl :roll:, a reusit careva ? imi dadea erori la anumite librarii

Link to comment
Share on other sites

@~Xenoger

Mie pe 350 MHZ, si 512 mb ram, mi se "misca" mai bine windows xp decat ubuntu,am incercat cu live cd,o sa incerc pe laptop sa vad cum merge acolo.

ubuntu live cd se misca infect fata de unbuntu instalat :)... oricum si procesorul te cam tine pe loc, ar trebui ceva mai multi mHz

eu nu am reusit sa instalez beryl :roll:, a reusit careva ? imi dadea erori la anumite librarii

Am rulat beryl/compiz pe o placa video ATI x1550/1300 atat pe Fedora 8 cat si Ubuntu 7.10 , Ubuntu 8.04 si Kubuntu 8.04

Link to comment
Share on other sites

Ambele mi-au placut. doar ca la mandriva m-am confruntat cu problema conexiunii pppoe, iar documentatia care am gasit-o eu nu m-a ajutat.

chiar si fara net, am explorat putin mandriva si, la prima vedere, mi-a placut. tot un fel de ubuntu e si mandriva, doar ca nu e debian-based..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...