Jump to content
zoondark

SMS to Bitcoin

Recommended Posts

8 hours ago, zoondark said:

Exista vreun serviciu prin care pot cumpara bitcoin cu plata prin SMS ? A folosit cineva un serviciu de genul ? Au comisioane mari ?

 

Incearca la terminalele Qiwi sa vezi daca accepta asa ceva insa nu sunt sigur, nu le-am folosit. Tine cont de urmatoarele:

- Majoritatea operatorilor de telefonie iti vor limita platile prin sms din motive de securitate pentru ca e foarte usor sa trimiti sms de pe un telefon care nu iti apartine si apoi sa le umfle factura altora. De exemplu nu stiu daca vreun operator te va lasa sa efectuezi mai mult de 20eur / tranzactie si daca faci mai multe in mod repetat (de pe abonament) e posibil sa te limiteze.

- Operatorul isi asuma un anumit risc pentru ca in caz de frauda, bitcoinul e de nerecuperat si daca e dat si prin mixer nici nu-i mai da de urma.

- Comisioanele de procesare a platilor prin sms sunt uriase pentru ca operatorii de telefonie mobila sunt fomisti. Nu stiu cat de rentabil e sa faci astfel de tranzactii. Mai de mult vroiam sa introduc plati prin sms pentru o chestie si in Ro gasisem cel mai ieftin cu comision de 40%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...