Jump to content

Recommended Posts

am luat de la magazin 2 gb de rami mi i-au montat ei nush ce i-au facut si merge, am mai luat si io 1,5 gb rami si i-am montat singur. in my computer ii vede dar in alte programe nu. ce tre facut? (rezolv cu hiren?)

orice sistem de operare Windows pe 32 de biti suporta maxim 3 GB rami !

exceptie face Vista pe 32 de biti SP1 care suporta 4 GB.

Link to comment
Share on other sites

am luat de la magazin 2 gb de rami mi i-au montat ei nush ce i-au facut si merge, am mai luat si io 1,5 gb rami si i-am montat singur. in my computer ii vede dar in alte programe nu. ce tre facut? (rezolv cu hiren?)

orice sistem de operare Windows pe 32 de biti suporta maxim 3 GB rami !

exceptie face Vista pe 32 de biti SP1 care suporta 4 GB.

si cum fac sa ii suporte macar pe aia 3?

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema si la mine, am o placa de baza pe DDR1, doua placute de 512 mb si am o placuta de 512 mb care am scos-o cand mi-am inlocuit placa video si am uitat sa o pun si acum cand o pun , dau sa intru in windows si imi da start windows normally, safe mode, ma rog, meniul ala si indiferent ce dau calculatorul se restarteaza si nu intra :(. Ce pot sa fac?

Link to comment
Share on other sites

stati putin, is eu dezinformat? xp e pe 32 bit? Da parca procesoarele actuale sunt pe 64.

Stiam ca restrictia de 4G se punea in cazul hard disk-urilor candva, nu a memoriei. Inainte memoria se pagina lejer (XMS). Oi scrie eu prostii aici ca vorbesc din amintiri dar mi se pare absurd: doar noi romanii nu prea ne permitem 4G ram dar de mult is compuri facute servere cu jde giga de ram in ele. Nu cred ca XP nu suporta mai mult.

32bit=4Giga intr-adevar dar totusi... nu e intotdeauna o limitare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...