Jump to content
loki

vreu laptop

Recommended Posts

M-am hotarat. Azi am luat salarii din 3 locuri.

Nu ma pricep la laptopuri, upgrade-urile sunt aproape imposibile, etc.

Daca pun la bataie 15 milioane (stiu, e cam prea putin) dati-mi o idee ce anume sa caut. Eventual un site in care aveti incredere. Sau se merita sa ma arunc la ceva mai scump la fabrica de rate (domo, altex) fara experienta in vandut produse de calitate?

In primul rand il vreau cu ecran lat (gen NTSC), nu normal. Apoi cred ca 1G ram, nu 512, asta creste pretul exponential sau nu? Ca procesor is multumit de cei 2G iar ca placa video cred ca imi trebuie ceva bun sa nu imi tina 3D-ul in loc (se poate sa nu fie placa onboard la laptop? Ma multumesc cu 64)

Rugaminte: idei sigure, google ma face sa il cumpar din State dar vreau sa fac economie totusi.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ar ajunge asta:

http://www.dc-shop.ro/detalii_produs.php?cod=15774

Mama lor, fara licente home edition nu gasesc? ca ma si incarca la pret.

Ms kwerln chiar ma gandeam sa ma feresc de firme in afara de dell. Am 20 pregatiti dar nu prea as da mai mult de 15 ca ma mananca nevasta. Mai am si nunti si botezuri anu asta.

Apropo se precizeaza daca au wireless sau toate au (EDIT uf incep sa intreb tampenii)? Doamne, de ani de zile am si uitat numele pieselor.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna firma este dell dupa parerea mea , eu zic ca 15 mil iti ajung pentru o configurare modesta , acum depinde si la ce vrei sa folosesti laptop-ul , la jocuri iti trebuie un sistem destul de tare care costa mult . Iti mai dau un sfat orice ar fi , daca cumva nu iti ajung banii sa nu cumperi in rate chiar daca vezi preturi mai ieftine acolo , ca ai sa ajungi sa-l platesti dublu (experienta propie)

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna firma este dell dupa parerea mea , eu zic ca 15 mil iti ajung pentru o configurare modesta , acum depinde si la ce vrei sa folosesti laptop-ul , la jocuri iti trebuie un sistem destul de tare care costa mult . Iti mai dau un sfat orice ar fi , daca cumva nu iti ajung banii sa nu cumperi in rate chiar daca vezi preturi mai ieftine acolo , ca ai sa ajungi sa-l platesti dublu (experienta propie)

ma mai scot la putine rate. Stiu cum e cu ratele pe telefoane mobile de la panarami gen altex (unde penalizarile costa uneori mai mult decat rata). Diferit de imprumut in banca unde am luat scule cu 40 milioane si banca imi cerea 48. Din cauza ca am luat in euro acu 4 ani cand era euro 40000 de 3 ani incoace platesc mai putin decat mi-a dat banca.

Link to comment
Share on other sites

Mi-ar ajunge asta:

http://www.dc-shop.ro/detalii_produs.php?cod=15774

Mama lor, fara licente home edition nu gasesc? ca ma si incarca la pret.

Ms kwerln chiar ma gandeam sa ma feresc de firme in afara de dell. Am 20 pregatiti dar nu prea as da mai mult de 15 ca ma mananca nevasta. Mai am si nunti si botezuri anu asta.

Apropo se precizeaza daca au wireless sau toate au (EDIT uf incep sa intreb tampenii)? Doamne, de ani de zile am si uitat numele pieselor.

dinasta o sa imi iau eu peste 2 saptamani :)

Link to comment
Share on other sites

,,Apropo se precizeaza daca au wireless sau toate au" Cele mai multe au , dar este anuntat ce fel de wireless au in reclama produsului ... sau daca nu are cumperi separat de care vrei nu este asa scump . Nu stiu daca sti dar mai nou sunt firme specilizate in configurare de calculatoare sau laptop ce vrei tu ... ii spui ce piese vrei pe el si til face cum vrei tu si iesi mult mai ieftin decat cu un produs care il cumperi standard si iti baga acolo ce vor ei .

Link to comment
Share on other sites

www.pcfun.ro ww.cell.ro www.emag.ro toate situri serioase si renumire in comertz electronic. si oricum daca nu gasesti notebook la tine in orash poti ca sa faci comanda pe internet comanda ce despaste 500 ron.. e gratuita livrarea oriunde in tzara.. niste firma care ti le propun sunt Toshiba.. dupa parerea mea merita cel mai bine sa investesti.. multi zic Dell.. dar dell ii prost la calitatea display-ului , si ii dedicat in mare parte gaymarilor .. k .. dar in schimb Toshiba.. pretz bun/calitate/performantza.. 1 la mana.. sa fie un amarat de CORE 2 DUO procu.... si 2 bateria sa tzina.. pana la 6 ore sau 4 nu stiu cat ii exact. aaa si 3. display-ul sa fie de 15.4 inch. ;)

.. un coleg sia cumparat un toshiba cu 30 de mil.. si cand lam vazut mior dat lacrimile. ii splendid.. interfatza ii super.. lucios.. ii tare oricum. si ca si performantza si ca si tot.. te uiti pe site-uri sper sa te lamuresti.. daca mai ai intrebari.. intreaba..

Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez pe un Sony Vaio VGN-FS285H. Destul de bun, nu stiu pretul in tara, l-am luat din Franta anul trecut, si a fost in jur de 500 euro.

Pentium M - 1.73 / 1 GB / 80 HDD / WLAN / 15"WXGA X-black LCD / DVDRW / GF Go 6200 128.

Ce mai recomand: Dell/Asus/IBM (primul si ultimul de se poate direct din US chiar de platesti taxe postale).

Link to comment
Share on other sites

oamenilor.. la 15 mil ce pana mea de nootebook vreti.. mai .. sunteti culmea.. notebook-urile.. calumea incep de la 25 mil in sus.. .. la 15 mil.. cea.. si cea mai buna.. alegere.. in afara de TOSHIBA.. ar fi ACER.. dece? pentru ca TOSHIBA de calitate incepe de la 20 in sus.. si la 15 mil.. la pretzu ala cel mai bun ar fi ACER..

Link to comment
Share on other sites

...la 15 mil merge un Dell...cam atat din RO; au magazinele din Ro niste preturi la laptopuri de iti prinzi urechile...tembeli...

...am trait sa aud si minunea cand cineva recomanda Packard Bell

:shock: :shock: :shock:

...nu incerca Toshiba si orice laptop ce au Placa Video ati mobile 1100...

...la Dell bunicele, fiabile...etc...dar sa nu dea sfantul sa se strice vreo "scula" hardware la ele dupa terminarea termenului de garantie, ca o sa fie piesa mai scumpa ca laptopul...si intrun fel sau altul te leaga de compania lor cu piesele lor configurate ptr. DELL...

...eu iti spun din experienta si nu din auzite...daca mai strangi ceva bani pune ochii pe un COMPAQ sau HP;

...ideal ar fi sa ai pe cineva dincolo sa iti ia unul; nu din RO unde preturile la electronice sunt ridicole!!!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca este o promotie acum la carrefour cu 14 milioane iei un laptop cat de cat dragut.

Intra http://www.carrefour.ro/catalog/002/index.php si da click pe NOTEBOOK X51RL ASUS prima pagina cred.

Din cate imi aduc aminte:

Intel celeron:1.8 e singurul drawback ca nu are dual core :))

Ram 2G

120G HDD

Si-a luat un prieten si sincer mi sa parut dragut...la 14 milioane...asta ca sa dau peste mana si celui ce a zis mai sus ca ce laptop vrei sa iei la x bani.

EDIT:Am vazut ca mentionase si Ndrey :)

Link to comment
Share on other sites

Desigur pentru jocuri nu este bun de nimic insa pentru treaba...pentru mine este mai mult decat bun...da-ti alt+tab in gta si lasa-ne in pace.

PS:Totusi nu inteleg de ce nu scrii normal?Daca tot vezi ca tot forumul rst vorbeste normal si nu cu mircuisme de ce nu iti intra in cap sa vorbesti normal.Chiar daca ai 12 ani sa zicem chiar nu poti sa intelegi nici macar atat?Iar daca citeti regulile forumului vedeai ca un astfel de limbaj este interzis pe forum.Omg nu cred ca am mai vazut asa ceva ca tine.Daca tot nu intelegi ce scriu dami totusi numele sindromului sa iti dau niste linkuri?

Pt admini:Dati-mi va rog raza de ipuri de la care se inregistreaza.

Link to comment
Share on other sites

www.pcfun.ro ww.cell.ro www.emag.ro toate situri serioase si renumire in comertz electronic. si oricum daca nu gasesti notebook la tine in orash poti ca sa faci comanda pe internet comanda ce despaste 500 ron.. e gratuita livrarea oriunde in tzara.. niste firma care ti le propun sunt Toshiba.. dupa parerea mea merita cel mai bine sa investesti.. multi zic Dell.. dar dell ii prost la calitatea display-ului , si ii dedicat in mare parte gaymarilor .. k .. dar in schimb Toshiba.. pretz bun/calitate/performantza.. 1 la mana.. sa fie un amarat de CORE 2 DUO procu.... si 2 bateria sa tzina.. pana la 6 ore sau 4 nu stiu cat ii exact. aaa si 3. display-ul sa fie de 15.4 inch. ;)

.. un coleg sia cumparat un toshiba cu 30 de mil.. si cand lam vazut mior dat lacrimile. ii splendid.. interfatza ii super.. lucios.. ii tare oricum. si ca si performantza si ca si tot.. te uiti pe site-uri sper sa te lamuresti.. daca mai ai intrebari.. intreaba..

inainte sa te afirmi de calitatea displayului la dell imi spui si mie ce modele ai vazut? is curios si io cate modele ai avut in mana de spui ca calitatea displayului ii proasta.... si despre ce toshiba vorbesti?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca este o promotie acum la carrefour cu 14 milioane iei un laptop cat de cat dragut.

Intra http://www.carrefour.ro/catalog/002/index.php si da click pe NOTEBOOK X51RL ASUS prima pagina cred.

Din cate imi aduc aminte:

Intel celeron:1.8 e singurul drawback ca nu are dual core :))

Ram 2G

120G HDD

Si-a luat un prieten si sincer mi sa parut dragut...la 14 milioane...asta ca sa dau peste mana si celui ce a zis mai sus ca ce laptop vrei sa iei la x bani.

EDIT:Am vazut ca mentionase si Ndrey :)

Ma feresc de celeron. Poate sunt superstitios ca de ani de zile urasc numele asta din motiv de lenevie a procesorului; am vazut undeva recent ca si nm e impotriva procesoarelor celeron.

Link to comment
Share on other sites

salut

uite ce vand eu

Dell latitude d830, d630, mini 1012 mini 9, precision m6300, xps m1730 , alienware 15x , 11 x, precision m6500, toate laptopurile sunt upgradate la maxim si preturile se negociaza

spre exemplu precision m6300 4 gb ram, video 512 , dvd rw,finger print etc 450 de e.

d820 se da la 900 de lei

d630 400 de e

mini 9 mini 10 350 e

m6500 3000 e

alienware 15 x 1200 de e

repet toate sunt in configuratie maxima nu se mai pot upgrada

pentru mai multe detalii ym : x.laptop si vorbim acolo de preturi mai exacte si de laptopuri

ps.: vand si componente cum ar fi ram, hdd, cpu

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Pe mine emag m-a servit foarte bine de-a lungul timpului si uite ce am gasit la ei:

MSI (si eu recomand firma, cele mai bune placi de baza de la ei le-am avut) -> click -> ai un procesor decent, piesele sunt ok, ai iesire HDMI ceea ce este marfa daca ai un TV bun si nu ai DVDplayer (cazul meu) poate o multumesti si pe nevasta cu un film bun :)), nu se incadreaza in pret

Acer 1 (nu au calitate, dar iti fac o shaorma de laptop cu piese bune la pret mic) -> click -> procesorul este decent si ai si hard de 500GB, nu se incadreaza in bani

Acer 2 -> se incadreaza, are 500GB, dar cu procesoru'...pana si quad core-ul se ieftineste si e pacat sa nu cumprei macar un i3.

http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-acer-aspire-5733z-p624g50mikk-cu-procesor-intel-174-pentium-174-dual-core-p6200-213ghz-4gb-500gb-intel-174-hd-graphics-linpus-lite-for-meego-black--pLX.RJW0C.030

Multa bafta!

Edited by passfig
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...