Jump to content
puskin

Mai avem nevoie si de .....

Recommended Posts

si de ...IARBA!!!

Asta e, poate pentru ca pentru unii incepe sesiunea, pentru altii teze cu subiect unic, nu mai sunt idei noi de gasit ci lucruri de exploatat cu programe vechi si functionabile. Cred ca programe de spart cataloage online si blackboarduri ar starni un interes acum:)

Link to comment
Share on other sites

si de ...IARBA!!!

Asta e, poate pentru ca pentru unii incepe sesiunea, pentru altii teze cu subiect unic, nu mai sunt idei noi de gasit ci lucruri de exploatat cu programe vechi si functionabile. Cred ca programe de spart cataloage online si blackboarduri ar starni un interes acum:)

dap asa e...devine din ce in ce mai greu.....

Link to comment
Share on other sites

In curand nu va mai exista hacking ... Acum cativa ani securitatea era la pamant , intrai pe un site , si datorita unui mic cod , ti se descarca si rula automat orice fisier , deci "luai virusi" . Acum nu mai e asa . Cu vulnerabilitatile PHP la fel , tot mai putine site-uri raman vulnerabile . Desi sunt 10000 de troieni , mai toti sunt detectati de antivirusi , sansele de a face un troian nedetectabil sunt foarte mici . Cred ca in curand aproape totul va fi "sigur" .

Link to comment
Share on other sites

Nytro , nu as crede :)

La o conferinta Blackhat ( europe , ca e mai aproape de noi ) , se arata tot timpul niste chestii faine , noi modalitati de exploatare , tool-uri noi ( majoritatea undisclosed ) .

De buffer overflow se stie de 20 de ani ( poate mai mult ) , si totusi , si in ziua de azi , exista plin de vulnerabilitati de acel gen , nu ? :)

Si , prin reducere la absurd , devine totul sigur , tot ramane social engineering .

Link to comment
Share on other sites

Nytro , nu as crede :)

La o conferinta Blackhat ( europe , ca e mai aproape de noi ) , se arata tot timpul niste chestii faine , noi modalitati de exploatare , tool-uri noi ( majoritatea undisclosed ) .

De buffer overflow se stie de 20 de ani ( poate mai mult ) , si totusi , si in ziua de azi , exista plin de vulnerabilitati de acel gen , nu ? :)

Si , prin reducere la absurd , devine totul sigur , tot ramane social engineering .

Da ... Posibil . Ar fi pacat sa dispara hackingul , ar fi destui care ar ramane fara "loc de munca" ...

Link to comment
Share on other sites

Nytro stai linistit ca nu o sa dispara niciodata... e la inceput si are mici hopuri..., din 2000 de cand am "umblat" prima data pe "net", pana acum nu mi sa parut ca securitatea creste sau scade... in fine, nu am cuvinte pentru ca sunt "puscat" dar stati linistiti ca niciodata nu o sa lipseasca vulnerabilitatile si toate chestiile astea..

scuze daca am jignit pe cineva.. :D , bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Stati linistiti. E linistea de dinaintea furtunii. Se pregateste o mare surpriza pentru intreaga comunitate RST si nu numai. Totusi nu uitati ca suntem oameni si trebuie sa ne castigam existenta, asa ca nu putem fi mereu aici pe forum cu lucruri noi.

Full disclosure nu este o idee rea si am mai spus asta. Din 10000 de script kiddies cu siguranta unul se va ridica si va gasi/promova metode noi. E o rata buna daca stau bine sa ma gandesc. Daca nu le pui oamenilor la dispozitie surse de informatie si inspiratie (asta e rolul internetului pana la urma) cu greu cineva va mai reusi sa invete iar apoi sa dezvolte metode noi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...