Jump to content
dfani511

Construire RIG pentru mining Ethereum sau alta criptomoneda

Recommended Posts

Salut, aș vrea să construiesc sau să cumpăr un rig pentru minerit ethereum sau altă monedă. 

Energia electrică nu ar fi o problemă. 

Nu știu încă pe ce GPU să merg, RX 480 sau RX 570 / 580 sau ceva de la Nvidia nou. Mă gândeam să încep cu o placa de bază ce suportă minim 12 GPU (ca să mai pot adaugă). Problema este că nu se prea găsesc în România plăcile de cumpărat din câte am văzut. 

Bugetul ar fi 15.000-22.000 lei

Întrebarea este oare merită să încerc să îl construiesc eu sau să îl cumpăr gata făcut. 

Altă întrebare ar fi merită minatu? 

Link to comment
Share on other sites

http://www.xfxforce.com/en-us/products/amd-radeon-rx-500-series/rx-580-gts-4gb-dd-rx-580p4dfd6

 

Are cineva la 1500 de lei/buc, 24 de bucăți disponibile - noi, sigilate, factură și 2 ani garanție.

 

Vei avea nevoie si de risere, cauta o placa de baza cu cat mai multe usb-uri si pcie, sau o placa de baza deasta.

 

Daca te pricepi cat de cat la electronica si ansamblat sisteme, nu ai cap de pluta si nu iti inozi degetele cand ansamblezi un pc si sertizezi un cablu, fa-l tu, altfel cumpara-l gata ansamblat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Il poti face singur, e simplu si gasesti pe google multe scheme chiar foarte detaliate.

Daca vrei sa il ti in casa/balcon mergi pe ceva cu racire pe lichid. Eu am mers pe GTX1070 pe lichid si pentru moment toate bune (zgomot/profit). Placa de baza poti lua de mining sau nu, risere gasesti pe ebay/alibaba la preturi de nimic. Singura problema din punctul meu de vedere este sursa, am facut o improvizatie cu doua de 750w. Am tras si circuit separat de curent ca sa nu aparap robleme.  Din lipsa de timp prefer sa vand puterea pe nicehash, iar in ultimele 3 luni am ramas undeva la 6.000ron (dupa comisioane si curent). Investitia a fost undeva la 20.000ron intrucat am apucat sa iau placile inainte sa sara pretul, undeva la 2.200ron/bucata parca. Procesor/ram/hdd am avut.

Este un venit pasiv si este ok daca ai o suma de bani de care nu ai nevoie pentru moment, insa nu as investi mai mult de 30% din capital in asa ceva si nu m-as baza pe profitul din asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...