Jump to content
cerealkill3r

Pagini cu continut dinamic in PHP

Recommended Posts

Salut, doresc sa fac o pagina cu continut dinamic in PHP. Practic am un cod html prin care in anumite puncte am un <?php echo $_GET[''id]; ?>

Sunt curios cum mai exact se indexeaza o pagina de genul pe google (scopul meu fiind sa se indexeze mai multe pagini).

 

Daca as avea o baza de date cu niste stringuri pe care vreau sa le trec ca parametru prin GET, ca pe google sa fie indexate paginile cu continutul aferent unui cuvant din baza de date,  cum s-ar putea realiza asta?

 

Spun ca pagina  e dinamica deoarece continutul ei difera doar in functie de o variabila, care este afisata pe pagina cum am scris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Google nu iti ghiceste pana la ce ID merg paginile, ci, cand incepe sa mearga prin crawler din pagina in pagina, incepand cu indexul, dupa care, dupa ce considera ca a terminat cu toate paginile, merge la urmatorul site.

 

Poti afisa pe o pagina toate linkurile din site ca sa-i fie mai usor sa ti le indexeze (imi scapa numele la tipul acesta de pagina).

 

EDIT: Se numeste sitemap https://en.wikipedia.org/wiki/Site_map

Edited by Dragos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Generează toate id urile posibile pana unde le ai intr un sitemap, trebui doar un While si un fopen. Dacă ai nevoie te pot ajuta. Crawlere de la google nu v or încerca toate id urile dar v a prelua toate site urile dintr un sitemap cum a spus si Dragoș.

imi cer scuze dacă am facut vreo greșeala gramaticală. Nu pot scrie pe tastatura de la telefon foarte bine.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...