Jump to content
Ro.Robert

HTML & CSS

Recommended Posts

Ar putea careva sa ma ajute cu niste explicatii si indrumari in domeniul HTML SI CSS ? In momentul de fata invat si lucrez mai mult pe telefon in aplicatia Solo Learning . Inca nu am un calculator la care sa lucrez dar considet ca diferenta nu ar fi asa mare atata timp cat invat . 

Daca este cineva care foloseste aplicatia Solo Learning si ar dori sa ma ajute i-as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Ro.Robert said:

Ar putea careva sa ma ajute cu niste explicatii si indrumari in domeniul HTML SI CSS ? In momentul de fata invat si lucrez mai mult pe telefon in aplicatia Solo Learning . Inca nu am un calculator la care sa lucrez dar considet ca diferenta nu ar fi asa mare atata timp cat invat . 

Daca este cineva care foloseste aplicatia Solo Learning si ar dori sa ma ajute i-as fi recunoscator.

 

Totul (inclusiv "explicatii si indrumari") se gaseste pe Google, doar sa nu iti fie lene sa cauti. De la cateva zeci de site-uri care ofera cursuri si tutoriale gratuite pana la lectii video. Daca te impotmolesti undeva poti sa pui intrebari pe forum la sectiunea aferenta. Sau vrei ca cineva sa te tina de mana si cu cealalta sa iti tina si o lumanare?

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand https://www.freecodecamp.org/ .Prezinta intr-un mod usor de inteles tehnologiile necesare pentru construirea unui website. Nu te adanceste prea mult in teorie, o sa iti prezinte pe scurt anumite tehnici impreuna cu exercitii practice, si la final o sa ai un website. Pe masura ce parcurgi acest curs, e indicat sa cauti si in alta parte explicatii pentru ceea ce nu intelegi, sa iti fixezi cunostintele si sa nu continui pana nu stapanesti ceea ce ai invatat pana in acel punct.

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2017 at 11:07 PM, Gecko said:

Cum vrei sa inveti fara sa aprofundezi?

Ma refeream ca nu il bombardeaza cu teorie prea mult, avand in vedere nivelul lui.

Pentru un incepator, prezinta suficienta teorie pentru a crea un site simplu, si o imbina cu exercitii practice pentru a intelege cum functioneaza conceptele fundamentale.

Pe masura ce intelege imaginea de ansamblu, e mai usor sa stie ce sa aprofundeze sau in ce directie sa se indrepte.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Gecko said:

Ce spui tu e de fapt pe dos. Ai nevoie de informatie la inceput ca sa intelegi ce faci. Ulterior, iti va fi mai usor sa intelegi concepte noi, daca ai fost atent la inceput.

Daca citesti cu atentie postarile mele, nu am spus ca nu e nevoie de informatie sau ca nu trebuie aprofundat mai departe. Dar vorbim de nivelul de incepator aici.

Personal cred ca un incepator isi pierde interesul/se plictiseste daca citeste mult fara sa aplice informatia treptat. Si la asta ma refeream cu "Nu te adanceste prea mult in teorie".

Orice tutorial/curs online sau de la facultate prezinta un concept cu informatie suficienta cat sa intelegi bazele, si mai departe e datoria cititorului sa aprofundeze. Nu il tine nimeni de mana la nesfarsit.

In concluzie,  eu sunt de parere ca teoria merge mana in mana cu aplicarea practica si rezolvarea problemelor care apar ulterior, pentru a intelege cat mai bine un concept. Dar pe de alta parte strategiile de invatare difera de la persoana la persoana. Important e sa isi dea seama cum e mai eficient pentru el. Eu doar i-am prezentat un curs pentru incepatori in tehnologiile web, impreuna cu o parere personala.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...