Jump to content
rimagheo

Cum cream un backup (imagine a hdd-ului) cu Acronis

Recommended Posts

Avem un Windows proaspat instalat, cu toate driverele, directx, programele favorite, setarile la internet, programe, etc. si am dori sa ramana asa curat si frumos multa vreme. Dar, cand nu te astepti poate crapa, poate fi infectat cu virusi iremediabil. Atunci o luam de la capat: formatam, instalam windows, drivere, programe, facem setari, etc - adica aproape o jumate de zi. Nu ati vrea sa rezolvati toate acestea in 30 minute maxim? Adica: instalare windows, drivere, soft preferat, setari etc.

Pt aceasta veti nevoie de un program care sa faca un backup (imagine) a partitiei pe care aveti windows instalat. Aici va voi arata cum sa faceti aceasta cu Acronis True Image Workstation 9.1.

Poate sa fie si trial, nu conteaza; imaginea pe care o vom pune pe DVD nu va expira niciodata.

Instalati programul amintit, cere restrat la PC, blabla.

Intram in program si din meniul de sus accesam Tools apoi Options. Se va deschide fereastra cu

optiunile din care se selecteaza Default Back-up Options si apoi Media Components. In dreapta, la

tab-ul General, puteti bifa cu incredere Place Acronis True Image Workstation (Full Version) on media, nu si "Place Acronis One-Click Restore on media". De ce am precizat acestea? Pentru ca acest One-Click restaureaza tot hardisk-ul (fizic) dintr-un click, si nu doar o partitie (uzual partitia system C la care aveti imaginea). Deci, se pierd datele de pe celelalte partitii daca bifati "One-Click Restore".

clipboard01jk0.jpg

Urmeaza sa dam click pe Backup si va aparea o fereastra noua - Create Backup Wizard. Apasam Next.

clipboard02gd4.jpg

Urmeaza sa selectam partitia careia vrem sa-i facem backup. Eu am ales D:\ pt ca acolo am windowsul pt teste. Urmeaza inca un Next.

clipboard03mb4.jpg

Acum trebuie sa specificam unde dorim sa fie creat backup-ul - "Back-up Archive Location". Eu am ales sa o faca direct pe un DVD gol, asa sa faceti si voi. Merge si pe CD-uri daca doriti (personal am facut si pe CD). Asadar, introduceti un DVD gol in unitate si selectati DVD-Writer-ul si inscriptionati imaginea direct pe DVD. La File Name scrieti si voi un nume.tib. Mai dati un Next.

clipboard04me7.jpg

In fereastra Backup Mode bifati "Create new full backup archive" si Next. Ultimul.

clipboard05bk0.jpg

Peste cateva minute aveti realizat un CD bootabil cu imaginea .tib direct pe disc. Il puneti la pastrat, si-l folositi cand vrei sa aveti un Windows curat si frumos ca la inceput. Atunci veti boota de pe acest DVD, iar la bootare veti fi intampinat de aceeasi interfata cunoscuta si aratoasa. N-aveti decat sa faceti un restore. Atunci cand va va intreba daca doriti ca partitia sa fie Activa, raspundeti cu DA.

Toate cele bune.

rimagheo_18.iun.2008

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...