Jump to content
sh0ody

[Tutorial]Pascal

Recommended Posts

Salut sunt sh0ody sunt nou pe forum... in acest post am sa prezint initierea in limbajul Pascal si cateva surse in limba engleza de unde puteti invata Pascal

Sa incepem:

Introducere

Limbajul Pascal a fost creat de catre Niklaus Wirth, profesor la Politehnica din Zurich, Elvetia.

Inainte de a parcurge acest tutorial ar trebuii sa va instalati borland Pascal sau Turbo Pascal.. pentru a putea compila codul scris...

Primul Program in Pascal

Pentru a scrie primul program avem nevoie sa invatam prima instructiune in Pascal, aia de a comanda computerului sa afiseste ceva pe ecran. Aceasta instructiune WRITE(aceasta vine de la verbul to write-a scrie)

Primul program pe care il putem scrie poate arata asa:

begin {instructiunea de inceput a programului}
write ('Azi invat Pascal');
end. {intructiunea de sfasit al unui program pascal}

Rularea acestui program va duce la afisarea textului "Azi invat pascal"

Dupa cum vedeti dupa fiecare instructiune scrisa in Pascal trebuie sa punem ";"

Puteti observa ca ce afiseaza pe ecran instructiunea WRITE este pus intre 2 apostroafe si inchis intre 2 paranteze

Atentie:daca nu puneti la sfarsitul instructiuni ";" asta va duce la o eroare de sintaxa la fel ca si absenta apostroafelor.

Intructiunea WRITELN

Daca WRITE scrie atunci WRITELn va scrie dar pe randul urmator.

Exemplu

begin
writeln (‘Azi invat’);
writeln (‘Pascal’);
end.

Dupa rulearea acestui cod ar trebuii sa afisese:

"Azi invat

Pascal"

Observati ca "Pascal" este pus pe randul urmator.

Analog cu MS word WRITELN=WRITE + ENTER

Observati ca in Pascal nu conteaza daca scrii cu litere mari sau cu litere mici(majuscule sau minuscule)

Acum sa trecem la Variabile

Variabilele sunt de doua feluri:

Numerice: care sunt de tipul integer si de tipul real

Pentru caractere: care si ele sunt la randul lor de tipul char si string

Variabilele integer sunt folosite pentru numere intregi (1, 2 , 3 , 4 etc), iar real pentru numere reale( 1.5, 4.6 etc)

Variabilele char sunt folosite pentru a memora un singur caracter (a , b , c) si variabilele string pentru a memora mai multe caractere( "Azi invat", "Ma culc" etc.)

Declararea variabilelor

Declararea variabilelor se face la inceputul unui program.

Exemplu de program in care declaram variabile:

PROGRAM variabile;
VAR {comanda folosita la declararea variabilelor} nume_variabila : tip_variabila;
begin
instructiuni;
end.

Atentie, numele la variabila nu trebuie sa fie: write, begin, end, help, program, etc.

Tip_Variabila: puteti alege dintre cele patru (char, string, integer, real)

Citirea variabilelor

Se realizeaza cu ajutorul intructiunii readln(nume_variabila)

Cand programul ajunge sa citeasca variabila, programul asteapta intructiuni de la tastatura.

Comentariile

Ati vazut mai devreme {explicatii}

Aceste explicatii, comentarii se pun intre doua acolade si nu sunt afisate de program.

Acum cu ajutorul celor invatate mai sus vom face un program de adunare a doua numere intregi.

Atentie: in Pascal apar unele diferente fata de felul de notare cum sunteti obisnuiti de la matematica.

Exemplu:

Matematica: 7=4+3

Pascal: 7:= 4+3

Deci un program de adunare va arata asa:

program adunare;
var x, y, S : integer;
begin
write ('Introduceti nr.: ');
readln(x);
writeln ('Introduceti alt nr.: ');
readln(y);
S:=x+y;
writeln ('Suma este egala cu: ', S);
end.

Sper ca acest tutorial sa fie de folos celor care vor sa invete programare. :D

Surse de unde puteti invata Pascal(in engleza):

TaoYue

CoronadoEnterprises

PacketStormSecurity

-------------------------------------------------------------------------------------

CopyRight Shoody 2008 | All Rights Reserved

Link to comment
Share on other sites

e bun si un tutorial in pascal, pentru copii care inca fac pascal la scoala, incearca mai bine sa cauti si sa-i inveti si micile diferente care apar in free pascal....ca le-ar prinde bine free pascal e more usefull....

Link to comment
Share on other sites

mda...e misto ;) si pascal e un limbaj destul de greu , dar iti prinde bine daca il stii :)

eu am invatat la orele de informatica din clasa a 6-a despre pascal..faceam la coduri sursa intr-o ora de si mie imi venea sa ma minunez de ce pot face ...;))

faza e ca eu aveam instalat pe calculator acasa Borland Pascal, dar nu exersam acasa...mi se parea super tare sa fac in cabinetu de informatica....pe atunci ...acum ...exersez pe orice calculator apuc ;)) indiferent daca e al meu sau al altcuiva :D:D

fain tutorialul;) imi place ;) ai explicat babeste si pe intelesu tuturor ;) bravo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...