Jump to content
dan13oct

internet pe pc prin mobil cu wap!!

Recommended Posts

Gen RDS adica necesita user si parola , fereastra aia . _ . Era vorba de o fereastra gen RDS in care bagi un user si o parola . Nu de protocoale .

_

_

Chiar vreau sa stiu cine mai ofera wap unlimited , m`am saturat de orange ca limiteaza downloadul la 10MB . Si nu am reusit sa trec de limitare .

Edited by unqw
Link to comment
Share on other sites

Nu necesita user si parola, mie imi merge si fara. Nu ar avea relevanta sa mai bage si user si password, atata timp cat restrictiile se fac dupa access point si nu user.

De limitare treci foarte usor DAR limita de 10 MB nu e problema cea mare..viteza este.

Eh, e bun atunci cand te duci la tara cu laptopul si nu ai net...eu unul nu as plati abonament la Orange Internet/Vodafone/Zapp/Other Mobile ISP pentru 2 zile care le stau acolo, deci..WAP worx

Link to comment
Share on other sites

merge...eu am incercat, dar trebuie configurat telefonul...am incercat cu sony ericssin k 810i si cu un nokia e50...la sony mergea si prin cablu de date si prin adaptor bluetooth dar la nokia nu am incercat decat cu cablu...problema e ca ai viteza mica

cum ai f?cut cu e50?

Link to comment
Share on other sites

merge...eu am incercat, dar trebuie configurat telefonul...am incercat cu sony ericssin k 810i si cu un nokia e50...la sony mergea si prin cablu de date si prin adaptor bluetooth dar la nokia nu am incercat decat cu cablu...problema e ca ai viteza mica

salut.ma poti ajuta si pe mine sa imi configurez telefonul pentru a avea acces internet la pc prin el.am sony ericsson w810i,wap unlimited activat si cablu de date original.multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

UITE IN TUT CARE L-A AJUTAT PE UN PRIETEN

> CONECTEAZA TELEFONUL LA PC <

* SETARI 1 *

1. Conectezi telefonul la calcultorul (laptopul) cu care doresti sa te conectezi folosind cablu de date, bluetooth sau infrared;

2. Instalezi modemul telefonului. Daca telefonul vine cu CD, instalezi programele de pe cd (Nokia - Pc Suite, Sony Ericcson: se foloseste Mobile Networking Wizard)

3. Setezi o noua conexiune pe calculatorul cu care doresti sa te conectezi la internet, folosind modemul instalat la punctul 2. Pentru Sony Ericsson se foloseste Mobile Networking Wizard si se pune la APN: wap, In rest celelelate setari nu trebuie completate.

4. Downloadezi si instalezi Opera pentru calculator.

5. Setezi Opera: Se intra in meniul Tools->Preferences->Advanced->Network->Proxy servers. Se bifeaza casuta HTTP si se introduce:wap.orange-gsm.ro iar la Port: 8799 ;

6. Salveaza setarile in Opera dand click pe OK si e bine sa inchizi si sa deschizi Opera, am observat ca uneori nu se conecteaza dupa ce fac setarile de proxy daca nu fac acest pas.

7. Te conectezi cu noua conexiune si folosesti Opera pentru navigare.

! Atentie la punctul 3. Se foloseste apn-ul wap pentru conectare. La unele modele de telefoane nu trebuie sa se foloseasca cd-ul cu soft al telefonului pentru a creea conexiunea. Dupa ce s-a instalat modemul, se selecteaza modemul respectiv si se alege: Properties -> Advanced -> Extra Initialization commands si se pun urmatoarele setari:

at+cgdcont=1,"ip","wap"

Daca te conectezi la net si iti da eroare atunci conexiunea trebuie creeata cu CD-ul telefonului urmand pasii de la punctul 3 de sus.

* SETARI 2 *

1)Pentru inceput daca aveti un cablu de date la telefon conectati la unitate in spate si la telefon si faceti legatura intre telef. si PC,apoi faceti urmatoarele:

2)intrati in Control Panel

3)click pe Internet option

4)click pe Connections

5)click pe Setup

6)click Next-bifeaza Connect to the internet

7)click Next-bifeaza Setup my connection manually

8)click pe Next-bifeaza Connect using a dial-up modem

9)click Next-scrie orice

10)click Next-Phone Number: *99#

11)click Next-nu completa Nume si Parola

12)click Next-bifeaza Add a shortcut to...

13)click pe Finish

14)activeaza modemul telefonului,click dreapta pe shortcutul aparut pe desktop si click pe Conect.

> SETARII OPERA <

1)deschide opera

2)click pe Tools

3)click pe Preferinces

4)click pe Advanced

5)cick pe Network

6)click pe Proxy servers:aici se bifeaza casutele HTTP HTTPS FTP GHOPER si WAIS si se completeaza la toate ip 62.217.247.252 la port 8799 si se mai bifeaza "enable HTTP1.1 for proxy" si se da ok!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...