Jump to content
ICEBREAKER101010

Credit ipotecar

Recommended Posts

Salut. Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. Cu putin timp in urma, m-am hotarat sa cumpar un apartament de la un dezvoltator(avansul de 15% l-am platit pe vremea cand euro era 4.77). Pretul apartamentului este de 50.000 euro. Ideea e ca acum dupa ce a venit evaluatorul extern(pe la inceputul lunii aprilie, acest an) , acesta l-a evaluat la 50381 euro. Doar ca banca mi-a zis in felul urmator : ca eu trebuie sa mai platesc o diferenta de bani acum, in jur de 8300 de ron. La suma aceasta a ajuns prin formula :

valoare raport evaluare -15%:105%.

Stie cineva ceva despre aceasta formula ?  Stiam ca va trebui sa mai platesc niste bani din buzunar, din cauza cursului euro care atunci cand am platit cei 15%, era 4.77 si acum e 4.84(si dupa cum am calculat eu, trebuia sa scot din buzunar vreo 3000 de lei) dar cum a ajuns banca la diferenta aia asa de mare ?

Va multumesc anticipat!

Edited by ICEBREAKER101010
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Din punctul meu de vedere tu ar trebui sa platesti doar diferenta (42.500 * noul curs euro - aici e posibil sa-ti mai puna ei un 1-2% peste curs) + taxele notariale, nu asa  ar trebui? Intreb si eu pentru ca, chiar astazi m-au sunat sa-mi spuna sa vin pentru receptia apartamentului.

 

In antecontractul meu zice destul de clar, avansul s-a platit la cursul respectiv si punct. Diferenta se va plati al cursul actual + 1%, asta a fost o conditie impusa de ei in cazul in care scade euro.

 

PS: Estimarea evaluatorului nu ar trebui sa afecteze pretul asupra caruia v-ati inteles. 

Edited by Pintilei
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pintilei said:

Salut,

 

Din punctul meu de vedere tu ar trebui sa platesti doar diferenta (42.500 * noul curs euro - aici e posibil sa-ti mai puna ei un 1-2% peste curs) + taxele notariale, nu asa  ar trebui? Intreb si eu pentru ca, chiar astazi m-au sunat sa-mi spuna sa vin pentru receptia apartamentului.

 

In antecontractul meu zice destul de clar, avansul s-a platit la cursul respectiv si punct. Diferenta se va plati al cursul actual + 1%, asta a fost o conditie impusa de ei in cazul in care scade euro.

Din pacate cred ca vei avea o surpriza neplacuta. Acum poate ma insel si doar eu sunt in situatia asta dar din ce am inteles de la banca este asa

 

vine evaluatorul, iti evalueaza locuinta, in euro. Apoi din euro (de la cursul zilei in care a iesit evaluarea) se trece valoarea in ron .  Si zice ca banii pe care i-ai dat ca avans, se iau in calcul dar valoarea in ron obtinuta la cat era euro atunci cand ai platit avansul de 15%.  De exemplu : 

 

eu am platit avansul 35862 ron, la valoarea euro 4.77.  Si apartamentul costa 50000 euro. Acum ei zic asa :

ca 50000 de euro la valoarea de azi, inseamna 242,180 ron. Din valoarea asta se scad cei 15% pe care i-am platit cand euro era 4.77, adica 35862.

 

Apoi din valoarea obtinuta, se scade 197300 ron(cica atat iti poate da banca acum, dupa evaluarea lu' nenea evaluatorul extern). Si ce ramane, aia e diferenta pe care trebuie sa o dai tu din buzunar catre dezvoltator. Basca actele la notar.  Si ca sa fie toate bune si frumoase : s-ar putea sa platesti si mai mult, pentru ca totalul de plata se va calcula in ziua semnarii contractului cu banca si cu dezvoltatorul. Si atunci euro poate sare de 4.84 cand s-a facut calculul despre care ti-am vorbit.... Este posibil sa nu ai ghinionul meu si sa platesti atat cat ti-ai calculat. Asta daca nu cumva are legatura cu evaluarea facuta de evaluator. desi evaluarea este de 50381 euro iar dezvoltatorul il vinde cu 50000 de euro. Aici nu inteleg eu cum dracu face banca, calculul. A, sa nu uitam si comisionul analiza dosar, care este vreo 500 de ron.

 

 

 

 

Edited by ICEBREAKER101010
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...