Jump to content
andreyblack2

Ajutor in invatare programare

Recommended Posts

Salut, studiez programare, momentan doar algoritmica c++, nivel de clasa a12a, dar nu stiu incotro sa ma indrept.

Am nevoie de un 'roadmap' sa invat programare in asa fel incat sa fie si eficient. Vreau sa ajung la companii din afara cum ar fi google. Unde am auzit ca iti trebuie niste cunostinte web dar sa fii tare pe algoritmica.

Daca ma uit la tutoriale e un loop nesfarsit  pe youtube, si nu stiu ce sa caut prima data.

Mi-ar fi de folos orice sfat

Multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

Salut, invata bine limbajul in sine, asta te va ajuta sa inveti apoi orice alt limbaj zic eu. Sugestia mea e sa citesti o carte si sa scrii cod. Nu stiu daca C++ e prea util sau foarte folosit la astfel de companii, la unele este!

Apoi, invata si algoritmica. La companii gen Google si altele se pune accentul pe algoritmi si optimizari de cod. 

Vezi ca sunt si multe articole/tutoriale de genul "interviu la Google", o sa iti faci o idee despre asta.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Sfat, Google ar trebui sa fie doar una din companiile la care trebuie sa tinzi, nu ultima companie la care te vei angaja. Am colegi de munca din US care au lucrat la Google 2-3 ani si dupa au venit aici, majoritatea pe pozitii de management.

 

Invata algoritmica, creeaza-ti un portofoliu de programe pe GitHub, invata si alte limbaje precum JavaScript cu EcmaScript, NodeJS, suita Visual de la Microsoft, participa in perioada facultatii in proiecte extra (daca te limitezi la ce faci la seminarii nu o sa faci mai nimic cu ele, la fel cum sunt si orele in liceu), intra in ONG-uri de studenti (AIESEC, BEST, etc.) ca sa-ti dezvolti soft skill-urile care te vor ajuta pe viitor in cariera (companiile mari pun accent pe teamwork, time management si presentation skills, la fel cum o sa-ti ceara SWOT-uri, timeline-uri, Gantt chart-uri, etc. in momentul in care vei vrea sa avansezi), fii la curent cu ultimele noutati si trend-uri si invata-le.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...