Jump to content
nevim

Adaugare struct pentru system call

Recommended Posts

Full Disclaimer: e pentru un proiect la facultate

 

Am si eu o nelamurire, ca sunt destul de noob in ceea ce priveste kernelul de Linux. Am de implementat un syscall (lucru pe care l-am invatat din tutorialul asta ), dar trebuie sa adaug un struct custom care sa-mi intoarca niste date despre procese si pe care sa-l primeasca ca parametru. Problema e ca nu stiu unde sa-l adaug, pentru ca la compilare imi spune ca nu-l gaseste. Pana acum l-am pus intr-un fisier .h din folderul cu syscallul si in include/linux/sched.h (practic ce am gasit printre putinele raspunsuri de pe stackoverflow si pe unde am mai cautat), dar tot nu e inclus in syscalls.h . Ideea e ca nici nu as vrea sa modific includeurile din syscalls.h fara sa fie nevoie, ci sa aflu unde sa-l pun corect.

 

./include/linux/syscalls.h:1389:32: error: unknown type name ‘ProcStruct’

 

Intrebarea mea e urmatoarea: unde ar trebui sa-l adaug?

Link to comment
Share on other sites

M-as astepta sa fie parametru pentru functia care ajunge apelata cand e folosit acel syscall, dar nu stiu exact. Cauta alte tutoriale care prezinta si cum se folosesc argumentele, acel toturial pare basic (ca si multe altele pe care le-am gasit rapid). Daca nu, vezi in cod (kernel) exemple de syscalls care au parametri si te inspiri de acolo.

Exemplu cu string: https://brennan.io/2016/11/14/kernel-dev-ep3/ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...