Jump to content
Rorix101

Mai traieste cineva pe forumul asta ?

Recommended Posts

Traim, doar ca am imbatranit si muncim. Iar in timpul liber mai facem alte lucruri, gen vizitam alte tari, altii cu copii, ne dam pe motoare, bem... 

Intram pe aici dar avem sperante ca tinerii din ziua de azi vor deveni mai "sociabili" online si vor dori sa se ajute reciproc. A cam disparut mentalitatea de "give something back to the community". :( 

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Cei care is implicati in domeniul securitatii dau inapoi comunitatii. Cei care nu sunt, nu dau. De unde? Nu au ptr ce multumi. Unii, si destui, dau inapoi dar la un cost, ca na sub pretextul capitalismului, si apoi sa le ajunga si lor de un Lamborgini, sau casa undeva.

 

Munca in domeniul cyber a munca multa, cercetare, esecuri multe si putine succesuri, apoi sa nu mai vorb de timp petrecut departe de familie. Da, banii sunt buni, si daca te poti limita de la ora 9 la 5, e super. Lucrurile devin tot mai complicate si pe partea de cyber, pentesting, red teaming. Nu mai ajunge sa stii numai C2s, Microsoft AD, IT in general, ca trebuie sa te implici si in cloud, devops automatizare, exploit development, etc. Asta necesita munca.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu intru aproape zilnic. Nu s mereu logat cu contul dar zilnic intru. S a schimbat lumea fata de acum 10-15 ani, forumul cu atat mai mult. Eu cred ca e oarecum normal sa nu mai fie activitate. Era tinut in viata de timpul si pasiunea uno noameni. Acum pasiunea si timpul se duc in alte directii. Nu am fost niciodata la intalnirile care se faceau pe forum, dar uneori am avut surpriza placuta sa intalnesc la locurile de fumat de la munca sau la conferinte oameni de aici.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca sunt in masura sa vorbesc ca si membru nou, dar comunitati din RO de cybersec nu prea mai sunt sau cel putin nu am dat eu de ele, majoritatea ca si mine isi petrec timpul pe alte forumuri care nu au reguli de ce sa postezi si etc si acolo indiferent ca esti white hat sau nu suntem la imbulzeala toti si fiecare posteaza ce vrea. Mie forumul asta chiar imi place dar avand in vedere ca nu prea sunt useri noi care sa incerce sa dea "revive" nush ce sa zic. Probabil sunt doar eu dar cand fac o postare pe unul dintre forumurile de alt gen primesc un alt tip de feedback si te face sa te implici mai mult in comunitate but idk maybe its just me.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, warsn said:

comunitati din RO de cybersec nu prea mai sunt

 

Nici eu nu stiu sa existe vreo alta COMUNITATE. Am scris cu Caps deoarece stiu ca mai exista grupuri de Discord, dar cred ca activitatea este scazuta si nu este tocmai o comunitate... Eu inca am sperante, poate anul acesta reincep oamenii sa se organizeze si inteleg ca, in cazul in care au nevoie de ajutor, mai degraba intreaba o multime de oameni de pe un forum, decat 2-3 prieteni ai lor. Apoi, ajung la nivelul pe care il asteptam: sa ajute si ei la randul lor. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...