Jump to content
Nytro

DefCamp 2024

Recommended Posts

Am o sugestie pentru Andrei Avadanei. Toată lumea știe că defcon-urile sunt pentru white hat hacking și diversi corporatiști care lucrează în cyber defence. Niciun un black hat real nu s-ar duce la o astfel de conferință să vorbească despre ce botnet, malware sau exploit a făcut/ creat. Sugestia mea este să facă primul defcon online pentru black hat hacking. Să invite hackerii black hat să-și spună spuna experientele. Videourile pot fi narate cu ajutorul inteligenței artificiale și trimise prin Tor. Cred că ceva de genul ar câștiga popularitate și ar fi foarte urmărite. Să înveți de la cei mai buni, cum gândesc, cum au făcut, ce au greșit, ce regretă.

  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa va uitati la ce prezentari sunt si la DefCamp si la alte conferinte de security: https://def.camp/archives/ 

Ce se prezinta aici sunt lucrurile pe care "blackhatii" aia pe care unii ii considera smecheri le fura si fac ceva bani cu ele. Unii. Putini. 

Lucrurile expuse de catre "baietii buni" la astfel de conferinte sunt de sute de ori mai importante decat cateva mizerii care nu raman publice. Dezavantaju baietilor rai e ca 0day-urile sau noile clase de vulnerabilitati, cand sunt expuse public, sunt si reparate rapid. 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu il inteleg si inteleg si limitarile de care se loveste:

1. Prezentarile nu se compara cu Defcon sau altele dintr-un motiv simplu: de ce ar vrea cineva sa prezinte in Romania, cand poate prezenta la o conferinta mai mare din US, Singapore sau alta tara? Asadar, CFP-urile probabil nu vin cu hardcore research sau ceva care sa rupa piata, adica nu cred ca are prea mult de ales. Am vazut si eu asta cu RSTCon cand prezentarile au venit de la cunoscuti

2. E un business, are nevoie de sponsorizari si e o munca pe care o monetizeaza (probabil) deci are nevoie de sponsori, iar unii sponsori doresc ca parte a sponsorizarii ca angajatii lor sa poata prezenta, marketing. 

3. Totusi, e in Romania. Nu cred ca se agita o gramada de turisiti sa invadeze Bucurestiul pentru Defcamp. Ca sa fiu sincer, nici Defcon nu ar fi atat de plin daca nu ar fi in Vegas, nu prea se poate face nimic.

 

Parerea mea e simpla: apreciez ce face si gasesc util sa avem o conferinta destul de mare in Romania. A ajutat multi tineri sa aiba motivatie sa faca research, se promoveze si sa isi dezvolte capacitatea de a vorbi in public, e un bun punct de plecare. Nu apreciez pretul care creste mult inainte de conferinta.

 

Mie imi place Defcamp, dar nu pentru prezentari la care rar particip, ci pentru partea de networking. E un fel de RST meeting pentru noi, cei mai vechi de pe forum, care profitam de ocazie sa ne vedem si sa ne intalnim. :D 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nytro said:

Eu il inteleg si inteleg si limitarile de care se loveste:

1. Prezentarile nu se compara cu Defcon sau altele dintr-un motiv simplu: de ce ar vrea cineva sa prezinte in Romania, cand poate prezenta la o conferinta mai mare din US, Singapore sau alta tara? Asadar, CFP-urile probabil nu vin cu hardcore research sau ceva care sa rupa piata, adica nu cred ca are prea mult de ales. Am vazut si eu asta cu RSTCon cand prezentarile au venit de la cunoscuti

2. E un business, are nevoie de sponsorizari si e o munca pe care o monetizeaza (probabil) deci are nevoie de sponsori, iar unii sponsori doresc ca parte a sponsorizarii ca angajatii lor sa poata prezenta, marketing. 

3. Totusi, e in Romania. Nu cred ca se agita o gramada de turisiti sa invadeze Bucurestiul pentru Defcamp. Ca sa fiu sincer, nici Defcon nu ar fi atat de plin daca nu ar fi in Vegas, nu prea se poate face nimic.

 

Parerea mea e simpla: apreciez ce face si gasesc util sa avem o conferinta destul de mare in Romania. A ajutat multi tineri sa aiba motivatie sa faca research, se promoveze si sa isi dezvolte capacitatea de a vorbi in public, e un bun punct de plecare. Nu apreciez pretul care creste mult inainte de conferinta.

 

Mie imi place Defcamp, dar nu pentru prezentari la care rar particip, ci pentru partea de networking. E un fel de RST meeting pentru noi, cei mai vechi de pe forum, care profitam de ocazie sa ne vedem si sa ne intalnim. :D 

Bro ignora tot ce am scris mai sus. Eram beat si mancam cacat. Cand am citit acum 5 minute ce am scris azi noapte mi-am dat doua palme. In schimb, sunt mandru de mine ca scriu foarte coerent cand sunt beat pula :))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2024 at 8:57 AM, Nytro said:

Eu il inteleg si inteleg si limitarile de care se loveste:

1. Prezentarile nu se compara cu Defcon sau altele dintr-un motiv simplu: de ce ar vrea cineva sa prezinte in Romania, cand poate prezenta la o conferinta mai mare din US, Singapore sau alta tara? Asadar, CFP-urile probabil nu vin cu hardcore research sau ceva care sa rupa piata, adica nu cred ca are prea mult de ales. Am vazut si eu asta cu RSTCon cand prezentarile au venit de la cunoscuti

2. E un business, are nevoie de sponsorizari si e o munca pe care o monetizeaza (probabil) deci are nevoie de sponsori, iar unii sponsori doresc ca parte a sponsorizarii ca angajatii lor sa poata prezenta, marketing. 

3. Totusi, e in Romania. Nu cred ca se agita o gramada de turisiti sa invadeze Bucurestiul pentru Defcamp. Ca sa fiu sincer, nici Defcon nu ar fi atat de plin daca nu ar fi in Vegas, nu prea se poate face nimic.

 

Parerea mea e simpla: apreciez ce face si gasesc util sa avem o conferinta destul de mare in Romania. A ajutat multi tineri sa aiba motivatie sa faca research, se promoveze si sa isi dezvolte capacitatea de a vorbi in public, e un bun punct de plecare. Nu apreciez pretul care creste mult inainte de conferinta.

 

Mie imi place Defcamp, dar nu pentru prezentari la care rar particip, ci pentru partea de networking. E un fel de RST meeting pentru noi, cei mai vechi de pe forum, care profitam de ocazie sa ne vedem si sa ne intalnim. :D 

1. Da, ft greu sa atragi speakeri faini intr-o tara din estul "vestului". Faptul ca e un numar relativ mare de participanti (pentru regiune), ajuta cat de cat.

2. Costa enorm un eveniment de genul asta (informatiile astea sunt publice). In fiecare an am redus din "influenta" sponsorilor pe prezentari, anul acesta de exemplu nu exista nici un pachet cu prezentari incluse, you have to apply la CFP. Vedem cum va fi 

3. Din regiune vin destul de multi.

 

PS: Daca cunosti vreun Admin de pe RST care vrea sa dea in vreun fel niste discounts, ma bag. :D

Edited by Andrei
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...