Jump to content
englishorspanish

Burnout si sindromul impostorului

Recommended Posts

Cum faceti fata acestor provocari? Stiu ca e o chestie intalnita des in acest domeniu insa nu prea se vorbeste despre asta.

 

Eu unul am reusit sa trec peste burnout insa de sindromul impostorului nu stiu ce sa zic. Stiu ca e imposibil sa fi specializat in toate ariile si sa le stii pe toate insa problema e ca nici nu stiu pe ce vreau sa ma specializez, mai ales acum cu AI-ul. 

 

Cunosc mai multe arii insa parca nu stiu pe ce sa ma specializez. Imi place partea de offensive dar vreau ceva mai “exotic” si mai greu accesibil.

 

Ms, nu mi bagati pl in gura

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, englishorspanish said:

Nu stiu cand apare insa e de kkt. Eu unul simt ca desi sunt above average nu merit job-ul, statutul si ca sunt supraestimat

Exista trei tipuri de oameni. Cei care sufera de sindromul impostorului atunci cand incep sa lucreze la ceva nou cu care nu au mai avut de a face pana atunci, cei care chiar sunt impostori si Laviniu @gerkorigno, pe care il felicit pentru logodna lui cu @mannnu.

Te simti impostor doar atunci cand incepi sa lucrezi la ceva nou, sau pe intregul parcursul taskului?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Noriega said:

Exista trei tipuri de oameni. Cei care sufera de sindromul impostorului atunci cand incep sa lucreze la ceva nou cu care nu au mai avut de a face pana atunci, cei care chiar sunt impostori si Laviniu @gerkorigno, pe care il felicit pentru logodna lui cu @mannnu.

Te simti impostor doar atunci cand incepi sa lucrezi la ceva nou, sau pe intregul parcursul taskului?

Felicitari cuplului homosexual, cur de piatra le doresc!

 

Pe intreg parcursul

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bio.sh said:

Burnout-ul mi se parea un mit, pana m-a lovit, si mi-a luat aproape 1 an jumate, sa-mi revin :)).

Asa ziceam si eu “ce aveti coaie, nu mai inventati boli” si tot asa, in jur de un an jumatate pana mi-am revenit cat de cat. Poti impartasi cum a fost la tine? Chiar sunt curios sa aud

Link to comment
Share on other sites

Am trecut prin asta dupa ce am terminat un proiect complicat pentru care a trebuit sa reinventez roata.


De obicei se rezolva cu o pauza de la activitatile care au dus la epuizare, si cu inlocuirea lor cu activitati care iti fac placere. Daca nu poti lua acea pauza anunti ca esti in burnout si ca ai nevoie de taskuri mai lejere pentru cateva saptamani.


Sportul ajuta si el destul de mult, mai ales exercitiile cardio, dar nu as recomanda sa se exagereze cu sportul in perioada de revenire pentru ca supui organismul la un stres in plus cand el de fapt are nevoie sa se recalibreze si sa isi regleze nivelul de dopamina.

 

Alimentatia: multe fructe, multe legume si proteina de calitate, in special carne alba, fara prea multe grasimi. Alimentatia are efect direct asupra nivelului de dopamina. Fara burgeri, pizza, fainoase, pentru ca vei prelungi agonia. In sezonul asta poti consuma mai mult pepene rosu. Face minuni.

 

In schimb, meditatia mindfulness scade drastic perioada de epuizare, mai ales daca este combinata cu odihna, alimentatie de calitate, pauza de la ecrane, cu miscare si mai ales cu iesitul afara la plimbare. As recomanda asta inainte de toate. Daca meditezi seara inainte de somn de cateva ori pe saptamana nu cred ca vei mai avea probleme cu burnout decat pentru perioade foarte scurte, de cateva zile, o saptamana.

 

Si cel mai important: nu va futeti in cur ca ajungeti schizofrenic ca Laviniu @gerkorigno

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu e de joaca cu burnout-ul. Nu am patit si probabil nu am depasit niciodata, dar e relativ usor de prevenit, in functie de situatie. 

 

Daca ai firma ta ai probabil sanse mai mari sa o patesti deoarece esti "motivat" sa muncesti foarte mult si sa iti forjezi creierul. E ca si cum ai merge la sala multe ore pe pe, epuizezi muschii. Asa cum muschii au nevoie de odihna, asa are si creierul. 

 

Pentru cei care lucreaza in mediul corporate, nu ar trebui sa se ajunga la asta. De multe ori lucrezi pentru o companie condusa de miliardari care nu dau 2 bani pe tine, nu merita efortul de a munci mai mult de cateva ore pe zi. Daca ai lucra pentru un ONG care face un bine in lume, as intelege, merita efortul, altfel nu. 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Sunt patit cu burnout-ul din mediul corporate.

 

Cele mai frecvente cauze sunt task-urile multiple cu deadline-uri nerealiste sau proiecte mai mari din care faci parte cu oameni care nu au treaba cu domeniul. Cateva exemple din ce am patit:

  • "Suntem la mijlocul lunii, ai un POC facut, livreaza tot proiectul pana la sfarsitul lunii si dupa corectezi ce erori apar".
  • Inchizi pe ziua respectiva si iti scrie managerul "pana pleci, fa te rog si task-ul asta". Ii zici ca faci maine si iti raspunde cu "Ar fi mai ok azi"
  • Explici la colegii tai cum trebuie sa faca o anumita chestie si urmatoarea zi te intreaba acelasi lucru si se repeta procesul pe cateva luni

Burn out-ul nu apare dintr-o data. La un moment dat ti se aduna toata frustrarea si incepi sa devii agresiv, in special cu colegii fara experienta.

 

In momentul in care realizezi ca esti burnt out, in primul rand trebuie sa vezi de unde iti vine si sa incerci sa rezolvi.

  • stai peste program sa rezolvi orice chestie care putea sa ramana pe urmatoarea zi => inchizi la ora care termini, sa fii team player nu inseamna sa faci voluntariat si tot tu pierzi
  • nu trebuie sa fii conectat non-stop la Slack/Teams/etc., decat daca esti pe o rotatie "on call" si si atunci te suna cineva din companie
    • daca te simti burnt out, scoate Slack, Teams sau ce aplicatie foloseste compania ta de pe telefonul personal (vezi sa nu scoti si aplicatia de MFA)
  • ai caz de forta majora (ex. Crowdstrike) => da, stai peste program si notezi cat ai stat ca OT
  • ai un manager care iti promite multe si nu se intampla => foloseste-te de ce resurse ai la companie ca sa-ti imbunatatesti CV-ul (cursuri, diplome, conferinte platite de companie) si gaseste-ti intre timp alt job. In ziua de azi, in special in mediul corporate, nu te ajuta loialitatea la absolut nimic
  • te intreaba lumea cum sa faca una sau alta => fa un guideline, prezinta-l intr-un call trimis la distribution list, daca tot te intreaba, trimite-i la guideline

Un alt lucru important, in special in IT, nu te grabi sa livrezi ceva. Da un deadline 2x / 3x fata de cat ai estima ca ar dura. Daca livrezi rapid, o sa te incarce de task-uri de nu o sa mai stii de tine. Daca lucrezi remote, uita-te la un film, joaca ceva, fa curatenie prin casa, spala vasele, nu te grabi sa livrezi o gramada de chestii pentru ca o sa te tina minte managerul si o sa-ti dea mult mai multe de facut pe aceeasi bani.

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu merita sa se ajunga la burnout din niciun punct de vedere:

1. Manageru nu sta cu cutitu la gatul tau sa te ameninte ca te taie daca nu faci un task

2. Overtime sau stres acceptat e doar 2-3 ore la minim cateva luni cand se intampla ceva "critic" (pentru firma)

3. Si daca se intampla ceva critic pentru firma, nu e firma mea, poate sa crape, exista mii de locuri in IT platite in cel mai rau caz "asemanator"

4. Balanta work-life cum apare in mediul corporate si-o face fiecare individ in parte. Eu imi pun in Outlook ca ma duc sa ma tund (sa nu fiu deranjat :D). Daca e vorba de mers la un medic, indiferent cat de neimportant e (gen analize uzuale sau ma doare un picior) plec de la munca fara sa imi pese de ce se intampla (e.g. sedinte sau alte mizerii mai putin importante ca sanatatea mea)

5. Nu mai apare burnout cand angajatii realizeaza ca firma aia pentru care lucreaza nu e cel mai important lucru pentru ei si ca se pot lipsi oricand de ea

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...