Jump to content
loki

hi5: prostie sau intentie?

Recommended Posts

Povestea e cam asa:

aseara isi citeste nevasta-mea email-ul si printre altele apar cate un mail de prieteni de hi5 acceptati. Amandoi mirati ca ea nu are cont de hi5. Asa ca ii dau cautare dupa email si ... surpriza: una de 17 ani avea cont hi5 deschis cu mailul ei.

http://www.hi5.com/friend/profile/displaySameProfile.do?userid=160268542

Am ras cu pofta aseara: cat de proasta poate sa fie aia sa isi deschida cont cu mailul altcuiva. Pentru ca "ingerashul" din mine mi-a shoptit sa dau forgot password si in secunda 2 contul ei are o noua parola numai de mine stiuta.

Umblu prin profil si vad ca are un comentariu de prin 2007, totusi a intrat abia acu 3 zile.

Pe langa prostia ei observ un lucru interesant: daca vrei sa urmaresti pe cineva si toti prietenii lui poti sa o faci in felul urmator:

- creezi un cont hi5

- in setari schimbi adresa de email. Nu iti trebuie confirmare, trebuie insa ca acel user sa nu aiba cont hi5.

- astepti

Nu e o metoda eficace dar poti sa creezi niste legaturi, eventual mai tarziu sa pretinzi ca esti un prieten de-al lui. Poate sa agati niste contacte din adress book-ul lui. Am sa fac un experiment in sensul asta.

Raman niste intrebari:

- un cont hi5 nu se poate crea fara o verificare pe adresa de email. De aici deduc ca a schimbat-o mai tarziu dar a gresit si are un nume similar

- la sugestii prieteni apar cativa din lista ei de messenger. Totusi daca nu stia parola contului yahoo, hi5 nu trebuia sa aiba acces la lista de contacte yahoo.

In start (http://www.hi5.com/friend/displayHomePage.do) scrie tot ce fac sau au facut cei din lista ei de mess. Aici ramane o problema: in acea lista apar toti cei care te-au invitat, i-ai invitat sau ti i-a sugerat hi5? Ca asta are un singur prieten.

Intrebari:

- sweet a stiut parola contului de email al neveste-mii sau nu? (putin probabil, nu foloseste parola in alte parti si nici nu citeste din mail ce nu ii trebe)

- hi5 are mai mult acces la conturile de email decat o arata sau totul se datoreaza mecanismului hi5 de a creea o retea?

Link to comment
Share on other sites

aceiasi faza am patito cu fosta mea prietena, mia dat parola de la id-ul ei si logic aveam acces si la mail si am vazut cerere de prietenie si stiam ca ea nu are hi5, am intrat si am vazut o fatuca buna :X, si cum nu o cunosteam iam dat recover pass si mam uitat si eu putin pe acolo, era aiurea ca fata era din timisoara si noi suntem din iasi si nici fosta nu o cunostea

Link to comment
Share on other sites

cu certitudine a folosit un alt email pentru a confirma contul, presupunand ca sotia ta nu a primit prin 2007 un mail prin care i se cerea asa ceva. cum ai spus si tu, respectiva a scris un email gresit. de ce sa bage intentionat emailul sotiei tale ? numai daca are acces la mail. alte motive ? probabil a vrut sa scape de cont, ori sa figureze alt email ca sa nu o gasesca prietenii prin search.

Link to comment
Share on other sites

Interesant ca mailu ei s-a comportat ciudat inca de la creare, cred ca cineva a renuntat la contul yahoo cu acelasi nume (asta acu peste 5 ani) iar ea a avut bafta sa aleaga numele ala. Imediat de la crearea contului intrau zeci de spamuri pe zi.

Hmm si zeci de add friend pe messenger (cand intra din an in paste) - o fi sweet aia indragostita de identitatea ei? :))

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a facut un bulangiu din lista cont pe hi5 unde a si pus poze cu mine si familia mea ,pe care i le dadusem eu de-a lungul timpului .Am aflat de cont de la o gagica pe care tocmai incercam sa o conving ca nu sunt insurat si ea in timp ce se minuna de ce minciuni i spuneam se uita la profilul meu pe hi5 unde eram eu cu familia :D .E penibil .

Link to comment
Share on other sites

Poti face cont de hi5 folosind orice mail care nu este deja inscris pe site. Nu necesita confirmare decat pentru a ti se activa niste cacaturi inutile.

am facut juma de proba: am incercat cont nou si imi preciza ca tre sa imi verifice mailul. Nu am continuat deoarece mi-a picat fisa: pot face cont hi5 pe mailul meu, confirm pentru activare, dar apoi in secunda 2 schimb mailul din setari. Fara o alta confirmare.

Hmm, ma apuc de probe sa setez mailul la "dujmanii meei". ;)

EDIT - Acu vazui ca... imi da voie la cont nou... inteleg acu. Apropo, contul de care zic nu cere confirmarea unui cod, deci... ce pana mea? Ar fi trebuit sa fie activat de pe mail ... a existat in trecut posibilitatea ca hi5 sa treaca peste activarea asta? Chiar daca e activat si schimb adresa de email, se cere o noua activare (dupa ultima joaca prin conturi).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...