Jump to content
Cheater

Internet prin orenge/vodafone aproape moca + fara limite (idee)

Recommended Posts

Am studiat zilele astea structura si restrictile Internet pe Mobil (in trecut se numea Live) de la vodafone, care din cate stiu se aplica si la Orange Wap.

Astfel m-am gandit la o solutie de bypass atat pentru limitari cat si pentru costuri :D.

Ideea ar fi urmatoarea:

Din cat am observat apn-urile functioneaza ca un dhcp/gateway, care dupa conectare iti dau un ip local, de ex la Vodafone Live, ai ping, la dns-urile de Mobile Internet (ala pe abon) (193.230.161.3/4), ip-ul vodafone.ro si orice alt ip local.

Iar apoi tarifarea se face prin proxy si limitele sunt date implicit de acesta (193.230.161.231:8080).

OK, iar atunci dat find faptul ca ai acces la retea in sine fara a fi tarifat daca esti conectat faci cu un alt telefon/un modem de Mobile Internet, conectat la pc, un vpn cu nat (vezi google), recomand o cartela noua, fara istoric. Vezi ip-ul de lan alocat de server (il poti seta manual apoi ca ip predefinit ca sa nu se mai schimbe la fiecare conectare).

Apoi conectezi telefonul/modemul uzual la pc si folosesti ca server vpn cel facut pe pc pe post de server.

Astfel cu pretul dispozitivului si de a tine cartela in perioada de valabilitate pentru a avea access la Live ai net moca fara limitari.

Iar lucrurile incep sa devina interesante cand te combini cu 4-5 prieteni care iti datoreaza ex 25 ron pe luna pentru super net in comparatie cu oferta retelelor.

Acest articol este teoretic si in scopuri educationale, nu incercati asta acasa!! ;)))

Link to comment
Share on other sites

care supernet?si nu cred ca va functiona:P

sunt unul din cei care am facut multi bani cand se folosea csd la orange,era optiunea cu 180 de centi la 20 de min vorbite..si intrai pe csd si avaei la fiecare ora 140 de centi...vindeam cartele cu credit de 50 de euro:X..pfai cati bani am mai facut:))

Link to comment
Share on other sites

haha:)) eu faceam si la scoala..si ziua..chiar daca nu era chiar asa rentabil..aveam rola industraila sub banca:)) eram un grup de 4 baietii...crek erau vreo 20 de tlf:))

cel mia mjto erau alea nokia care se reconetau singure...pfai ce vremuri:D

dar si nopti nedormite:))

Link to comment
Share on other sites

"Supernet in comparatie cu oferta retelelor" cel putin la vodafone dupa xx trafic in functie de abon scade viteza(la una infecta)/te costa in plus (pe MB), astfel ai avea pana la 7.2MB daca duc deviceurile tale/ai semnal bun (ne putem juca cu o antena externa), oricum daca comparam cu abonu Unlimited de la Vodafone 7.2 Mb max si 8GB trafic dupa care viteza scade pe la 128Kb, cu 30 euro iesi mult mai bine, asta daca esti un impatimit al Mobile Internet, aka eu.

Se mai pot face si alte nebuni apoi telefoanele cu windows mobile suporta vpn si sunt softuri de conectare voip, parole de voip gasesti, so alta metoda de reducere a costurilor.

++Eu consider ca merge in proportie de 99%, 1% este posibilitatea de a interveni ceva neasteptat la proba practica...

Link to comment
Share on other sites

Da, o antena externa conteaza foarte foarte mult

PS : Cheater, un id de mess n-ai? :D PM me

Am citit ca o antena externa ar creste semnalul cu ~50%, iar majoritatea deviceurilor (ex la vodafone modemurile de internet, au asa ceva, trebuie doar o mica gaurica in plastic si pentru a avea acces.

In rest aceeasi poveste si cu telefoanele.

PS Fitty: Ti-am dat add la id-ul afisat pe RST, ca da "security token was missing" cand incerc sa iti trimit PM...;))

Link to comment
Share on other sites

ala e unul din dns-uri, nu am mai incercat imi trebuie 2 simuri de cartela neinregistrate (sa nu fi sunat la operator vreodata, sa nu fi fost deschis vreun campus, orice ar asocia pers cuva cu nr.) cu credit minim pt live si nu am chef sa investesc asa ca astept sa pice ;))

deocamdata este un TO BE CONTINUED...

...teoretic nu semnezi nimic la cartela, nu stie cine esti pt localizare trb aprobare sri si nu o pot da dc pt chesti ce tin de securitatea tarii, si chiar daca consideram ca esti deacord cu tot ce scrie pe manul in mom cand desfaci simu tot au omis sa aminteasca de internet si trafic de date;) deci nu prea au ce sa iti faca legal:P...asta teoretic:P

Link to comment
Share on other sites

Da, a facut un ap bluetooth la pc aka bluetooth pan, si are net de la pc la tel, ok, dar nu asta era ideea, ideea ar fi sa folosesti reteaua de telefonie mobila penturu a avea net de la pc;)

Cercetand am gasit mai multe posibile solutii, dar deocamdata fiecare are un dead end;))

O sa mai cercetez cand o sa am timp si cum spuneam cele necesare, poate pana atunci mai dau de cineva care sa cunosca bine protocoalele de routing si retelistica, impreuna poate ne-ar veni o idee de bypass:P

Pot spune in rest ca e destul de bine gandita modalitatea de conexiune la net la vodafone dar mai are mici scapari, pe care de altfel ma si bazez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...