Jump to content
hunter_pass

Win32:Sality virys ataca!

Recommended Posts

Salut! Am pus acest topic tocmai aici pt ca nu se potrivea nicaieri....as avea nevoie de ajutor...

Tocmai mi s-a infectat calculatorul cu Win32:Sality . Nu ar fi o problema daca dau format c:\ , dar problema este ca mi s-au infestat toate partitiile...ar fi vreo sansa sa scap de el fara sa dau format la celelalte partitii?Sa revina aplicatiile ca inainte? folosesc avasta da rnu reuseste sa-l distruga...

Stiti careva vre-o metoda sa scap de el? Sau trebuie full format?

Link to comment
Share on other sites

Dar daca descarc BitDefender si imi sterge virusul...imi stefre si fisierele infectate? Deci exista posibilitati sa pierd din date?

gasit pe undeva:

Win32/Sality is a polymorphic virus that infects Win32 PE executable files. It also contains trojan components.

Tu da repair pe fisiere. Daca cel putin unul este reparat poti sa ai incredere ca merg toate.

Ceea ce nu poate repara antivirusul si iti va sugera carantina/delete sunt acele "trojan components". Fisiere care probabil nu stii ce cauta acolo si le poti da delete linistit.

Vreau sa spun ca wormi/troieni sunt fisiere de sine statatoare care pot fi sterse fara sa pierzi nimic. Pe cand virusii sunt cei care iti infecteaza executabilele si e de preferat ca antivirusul tau sa le poata repara. Inteleg ca w32/sality le contine pe amandoua... pur teoretic ca nu a dat peste mine.

Link to comment
Share on other sites

nu zic majoritatea - dar mult virusi sunt facuti sa te caute de antivirusi.

Solutia: exista programe gratuite simple facute special pentru un anumit tip de virus. Bitdefender stiu ca scoate dinastea. Cauta asa ceva pe google - imi scapa la ora asta.

Link to comment
Share on other sites

Puteai foarte bine sa postezi la sectiunea Ajutor (acolo se incadra cel mai bine) si foloseste SmithFraudFix si ComboFix sau cum au mai spus si altii cauta pe google pentru o aplicatie facuta special sa-ti stearga virusul respectiv de ex.: bunica remover unde bunica este numele a ceea ce cauti tu.

P.S.: Tot ce faci ... fa in safe mode !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...