Jump to content
Ne0h

Tutorial anti DDoS

Recommended Posts

Tutorial Despre si apararea atacurilor tip DDoS,UDP,TCP,Igmp,etc

Pentru inceput.

Ce este un atac de tip DDoS?

Un atac de tip DoS ( Denial Of Service) sau DDoS (Distributed Denial Of Service)

este folosita pentru a incerca de a face o resursa a caulculatorului indisponibila pentru utilizatorii sai.

Desii mijloacele de a efectua si obiectivele a unui atac DDoS poate varia,in general,consta in eforturile concentratrate

a unei persoane sau de a unor oameni pentru a prevenii un Site,Server de a functiona pentru un timp temporrar sau deloc.

De obicei tintele pot fii banci,gateway-uri,siteuri educationale sau guvernamentale si chiar rooturi.

Exemple de metode DDoS:

1. BotNet

Prin attack din bot net intelegem ca propietarul/propietarii BotNetului vor folosii Zombies (persoane infectate de serverul BotNet-ului)

folosind IP-urile celor infectati.

2.Prin propiul IP

- Scripturi in perl (udp),pithon

3.Prin conectarea pe un root.

Exact ca si mai sus posesorul unui Root poate sa foloseasca un script in Perl,mai exact UDP.

4. Folsinduse de Huburi DC (Direct Connect)

Cea mai renumita si cunoscuta metoda este CTM (Connect To Me).

Cum sa ne protejam?

Ca sa ne protejam de aceste amenintari avem nevoie de:

1. Un Antivirus pentru protectia de server BotNet

Va pot recomanda:

Kaspersky 2010

Download de aici:

RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

Din pacate licente nu am.

2. Firewall Anti DDoS Fort Guard

Download de aici:

RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

Va pot recomanda Serials & keys - unlocks the world pentru a cauta licenta la Kaspersky si FortGuard.

In urmatoarele tutoriale va voi prezenta si metode anti UDP,TCP,Igmp.

© Center World Security 2009

Link to comment
Share on other sites

Salut !

De cele mai multe ori prefer sa citesc , decat sa postez eu , deoarece consider ca sunt mult mai multe persoane pe aici , cunoscatoare in ale calculatorului , dar... :

1. Cred ca tu ai realizat tutorialul , deoarece ai facut foarte multe greseli gramaticale . Ai mai citit in stanga , in dreapta pe " gugal " si ai incropit de ceva ...

2. Capacitatea unui software de a te proteja este foarte limitata . Impotriva DDoS trebuie hardware , hardware si iar hardware , care este destul de costisitor ( harware firewall , router pana la ... RioRey - The DDOS Solution - Protect yourself from DDOS Attacks. ) .

Link to comment
Share on other sites

Tutorialul, tu l-ai scris, e ok ca idee de baza, dar ar fi si mai ok daca ai dezvolta putin metodele de DDoS, si ai explica cum functioneaza cu adevarat, nu te mai rezuma la "rulezi un script"....care ce face?, incearca sa raspunzi tuturor intrebarilor care ti-ar putea fi puse in urma citirii tutorialului direct din tutorial.

Bafta pe viitor!

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate,m-am mai uitat si peste google pentru anumite lucruri.

Chestiile astea deja le stiam,dar imi trebuia sa explic sa inteleaga si altii.

Poate nu este reusit tutorialul,nici nu vreau sa fie,dar intentia conteaza.

Nu toti or sa aiba bani sa isi cumpere hardware,eu am postat softuri care poate sa le ia oricine.

In timp,am sa fac tutoriale mai bune.

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...