Jump to content
Oust

Ce linux recomandati?

Recommended Posts

Nu prea inteleg ce e asa complicat la Linux. Am tot ce imi trebuie pe el. Singura problema e ca trebuie sa ma obisnuiesc cu noile programe: Pidgin in loc de Yahoo! Messenger, XMMS in loc de Winamp si asa mai departe. In rest nu vad de ce nu as sta pe Linux. De acum o sa stau numai pe Linux, in primul rand pentru ca imi place. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg ce e asa complicat la Linux. Am tot ce imi trebuie pe el. Singura problema e ca trebuie sa ma obisnuiesc cu noile programe: Pidgin in loc de Yahoo! Messenger, XMMS in loc de Winamp si asa mai departe. In rest nu vad de ce nu as sta pe Linux. De acum o sa stau numai pe Linux, in primul rand pentru ca imi place. :)

Slackware e cea mai curata distributie de Linux. Asta il face greu.

Dezavantuajul imens e ca nu iti da posibilitatea sa iti faci update usor. Daca vrei sa instalezi o aplicatie trebuie sa iti compilezi singur toate pachetele si asta ia timp.

Link to comment
Share on other sites

Da, am stat 15 ore sa instalez Wireshark, sa il compilez si nu a mers pentru ca lipsea nu stiu ce librarie.

A, da. Rectific, nu mai bagati Linux. Cel putin nu Slackware. Instalez si eu Slackware pentru a III-a oara, intru in el, modific un Style ceva, nu mai stiu ce, pun GTK+ in loc de Oxygen si se "strica", se opreste KDE si "KDE failed to init", ceva de genul. Deja devine enervant, extrem de multe probleme. Raman un timp la Windows-ul meu.

Link to comment
Share on other sites

Pai aia incercam si eu sa il customizez, si se strica... O sa il mai bag o data, de 2 ori. Incepusem sa inteleg cum stau lucrurile. Il aranjasem frumos, instalasem cam tot ce aveam nevoie si bum, cand iti e lumea mai draga intervine cine stie ce problema. A, in legatura cu package managementul imi place. TGZ-urile se instaleaza automat cu installpkg, pot scoate pachetele inutile cu pkgtool, pentru RPM-uri exista rpm2tgz si rpm2targz preinstalate. In plus imi place si lunga lista de pachete cu care vine. Nu asta e problema, cred ca numai cu interfata grafica am avut probleme pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...