Jump to content
Guest Nemessis

Parerea voastra

Recommended Posts

cred ca asta e o cale de a fenta legea, foarte inteleapta, e o gaura in lege, nu stiu legile privind distribuirea de materiale aflate sub copyright, dar este foarte plauzibil, acum depinde ce se spune si in lege, daca se specifica sau nu, daca nu, sa fie sanatosi (bineinteles ca nu e chiar asa simplu, te cheama in instanta daca esti dat in judecata, bla bla bla)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
Nu cred ca ar fi o problema cu autoritatile ,mai degraba ar fi o problema cu functionarea smecheriei ,pentru ca ,din cate stiu merge doar pe sp2.Nu au cum sa te acuze de ' distribuire ilegala de mp3 ,atata timp cat extensia e gif .

Doar pe sp2 merge sa binduiesti fisierele sau si executarea lor dupa schimbarea extensiei este imposibila pe alt sistem de operare?

Link to comment
Share on other sites

totusi daca s-ar descoperi si urmari faza doar cel care a unit poza cu mp3 si a publicat-o poate fi tras la raspundere. Asta doar atat timp cat se poate dovedi functionalitatea. Altfel si arhivarea unui mp3 cu parola s-ar putea numi libertate.

Ar fi simpatica o discutie: "uite e poza"! "Ba nu, e mp3, esti arestat!". "Ba nu, e poza mea!".. cred ca aici conteaza si cat de bun e avocatul.

Cat despre situl care ar publica s-ar scoate repede cu "n-am stiut, nu ne intereseaza ce publica userii". Ca site oricum se scoate pe motivul asta indiferent ce se publica, deobicei isi trec asta in TOS. Ce, trilulilu are probleme de copyright?

Apropo, fisierul nu merge numai in sp2. Merge si in windows 7. In mediaplayer merge daca ii schimbi extensia. In winamp merge oricum, ca asta nu se uita la extensie ci la continut. Interesant ca sare peste semnatura in ambele cazuri. Daca nu ma credeti downloadati exemplul si vedeti singuri. M-am uitat in fisier, intr-adevar semnatura si prima parte e de JPEG.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca in zilele noastre ar fi o asa mare problema copyright incat sa ascundem muzica in poze....poate undeva in viitor..cine stie..;)

Si nu cred ca ar downloada cineva fisierele alea gif, in primul rand pt ca nu ar sti sa le foloseasca (unii) decat sa se uite la ele ;)) si in al doilea rand unele persoane pot sa sustina ca sunt virusi si sa paraseasca imediat pagina

Nu cred ca ai avea succes cu un astfel de site.

Si in plus pe langa piraterie cred ca ai putea fi acuzat si de inselaciune ( nu cunosc legile, mi-am dat doar cu parerea :D)

Link to comment
Share on other sites

?i un tutorial scurt pentru Linux

De ce avem nevoie:


$ ls
1.mp3 image.jpg

M?rimea ini?ial? a imaginii:


$ ls -lh image.jpg
-rwxr-xr-x 1 vic vic [b]23K[/b] 2006-04-04 22:12 image.jpg

Arhiv?m fi?ierul .mp3:


$ zip -9 song.zip 1.mp3

Îl îndes?m în jpg:


$ cat song.zip >> image.jpg

Imaginea final? va fi mult mai mare (pute?i ghici cam cât are mp3-ul ;-)


$ ls -lh image.jpg
-rwxr-xr-x 1 vic vic [b]4.4M[/b] 2009-09-26 14:59 image.jpg

Verific?m integritatea "arhivei":


$ unzip -t image.jpg
Archive: image.jpg
warning [image.jpg]: 23014 extra bytes at beginning or within zipfile
(attempting to process anyway)
testing: 1.mp3 OK
No errors detected in compressed data of image.jpg.

Scoatem mp3-ul:


$ unzip image.jpg
Archive: image.jpg
warning [image.jpg]: 23014 extra bytes at beginning or within zipfile
(attempting to process anyway)
inflating: 1.mp3

Am urcat jpg-ul aici:


http://sent.ro/b875d00

?i un bonus pentru amatorii de gif-uri animate:


http://sent.ro/f957fb6

Edited by wvw
meh
Link to comment
Share on other sites

E mai practic decat arhivat. Nu trebuie sa il extragi, iti functioneaza asa cum e el. Si nu numai pe SP2 din cat am verificat, am zis mai sus. Winamp e destul.

Daca totusi vrei sa il extragi, exact cum era in original, mai ai o metoda: folosesti un separator (un sir de caractere).

cat poza.jpg > nouapoza.jpg

type SEPARATOR >> nouapoza.jpg

cat song.mp3 >> nouapoza.jpg

cred ca asa se face, cu type nu? Nu mai stiu. Daca nu, cat separator.txt >> nouapoza.jpg unde txt-ul va contine separatorul.

Apoi e banal de construit un program de search in fisier dupa separatorul stabilit, program care la urma il taie in doua. Si la fel, mai practic ca programul iti va face toata treaba. Daca nu, manual cu un editor de texte mai bazat cum ar fi un hex editor care da voie la cut/paste/delete.

Alta metoda: folosesti acelasi JPG tot timpul si ii stii dimensiunea.

Zip e util atunci cand vrei intr-adevar sa il ascunzi cat mai tare. Eventual si cu o parola.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...